Vinisfera

Oblicza destylatów

Choć nie można narzekać na brak nowych wydawnictw książkowych poświęconych piwu, brandy czy whisky, to ciągle brakuje na rynku książek umiejętnie zestawiających wiedzę o różnych alkoholach. Wznowiona właśnie „Encyklopedia alkoholi” Wojciecha Gogolińskiego tę lukę wypełnia. Oto zapowiedź ksiażki, która lada dzień powinna pojawić się na polskim rynku.

Choć nie można narzekać na brak nowych wydawnictw książkowych poświęconych winom, piwu czy whisky, to ciągle brakuje na rynku książek umiejętnie zestawiających wiedzę o różnych alkoholach. Wznowiona właśnie Encyklopedia alkoholi Wojciecha Gogolińskiego tę lukę wypełnia.
Jest to propozycja dobra zarówno dla początkujących amatorów wiedzy o alkoholach, jak i doświadczonych sommelierów czy barmanów. Książka jest efektem wieloletnich peregrynacji i fascynacji autora kulturą winiarską i gorzelniczą – zaowocowało to pokaźnym archiwum, które przerodziło się w książkę. Każdy, kto szuka konkretnych, esencjonalnych wiadomości dotyczących rodzajów, klasyfikacji, typologii i sposobów powstawania alkoholi, tutaj znajdzie wszystko.
Książka zawiera dużo informacji wzajemnie „zlinkowanych” odnośnikami. Oprócz odpowiedniego wyboru haseł, właściwego ich powiązania, jest jeszcze coś, co dodaje jej kolorytu i własnego smaku – chodzi o noty degustacyjne rozmaitych trunków sporządzone przez autora. Można je porównywać z własnymi wrażeniami czy opisami w innych przewodnikach. Są to jednak informacje kompetentne – nos, podniebienie i pióro autora są bowiem wprawne i wnikliwie ogarniające bogatą paletę aromatów i smaków.
W podróż po tej rozległej krainie degustacyjnych wrażeń warto się wybrać z doświadczonym przewodnikiem, a Wojciech Gogoliński z pewnością do takich należy. Miałem okazję niejednokrotnie wspólnie z nim degustować i wiem, jak czujne ma zmysły oraz celne pióro, by ulotnym wrażeniom dać odpowiednie słowo. O stylu pracy autora wspomina też interesująco w przedmowie do książki Robert Makłowicz, z którym autor wielokrotnie współpracował.
Warto podkreślić, że Encyklopedia zwraca uwagę na pewien istotny aspekt. Kultura wina, kultura destylatu i w ogóle świata alkoholi jest bogata, zróżnicowana i złożona – często się jednak o tym zapomina, ustawiając tematykę alkoholu jedynie w kontekście zabawy, bankietu czy kulinariów. Zapomina się przy tym, że produkcja alkoholu ma za sobą wielowiekową tradycję, a co za tym idzie – pełna jest niezwykłych historii, metod produkcji, biografii, ciekawostek, pomysłów i technologicznych rozwiązań, jest także silnie związana z historią ziem, obyczajami etc. Encyklopedię uznać można także za swoistą próbę zwrócenia na ten fakt uwagi, a także za autorską próbę uporządkowania tej bogatej tematyki.
Dostajemy więc w efekcie hasłowy, alfabetycznie poukładany, zwięzły, prosty (w dobrym tego słowa znaczeniu) podręcznik poświęcony alkoholom. Słowo „podręcznik” nabiera tu rzeczywistego wymiaru – każdy barman, dziennikarz branżowy i w ogóle każdy zainteresowany tematyką powinien mieć tę książkę pod ręką dla uzupełnienia, sprawdzenia czy zweryfikowania wiadomości.
Bogactwo świata alkoholi w Encyklopedii nie zostaje co prawda wyczerpane, ale – o ile mi wiadomo – Wojciech „Gogol” Gogoliński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.




© Mariusz Kapczyński

Więcej o książce tutaj. Można ją kupić tutaj.

Zobacz prezentację książki.




Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT