Vinisfera

Po III konwencie – relacja (cz.II)

Sprawozdania z III Konwentu Polskich Winiarzy ciąg dalszy. Opisy i notki degustowanych win oraz trochę innych relacji prasowych. Zapraszam do lektury drugiej części materiału.


Sprawozdania z III Konwentu Polskich Winiarzy ciąg dalszy. Opisy i notki degustowanych win i trochę innych relacji prasowych. Zapraszam do lektury drugiej części materiału.

  



Po III Konwencie Polsich Winiarzy pojawiły się oczywiście echa prasowe. W podkarpackim dzienniku regionalnym „Nowiny24” dziennikarka Ewa Wawro zebrała podczas konwentu gorące komentarze. Jej rozmowę z redaktorem naczelnym Magazynu WINO, Tomaszem Prange-Barczyńskim znajdziecie tutaj. A podsumowujący tekst i inne komentarze tutaj. W Rzeczpospolitej ukazały sie dwa teksty – tutaj i tutaj.



Jak pokazują badania, na razie wino rzadko pojawia się na polskich stołach w porównaniu z wódką czy piwem. Według badań firmy AC Nielsen w zeszłym roku Polacy wydali na alkohol 21,3 mld zł, z czego zaledwie 745 mln zł na wino. Ale spożycie systematycznie rośnie – w ostatnich latach średnio o 3-5 mln litrów rocznie. Wino prawie w całości importujemy – przede wszystkim z Bułgarii. Ale Włochy ze sprzedażą ok. 11 mln litrów zajmują na naszym rynku drugą pozycję, wyprzedzając Hiszpanię i Francję.
„Uprawa winorośli w naszym kraju nadal znajduje się na poziomie półprofesjonalnym, co oznacza że średnia powierzchnia winnic zajmuje około 1 hektara, a dochody z nich uzyskiwanie są tylko uzupełnieniem innych dochodów plantatorów” –  informował PAP Marek Jarosz z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Według niego, aby przy przeciętnym spożyciu wina gronowego w Polsce wynoszącym około 2,7 litra na osobę rocznie, wyrobami krajowymi zaspokoić 70 proc. zapotrzebowania, potrzeba upraw winorośli na powierzchni 13 tysięcy hektarów. „Przy mało realnym założeniu, że co roku powierzchnia nowych nasadzeń będzie wzrastać o 100 proc., taka powierzchnia teoretycznie będzie możliwa do osiągnięcia po sześciu latach. Realnie taką powierzchnię nasadzeń będzie można uzyskać dopiero po upływie co najmniej 30 lat” – ocenił Jarosz.
Gdyby spożycie wina gronowego w Polsce było zbliżone do średniej Unii Europejskiej i wynosiło około 35 litrów na osobę rocznie, nasz kraj powinien w przyszłości posiadać około 118 tysięcy hektarów winnic. Uprawami winorośli o podobnym areale dysponują np. Niemcy.
Według Marka Jarosza odpowiednimi warunkami naturalnymi, a także tradycją historyczną uprawy winorośli dysponują południowe województwa naszego kraju: lubuskie, dolnośląskie, małopolskie i podkarpackie. Tylko w Małopolsce pod uprawę winorośli można by było wykorzystać 37,5 tys. hektarów, czyli prawie tyle, ile razem posiadają Czechy i Słowacja.

Tyle ogólnego zarysu sytuacji. Poniżej przedstawiam zapiski, uwagi i noty degustacyjne poczynione w Jaśle. Nie pretendują one do miana głosu dziennikarskiej wyroczni, są jedynie autorskim gorącym zapisem wrażeń podczas konwentowych degustacji.

* Innym kolorem zaznaczyłem wyróżniające się na konwencie winnice, które chciałbym szczególnie zarekomendować.

Małopolskie


> Winnica Comte (Maciej Kaplita) 
Wina:
(***-) Muskat morawski 2007, 11.5%
Jest nuta muscatowa, słodkawo-owocowa, usta dość różne z goryczką, miód, lipa, przydałoby się więcej intensywności, równowagi i czystości. Niezła budowa, trochę alkoholowo. Jest dość równo. Nieźle.

(***) Dornfelder 2006, 12.2%
Dość delikatnie, korzennie mokry tytoń, lekko cierpkie, ma to jakiś styl i obiecujący rejestr. Trochę nut mokrego drewna. Ciekawe. 
 

> Winnica Nobile Verbum Zbrodzice (Agnieszka Kuza-Tarkowska)
Wina:
(***) Herbowe 2007
Regent. Soczysta, nieco likierowa nuta wiśni, pestki. W nosie i ustach alkohol. Wino trochę chyba przeholowane. Mimo to, ma koncentrację, styl i soczystość. Wino byłoby lepsze, gdyby miało mniej alkoholu. Ale jest ciężar, struktura.  Wino o pełnej ciężkiej materii owocu. Można odnieść wrażenie, że w przyszłości może być lepiej.
 

> Winnice Małopolskie (Robert Nowak)
Wina:
(***-) Sibera 2007, 11.5%
Owoce, pewna sztuczna cukierkowość, jest trochę owocu, w ustach soczyste kwasowe, owocowe. Dość fajne, choć trochę zielone i nierówne.
 
(***) Jutrzenka Compozitum 2007
(Jutrzenka 40%, Seyval 40%, Elmer 20%). Przyjemnie, okrągło, kwasowo (może trochę zbyt kwasowo), brak elmerowskich cech labruski. Wytrawne, soczyste, zielono-roślinne. Mają jednak dobrą podstawę w owocu, aromatach. Zrobione nieźle i obiecujące.
 
Podkarpacie

> Winnica Jasiel (Wiktor Szpak)
Wina:

(***+) Sibera 2006, 11.2%
Rejestr lipowo –rumiankowy, bardziej rozwinięte. Czysto, piaskowo, kwasowo w dobrej równowadze, troszkę alkoholowo, lekko ogryzkowe.

(***+) Cuvee 2006
Seyval Blanc 75%, Jutrzenka 15%, Aurora 10%. Bardziej cieliste, gliniaste, ale ma fajny balans i ciężar. Pojawiają się rejestry lekkiego utlenienia. Herbatniki, jabłka, nuta lipy, cytryna.

(***+) Muskat Odeski 2006
Miód, glina, rumianek, cięższy rejestr, jajka, biszkopt, trochę nierówne, ale ma ciężar, koncentrację. Czyste, ładne ułożone wina. Dobry styl.

(***) Rathaj 2007, 11.4%
Ciekawe rejestry aromatów: mięso, krew, itp. Jest czysto, owocowo, trochę mokrego tytoniu i klimatów rustykalno-zwierzęcych. Usta ciepłe, trochę pyliste. Lekko stłumione.

(***+) Rondo 2006
Rondo, czyste trochę mało intensywne ale dobra ekspresja odmiany. Owoce leśne, głębokie, z eleganckimi rejestrami. Naturalny, chłodny rejestr. Jest tu świeżość i kwasowość co dla ronda może wydawać się trochę dziwne, jest też przez to trochę zielone.
Wina Szpaka z roku na rok wypadają konsekwentnie, są czyste i wykonane z kulturą winiarską. Wina białe po czasie bronią się, ale tracą na czystości i świeżości.
 

 > Winnica „Dolina Nilu” (Ryszard Cacaj)
Wina:
(**) Sibera 2007
Wino półwytrawne?półsłodkie, miękkie i kwiatowe. Brak mu troche energii i pazura. Jest też trochę za płaskie. Oczekiwałoby się trochę więcej stylistycznej czystości.
 
(**+) Seyvak Blanc 2007
Słodkawy, miękki gruszkowo-jabłkowy rejestr. Wino poprawnie, ale trochę mało żywe, brak mu  nerwu. Jest przystępne i łatwe w piciu  (pojawiło się określenie „wino dla cioci”). Utrzymane w klimacie półsłodkim.
Generalnie otrzymujemy tu konsekwentnie robione wina miękkie, przyjazne, o wyższej zawartości cukru resztkowego, ale za płaskie. Mogą one znaleźć swoich konsumentów – początkujących, o niezbyt wysoko ustawionych oczekiwaniach.

> Winnica Vanellus (Barbara i Mariusz Czajka)

Wina:
(***+) Białe 2007
(Sibera 75%, Muskat Odeski 15%). Dość przyjemne miękkie, niezła kwasowość. Finał lekko alkoholowy. Wino pomyślane sprytnie, dobrze wyważone – ma zachowana kulturę winiarską i niezłą budowę. Świeże i przyjemne.
 
(***+) Regent 2007 , 12.5%
Czysty, fajny regent. Klimaty tytoniowo-kawowe. Fajny lekko leśny styl wiśni pestki. Dobre podejście już na początku, zapowiada się interesująco, jakieśsłodycze. Chipsy dębowe, ale użyte z głową. 

Obiecująca posiadłość debiutująca na konwencie. Dwa wina i dwa dobre strzały. Pierwsze wrażenia bardzo dobre – wina robione z głową, inteligentnie a trzeba zaznaczyć, że są to pierwsze wina z tej winnicy. Bezpretensjonalność i niezły styl. Warto mieć ich na oku.

> Winnica Mieszko (Jolanta i Andrzej Ligęzka)
Wina:
(**+) Seyval blanc 2007
Dodatek 5% dodatek muscata. Wino słodkawe, trochę nierówne i płaskie, z wybijającą się nutą muscata podbitą utlenieniem. Trochę dżemowe, lekko palące, jest sporo cukru. Za płasko i za wątło.

(**+) Regent 2007
Miękka, jeżynowa dżemowa nuta ułożona na alkoholu. Wino jako tak się broni, ale w sumie tak sobie. Trzeba dopracować styl.

 
>Winnica „Pod dębem”  (Wacław Matłok)
Wina:
(***) Bianka 2007

Z początku trochę pustawo, mało intensywnie, ale jest miękkość i jakaś zieloność. Jest w tym winie umiar i pewien ciekawy, miękki, roślinny klimat. Przyjemne, choć brak mu trochę nerwu i intensywności. Wyważone i ma umiar. Lekka goryczka i pokrzywa w tle.
 
(***+) Białe 2007
Kupaż Aurory i Muskata. Nadal czysto, lekko, żwawo i interesująco. Świeże owoce, rośliny, piasek, glina. Fajne, naturalne i przyjemne wino.
 
(***-) Rondo 2005
Wygładzone, jeżynowe, miękkie, ale zachowujące dobrą strukturę, jest gładki owoc, bardzo wysoka lotna kwasowość – trudna i nieco komplikująca wino. Sporo leśnego owocu. 

(***+) Rondo 2007
Dobry kolor. Obiecująca natura wina i dobry styl . Rondo pełne naturalności, pozbawione nieczystych „boków” i niepotrzebnych dodatków. Stylowo.
Winnica konsekwentna, stylowa, zachowująca charakter uprawianych odmian. Może podobać sie naturalność i nieprzekombinowana filozofia produkcji. 
 

> „Winnica Węgrzyn” (Małgorzata I Krzysztof Mruk)
Wina:
(**-) Stefania 2007
(Aurora 70%, Kristaly 30%). Niestety – nieczysto, labruskowo i mocno przypadkowo poprowadzone wino.

(***) Marszałek 2007
(Marecheal Foch 90%, Leon Milot 10%). Dość lekko klimaty malinowo-jeżynowe. Rys utlenienia. Kwasowe, złożone. Można powiedzieć – fajny leśnyc freak. Może się podobać. Lekkie, z akcentem garbnika. Proste, ale przyjemne.

> Winnica Golesz (Bartłomiej Myśliwiec)
Wina:
(***-) Cuvee Vinifera 2007 białe
Kupaż – Milia, Zenit, Traminetr, Freiminer. Nieco mydalana nuta, poza tym rumiankowo, lekki owoc, czysto, konsekwentnie, ta mydlana nuta cały czas w kieliszku pozostaje. Ma ciekawy trochę słomkowy kolor, miękko zachęcająco, trochę w mlecznym klimacie. Obiecująco. Zobaczymy, co będzie działo się z winem dalej. 

(***) Cuvee Vinifera 2007czerwone
Zweigelt 25%, Turan 25%, Domina , Dunaj, Pinot Noir. Drewniana, garbnikowa i zielona podstawa. Ma trochę rejestru nieczystego, ale wino trzyma się kupy. Ma soczystość i drewniane podbicie.
(***+) Rondo 2007
Ładne, poważne wino. Konsekwentna, powłóczysta nuta owocu leśnego i maliny, w dobrym konsekwentnym stylu, trochę surowe. Kwasowe, wygrane soczystą, pełną nutą. Ma ciężar, i głębokość. Trzyma się dobrze. Dobra robota. Właściwie klasyka. Finał – mokry tytoń. 

(****-) Regent 2007
Dobry kolor. Dobry owoc. Świeży styl. Ma styl lekko „drewniany” (brak jednak użycia beczki), ma lekką zieloność i paprykowość. Nie ma przepakowania i zbędnego nadmiaru, przerostu formy nad treścią. Jest dobry styl i ułożenie. Herbata z hibiskusa w finale. 

(***) Frontenac 2007, 14,5%
Odmiana ze Stanów Zjednoczonych, typowa, „odmiana północy”. Przypalone drewno, przypalona konfitura, ma soczystość i podbicie fajnym świeżym owocem, całość tworzy obiecujące rejestry, ale jest też trochę dziwnych, zielonych, niedojrzałych klimatów.

(****) Jutrzenka 2004 Winnica Golesz, 17%

Wino spod ręki Romana Mysliwca. Tokajowe nuty, są też suszone morele, figi, szarlotka. Sucha skórka z pomarańczy, banan. Wino świeże, przy całej swojej ciężkości. Świetny balans między alkoholem, słodyczą i materią owocową. Dobre, konsekwentne, bogate i bardzo stylowe wino. Jutrzenka rulez!

Widać zmianę warty w klasycznej już polskiej winnicy. Wina winifikowane są przez następcę Romana Myśliwca, syna Bartłomieja. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że junior chce iść trochę własną drogą, połączenie młodości i doświadczenia może przynieść ciekawe efety. Golesz może jeszcze nas zaskoczyć.

 
> Winnica Dwie Granice (Lidia i Marek Nowińscy)
 Wina:
(***-) Aurora 2007
Pisakowe, delikatnie rumiankowe klimaty, ma rejestr kwiatowy i polny. Jest ciało, jest podbicie, choć wino straciło nieco na świeżości. Ma biszkoptową nutę, trochę ciasta drożdżowego. Landrynka i guma do żucia. (szaptalizacja: 2kg cukru na hektolitr)
 
(***) Jutrzenka 2007
Aromat powinien być bardziej świeży, ale jest owoc i konstrukcja. Brak ewidentnej czystości. Wino ma pewną ciężkość, gliniastość
 
(***-) Seyval Blanc 2007
Seyval – znowu całkiem nieźle zachowana stylistyka odmiany, dość gęsto, jest piasek, jajecznica(!), słoma, białko, jabłko, całkiem niezłe usta. Gorzej z nosem.
 
(***+) Rondo rose 2007
Skrajnie ciemna kolorystyka rose, są maliny i sporo rejestru owoców leśnych, drewna, jabłka malinówki. Przyjemnie fajnie, jest materia wina. Cieszy, że powstał pomysł na wina różowe. Więcej takich!

Wina niezłe, utrzymane na dość równym przyzwoitym poziomie. Ciekawa winnica. Obiecująco.

 
 
> Winnica Płochockich(Barbara i Płochoccy)
Wina:
(****) Seyval Blanc 2007
Bardzo ładne czyste i zrównoważone, lipa trochę rumianku, piasku suchych liści. Umiar dyskrecja, jest jakiś akcent elegancji, a także jabłko, agrest. Wino „nie ma przeproś”  w b. dobrym stylu – konsekwentne i równe. Pełna powaga.
 
(***+) Sibera 2007
Ładny nos. Wino kwiatowe, o zielonym b. świeżym owocu. Usta żwawe, kwasowe. Równe. Wino giętkie lecz odrobinkę za chude. Za zbyt wysoką kwasowością nie idzie odpowiednie wypełnienie. Mimo to – wino ciekawe.
 
(***-) Marechal Foch 2007
Nieco malinowo-piwniczna struktura, aromaty. Akcent chipsowy, szypułkowe, zielone, paprykowe surowe taniny. Jednak trochę gorzkawe zdrewniałe rejestry świeżo rozgryzionej gałązki.
 
(***+) Rondo 2007
Charakter ronda zachowany w pełni. Gładkie, owocowe: jeżyny wiśnie, asfalt. Usta gładkie, okrągłe, owocowe. Troszkę zielonej taniny i ciemnego rejestru owoców leśnych.

(****-) Rondo 2006

Więcej masy giętkości owocu (czekolada, mokry tytoń, czereśnia i pestki). Moim zdaniem lepsze od ronda 2007 – bardziej okrągłe, eleganckie, głębsze.

Co roku właściciele przedstawiają konsekwentne, stylowe wina – czyste, bardzo udane. Bez wątpienia jest to czołowa posiadłośc polskiego winiarstwa. Oby tak dalej! 
 

> Winnica Węgierka (Jerzy Stecki)
Wina

(***-) Cuvee 2007
(Aurora 85%, Jutrzenka 15%) 11,5. Czyste, poprawne i żwawe, ma rejst herbatkowy i fajny rejestr „jutrzenkowy”. Cieliste i smaczne, ale przydałoby się więcej życia i świeżośći. Ta miękkość i przyjazność wina może czynić z niego bardzo atrakcyjny produkt komercyjny. Za bardzo odkwaszone. Taki cukieras… 

(***+) Regent 2007
Niezła materia owocu, dość czysta i pełna. Czuć, że winogrona dojrzały. Były tu użyte chipsy,ale wino trzyma sznyt całości. Jest pewna ciepłota.

Dobry debiut winnicy mimo pewnych niedociągnięć.

 
> Winnica Zacisze (Paweł Szynal)
 Wina:
(***+) Muscat 2007
Świeżo mineralnie kwasowo, bez specjalnych zarzutów. Ma świeżość piaskowoą mineralność, w tle lekki rejestr alkoholowy. Grapefruit, gruszka. Przyjemnie, równo. i ciekawie
 
(***-) Bianca 2007
Jest tu nieczystość, ale sporo owocu i przyjemnej mimo wszystko struktury. Skoncentrowane i czyste, sporo mineralności.,
 
(***) Sibera2007
Mineralne kwasowe: piasek , gruszka mirabelki. po prostu dobre.
 
(****-) Leon Millot 2006
Mokry tytoń, mokra ziemia – fajnie rasowe z lekkim pazurem, skóra czerwony pieprz. Fiołki. Fajny delikatny rejestr. Rasowe i czyste, z jajem. Znakomite do jedzenie.
 
(****) Rondo 2007
Wina bez wątpienia siedliskowe, z nerwem, mineralne i ładnie poukładane.Warte uwagi. Wino ma jakąś delikatność. Będzie się podobać.

Dobra posiadłość. Udane, pewne wina. Zwłaszcza czerwone.
 

> Winnica Kolacz (Maria i Jan Niegowski, miejscowość Kołaczyce, doświadczenie właściciela zdobyte w Bolzano, winnica założona w 2004 roku)
Wina:
(***-) Seyval Blanc 2007
Cukier, lizak, landrynek, kwasowość podbija trochę całość.

(***+) Bianka 2007
Wyższy cukier resztkowy ok. 5g. Popiół, mleczne klimaty i rejest pinot gris. Takie trochę niemieckie wino w stylu „z cukrem resztkowym” – ma jakąś okrągłość i miękkość dzięki temu. Niezłe, równe, może powinno być bardziej przejrzyste i zwiewne. Mimo to, jest to wino zgrabnie poukładane i w tak rozumianym stylu bardzo fajne.
 
Wina dość równe ale wina z cukrem resztkowym. Obiecująco i w sumie ciekawie.
 

> Winnica Święty Roch (Marek Tomczyk)
Wina:
(***) Hibernal 2007, 12.5%
Wino niezłe, mineralne i zbalansowane. Dobry owoc, woskowe. Win z Hibernala nie było zbyt wiele na III konwencie, ale to odmiana z dużym potencjałem i warto poświęcić jej uwagę. Tutaj jest soczyste, żwawe, okrągłe i zbalansowane. Dobre. Warto. 
 

> Winnica Jaspis (Bogusław Wolniewicz, dolny Śląsk , wieś, Służec, pow. Lwówek Śląski)
Wina:
(***-) Riesling 2007
Trochę nikły aromat, generalnie owoce, wysoka kwasowość, jabłka, woskowe, świeżo skoszona trawa, finał lekko chemiczny, za wysoką kwasowością nie idzie pełniejszy rejestr owocu, ale dobrze skrojone, ma styl. 

(**-) Marechal foch 2007
Bardzo silny kolor, silna końska derka, ser, leśne rejestry i sporo nieczystych nut: świeży chrzan wapno, obora. Ma malinę i taniny(chipsy). Taki owocowy freak. Dużo zastrzeżeń.
 
(**) Regent 2007
Nieco syntetyczny dziwny nos. Mokry tytoń, mokre drewno, jeżyny, wiśnie, pestki (jak stwierdzono etykieta wina „mężczyzna z rybą” nabrała tu znaczącego wymiaru). Usta lepsze, owocowe, nawet dość gładkie. Czarny bez. Alkoholowe i z jakimś rejestrem resztkowego cukru.
  
 > „Winnica zielona” (Agnieszka i Adam Krzanowscy), woj. małopolskie, Bolechowice, gm. Zabierzów, pow. Krzeszowice
Wina:
(***) Rondo 2007
Zachowany styl odmiany. Mokre poszycie leśne, czarny bez, czereśnie, pestki. Dość gładkie i równe. Ma moc i dość dobrą esencję. Trochę rejestrów zielonych, paprykowo-szypułkowych. Wyraźne taniny. Powinno poleżeć.  
  
(***+) Rondo barrique 2006
Skóra, pasta do butów, mokre drewno, beczka, w naturze trochę przypominające czerwone austriackie z beczki, jagody. W ustach dość równo, intensywnie. Ma jakiś styl i pikanterię (czerwony ieprz, papryka w proszku). Laśne klimaty. Niezłe. Równe, zachowany balans choć wino „gorące”.
 
(***) Rondo 2005
Soczyste, głębokie, mieszanka owoców leśnych i suszonych pomidorów. Usta pikantne, korzenne, aromat poszycia leśnego, pikatne i lekko alkoholowe. Nie jest zbyt skoncentrowane, ale ma soczystość i moc. Całkiem dobrze poukładane, z przyzwoitym finałem.  

Dobre wina z dobrej winnicy. Przyznam, że wróżąc po winach Państwa Krzanowskich można patrzeć optymistyczniej na przyszłośc polskiego wina.

tekst i zdjęcia: Mariusz Kapczyński 

Pierwsza część relacji z konwentu znajduje się tutaj. Fotoreportaż – tutaj.

Zobacz bazę Polskie Winnice. Jeśli jeszcze nie ma tam Twojej winnicy – zgłoś ją…

A tak graficznie przedstawia sie ogólna mapa Polskich Winnic. Tutaj jest jej zaktualizowana wersja.

 



 




Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT