Vinisfera

Notatki z kieliszka 1

Oto garść (po)wakacyjnych degustacji. Kolejne noty niebawem. W tym miejscu uwaga – dla łatwiejszej nawigacji i porządku, dla notek degustacyjnych win wprowadzam podtytuł „Notatki z kieliszka” i numerację poszczególnych serii notek. Inne noty ukazywać się będą pod osobnymi tytułami.


Oto garść (po)wakacyjnych degustacji. Kolejne noty niebawem. W tym miejscu uwaga – dla łatwiejszej nawigacji i porządku, dla notek degustacyjnych win wprowadzam podtytuł „Notatki z kieliszka” i numerację poszczególnych serii notek. Inne noty ukazywać się będą pod osobnymi tytułami.

(****) Sauvignon Blanc 2009, Malborough, Misty Cove, 12%, Nowa Zelandia

Importer: 101win
Zaczynamy klasycznie „wakacyjnym” winem, które posiada wszelkie wymagane w tej materii cechy, a więc: świeżość, żwawość i dobrą kwasowość,  która zapewni nieodzowny, przeciwdziałający upałom nerw. Dostajemy tu bowiem dobre, niemal klasyczne wydanie nowozelandzkiego sauvignon blanc. Jest czysto, z wyraźnymi „zielonymi” nutami agrestu, zielonego jabłka, świeżo skoszonej trawy. W ustach wytrawne, z dobrze zaznaczoną świeżością owocu. Dobre.

(****) Tokaji Furmint/Harslevelu 2007, Kikelet, Węgry
Importer: Winoman
Wino półsłodkie, ale zrobione ze smakiem i świeżością jaką jest w stanie zapewnić furmint – popisowa odmiana tokajska. Wino jest ładnie zaokrąglone resztkowym cukrem, posiada przy tym wszelkie parametry świeżości i swoistej lekkości. Jest tu ładnie zaakcentowany rejestr kwiatowy oraz tropikalno-owocowy, z lekkim podbiciem ziołowym oraz charakterystyczną, powłóczystą nutą miodową. Są także nuty orzechów laskowych, suszonych owoców i świeżego wieloowocowego soku. Fajne i nie męczące wino.

(****-) Nadaria, Bianco, IGT Sycylia, 13%, Cuzumano, Sycylia, Włochy

Importer: 101win
Dość gęste, przyjemnie „woskowe” i owocowe wino – dojrzałe jabłko, przejrzały agrest, ogryzek, morele. Sporo tu zdrowej i prostej materii, która jest w stanie zapewnić
nozdrzom wystarczającą ilość aromatu a podniebieniu konieczną do satysfakcji fakturę. Wino sprawdzi się do sałatek warzywnych, serowych zakąsek i tartinek z łososiem. Cena dobra i naprawdę bardzo wakacyjna – około 30 zł.

(****+) Luftikus 2009 Toni Hartl, Burgenland, Austria
Importer: Wienico
Wino przejrzyste i czyste. Jest w nim lekkość, radość i nerw świeżych, nieco zielonych owoców. Są tu: pokrzywa, zioła, świeżo skoszona trawa, plus prosta, żywa kwasowość. Dużo tu dobrze rozumianej prostoty, żwawości i nieskrywanego wigoru. Finisz ziołowy, długo wybrzmiewający świeżym, „zielonym” rejestrem. Jest tu i ostro i wesoło. Wino świetne do szparagów, do mącznych dań polskiej kuchni (np. pierogów z kapustą). No i po prostu dobrze wypada w ciepłe, słoneczne dni.

(***) Crnogorski Krstać 2007, Plantaże, Podgorica, Czarnogóra
Importer: MJA Distribution
Wino dojrzałe, pełne i ekstraktywne. W aromacie dojrzałe jabłka, gruszki, pestki plus siano i lipowa herbata a także wosk i dojrzała, tłusta śmietana. Jest tu skromność, stateczność i umiar. Nie ma wielkich dzwonów. W sumie wino ma może trochę za mało świeżości, ale jest dość ciekawe. Może być niezłe do kremowych warzywnych zup czy nie za ciężkich śmietanowo-ziołowych sosów.

(***) Pomino bianco 2007, Castello di Pomino, Pomino, Rufina, Włochy

Importer: PWW
Kupaż chardonnay i pinot blanc, część wina przebywała 3 miesiące we francuskich beczkach. Znajdziemy tu trochę gruszki, jabłka, wanilii, gliny, surowego białego mięsa, ziół i biszkopta. W ustach dość świeże, wyraźnie zaznacza się charakter chardonnay – nutą maślaną a także dojrzałego cytrusa, mocno mlecznego toffi. Na tym tle całkiem nieźle wypada kwasowość, lekkie akcenty mineralne. Wino ma swój ciężar i lekkie nuty alkoholowe w finale. Przyjemne piciu.

(****) Furmint 2008, Kikelet, Tokaj, Węgry

Importer: Winoman
Jest czysto, mineralnie, lekko woskowo i gruszkowo, sporo świeżej moreli, lipy, soku z ananasa. Wino ma dobrą kwasowość, akcenty kwiatowe. W ustach zdrowa, świeża i czysta materia wina. Jest to fajny tropikalny, żywy furmint, z jednej strony odświeżający z drugiej –posiadający na tyle gęstości  i ciężkości, by sprawdzić się przy obiedzie. W sumie ciekawe i sympatyczne wydanie wina, z typową brzoskwiniową, cytrynowo-woskową nutą i kwasowością. O jego dobrym stylu świadczy też świetny trzeci nos. Powąchajcie po pewnym czasie pusty kieliszek, wtedy zobaczycie, że w Kikelet potrafią naprawdę podkręcić piłkę.

(****+) Tokaj Dry Szamorodni 2000, Chateau Megyer, Węgry
Importer: Dionizos
Wyraźny, charakterystyczny herbaciano-miodowy rejestr. Tokaj zgrabny, lekko utleniony, ale w świeżym rejestrze. Wyraźny biszkopt i szarlotka. W fakturze oleiste, gęste i ekstraktywne (choć i tak mogłoby być nieco gęściej). Ma ciężar, kwasowość, nuty orzechów laskowych masła, suchych liści. Wybrzmiewa rasowo – nutami rodzynek dotkniętych botrytis i lekko piwnicznym rysem. Znakomita cena, nieco ponad 30 zł

(****) Rose cabernet sauvignon 2009, Tamas Duzsi, Szekszard, Węgry
Importer: Winoman
W tych „wakacyjnych” propozycjach nie mogło zabraknąć win rose. Tu mamy dobre wydanie rose – żywe, czyste kwiatowo-owocowe, w leśno-truskawkowych klimatach, dodatkowo pełnych ciasta z owocami leśnymi (poziomki, jeżyny, maliny) i słodkiej, gęstej śmietany. Przyjemna jest ta owocowość, bardzo ładnie tu zaznaczona. Przyjemny jest też kwasowy nerw i wytrawność oraz dobrze zarysowana jak na rose ekstraktywność – w stylu dalekie jest ono od wielu tanich, płaskich różowych mydlin stojących na sklepowych pólkach. Tutaj mamy świeży rys kwasowości, porządne i bezpretensjonalne, prawdziwie letnie wino. Fajne do sałatek, owoców morza lekkich przekąsek i na tarasowe wylegiwanie się.

(****+) Sauvignonase 2008, Simćić, Goriśka Brda, Słowenia

Importer: Dionizos
Aromat intensywny, pełny – suchej trawy, opadłych liści, ogryzka, pestek, szarlotki, biszkopta, cementu, gliny, pieczarek, lekko piwniczny. W ustach pełne, o podobnych, lekko utlenionych rejestrach smaku. Wino w sumie gęste, ekstraktywne i krągłe, podane w gliniastej, utlenionej obudowie aromatów i z jakąś kremowością smaków. Może się podobać. Ma fajny, wyrazisty, niebagatelny i solidny styl. Warto.

(****+) Pinot Noir Rose 2009, Tamas Duzsi, Szekszard, Węgry

Importer: Winoman
Ależ to jest naprawdę letnie wino! Róż w pełnej krasie! Jest świeżo, szczypiąco-kwasowo i radośnie. Wino świeże, żwawe i żywe. Ma owoce leśne i przyjemne kremowe podbicie. Wszystko podane jest tu ze smakiem, bezpretensjonalnie i prosto ułożone, zagrane na otwartą, radosną letnią nutę. Zamówcie do tego wina lekką sałatkę z krabami i krewetkami a szybko poczujecie na plecach czysty, hedonistyczny nerw życia.  

(***=) Stanusina rose 2009, Macedonia
Importer: Popowa Kula
Rose wykonane z rdzennej macedońskiej odmiany. Aromat jest tu oszczędny, umiarkowany. Są tu rustykalne, lekko piwniczne klimaty, trochę truskawek, poziomek z tłustą, bitą śmietaną. Jest też lekka kwasowość, nieśmiały ton świeżości i bardzo oszczędnie zaznaczony owoc. W sumie jest to lekkie, proste, zupełnie nieskomplikowane wino. Przydałoby się więcej charakteru, materii, aromatu.

(***) Syrah 2008, Casa Gualda, Hiszpania  
Importer: 101win
Dużo tu owocu, pieprzności, trochę beczki, palonego drewna, węgla, skóry, mokrego tytoniu. Finał czarnej, dobrze wypalonej kawy. Nie jest to wino na gorące popołudnie, ale przy cięższym mięsnym wieczornym posiłku sprawdzi się doskonale. Jest intensywne, mocne, trochę „drewniane”. Ma wyrazistość i charakter. Dla miłośników wyrazistego stylu.  

(****) La Vista 2008, Rousillon, Francja
Importer: 101win
Wino zrobione wedle standardów bio. Kupaż odmian grenache i syrah, które choć charakterne  i postawne, to tutaj dały wino stosunkowo umiarkowane, swoiście delikatnie, utrzymane na wodzy, w trochę kwiatowych rejestrach. Zaakcentowane wyraźnie klimaty kwiatowe – fiołki, róże, hibiskus. Jest też lekki rejestr ziemisto-chropawy. Typ wina przeznaczonego do radosnego, hedonistycznego spożycia, zgrabne, na swój sposób różane i owocowe. Zwyczajnie smaczne, ma swój wdzięk.  

(****-) La Liaison 2008, Toni Hartl, Burgenland, Austria
Importer: Wienico
Mieszanka odmian blaufrankisch, zweigelt i cabernet sauvignon. Nasycone barwą i ciepłem gęstego dojrzałego owocu. Pełne dojrzałych tanin, z ładnie rozwiniętymi, lekko ewoluowanymi aromatami, co nadaje mu bardziej miękkiego sznytu. W smakach wyraża się solidny charakter, mimo, że owoce wypadają miękko, soczyście. Wino pełne, gładkie w stylu trochę zbyt poprawnym, ale jest wyważone i znajdzie pewnie wielu amatorów. Wybrzmiewa statecznie.

(***+) Sasso Negro 205, Plantaże, Czarnogóra
Importer: MJA Distribution
Wino bardzo owocowe, leśne. Znajdzie się tu czereśnia, jeżyny, jagody, pestki, czekolada mleczna, ziemia. Jest pełne, gęste owocem i smaczne. Nie ma jakiegoś specjalnie wyrafinowanego, wyszukanego sznytu, brak mu finezji, ale powinno na przykład udanie sprawdzić się do prostych dań z grilla – warzyw czy karkówki…

(****) Santo Cristo Roble 2009, Campo de Borja, Hiszpania

Importer: 101win
Kupaż bardzo hiszpański – tempranillo i garnacha. Dlatego łatwo w aromatycznym rejestrze znajdziemy wiśnię, pestki, zioła, pieczone mięso, pietruszkę. Wino ma solidną koncentrację, menotolowo-wiśniowe akcenty oraz zapewnioną przez garnachę surowość i solidność konstrukcji. Dużo tu owocu podkreślonego przyzwoitą kwasowością. Uczciwie zrobione wino. Z przyjemnym, lekko korzennym finiszem.

(****-) Kvareli Red 2005, Kindzmarauli Marani, Kachetia, Gruzja

Importer: Winnice Krymu
Kupaż rasowych gruzińskich odmian – saperavi i budeshuri. Dominują tu owocowe i soczyste czereśniowo-pestkowe klimaty oraz rejestr piwniczny. Niebagatelność stylu podkreśla akcent mokrej ziemi i starego opuszczonego jesiennego sadu. W ustach wypada soczyście, krzepko, z nerwem.

(****-) Nipozzano Riserva 2005, Castello Nipozzano

Importer: PWW
Soczysty wiśniowy owoc, pestki, jeżyny, poszycie leśne. Wino generalnie ziemiste, lekko chropawe. Jest i kwitowo (fiołki) i chropawo (smoła). Aromat nie rozwija się zbyt intensywnie czy wyrafinowanie, ale jest OK. Usta garbnikowe, dość zwięzłe i zwarte, o jeszcze twardej owocowo-tanicznej strukturze. Wino ma mocne, nieco kościste podstawy i szorstkość materii, jak raz do tłustych mięs z rusztu.

(****) Incognito 2007, Toni Hartl, Burgenland
Importer: Wienico
Kupaż cabernet sauvignon, cabernet franc, blaufrankisch i syrah. Jest ciepło, pieprznie, korzennie i bardzo owocowo. Wino ekstraktywne, pełne i esencjonalne. Jest tu jakaś ognistość i pikantny charakter (papryka), sporo tanin i przyzwoita kwasowość. Wszystko to daje wino wyraziste, skrzące charakterem. Poza tym sporo tu ciekawych nut warzywnych i ziemistych. Incognito ma potencjał na przyszłość, choć jest to na pewno wino bardziej malowane szerokim pędzlem niż subtelnie szkicowane piórkiem.

(***-) Mezzek mavrud 2008, Tracian Valley, Katarzyna Estate, Bulgaria
Importer: Domaine Menada
Mavrud jako odmiana potrafi dać wina ciekawej urody, ale oczywiście nie zawsze jest gwarantem dobrego wina. To spędziło 9 miesięcy we francuskim dębie, jest pełne rejestru bldego kompotu z wiśni, pestek, czereśniowego ciasta, kawy, czekolady, ziemi. W stylu proste, jednowymiarowe, na swój sposób zachowawcze, bezpieczne w piciu. Dla niewprawnych i nieposzukujących obłaskawiono i przytemperowano tu taniny. Trochę płaskie w charakterze, ale kusi dobrą ceną. Ma lekko alkoholowe tło. Nie jest to na pewno najwybitniejsze wydanie mavruda. Może nieco korzystniej wypaść połączone z jedzeniem, ale wielkich zaskoczeń i frajdy nie ma co oczekiwać.

(****+) Cabernet savignon 2003 Rserva, Torreon de Parades, Cachapoal Valley, Chile

Importer: Sobiesław Zasada Import Win
Jest to bardzo samochodowe, rajdowe wino, bo produkująca je rodzina Paredes związana jest z firmą Daimler Chrysler. Wino jest owocowe, wyraziste, wykonane nienagannie, w cabernetowym stylu. Są tu rejestry soczyste, wiśniowo-porzeczkowe a także dym, wędzona śliwka w czekoladzie, spalone drewno, korzenie. Jest ładnie zakreślone beczką, podpalane czekoladą, tostem, z poukładanymi i dobrze przytartymi taninami. Jest też ziemia, mokre drewno i ziołowe akcenty w finale. Nie ma tu przesadnej „słodyczy” alkoholu, przejrzałych owoców, agresywnie zastosowanej beczki, itd. W sumie zgrabne, wykonane z umiarem.

(****+) Chateu roc de Boissac 2005, AOC Saint Emillion,  Francja
Importer: Sobiesław Zasada Import Win
W ogólnej swej naturze jest to wino cabernetowe (wskazuje na to suszona czerwona papryka, czarna porzeczka) ale też leśne i lekko piwniczne. Smaki przywodzą na myśl garbowaną skórę, czerwony pieprz, suchą, pylistą ziemię. Wino ma jakieś ciepło, naturalną, lekką surowość i nieco zwierzęcy charakter. Jest dobrze, statecznie ułożone, stonowane. Wybrzmiewa miłym podniebieniu ciepłem owocu, miękką taniną i lekkimi korzeniami. Słowem – Bordeaux na spokojnej i wyważonej nucie.

(*****-) Tokaj Aszu 5 puttonyos 2004, Kirkelet, Węgry
Importer: Winoman
Coś na słodki finisz. Tokaj ten wypada intensywnie, owocowo-kwiatowo. Aromaty są delikatne, świeże, gładkie i zachęcające. Wyczuć można kwiaty, miód lipowy, suszone morele, dojrzałe egzotyczne owoce, rodzynki. W ustach jest czyste, przejrzyste, wyważone, słodkie tropikalnym owocem. Wino jest zrobione zgrabnie, bardzo świeżo, z umiarem – mimo sporej zawartości cukru jest bardzo umiejętnie zrównoważone wyrazistą kwasowością. Tym winem dobrze zakończycie udanie każdy posiłek i każdą dobrą imprezę kulinarną.

opr. Mariusz Kapczyński

(******) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(*****) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(****) – dobre, interesujące
(***) – całkiem niezłe, przyzwoite
(**) – słabe
(*) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub + lub =) oznacza odjęcie/dodanie „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT