Vinisfera

Przegląd prasy

Garść informacji z winiarskiego świata. Smutne wieści z Bordeaux i Australii. Coś o przestępstwach związanych z winem oraz o odchudzających planach producentów wina z Chile.





Errazuriz walczy z (nad)wagą

Producenci wina szukają ekonomicznych rozwiązań i chcą dbać o środowisko. Znana chilijska posiadłość Vina Errazuriz decyduje się zamykać swoje główne wina w lżejszych butelkach aby zredukować koszty produkcji i transportu.
Wszystkie butelki czerwonego wina produkowane przez tego producenta znajdą się w butelkach typu Bordeaux ważących 425 gram, to jest o 60g mniej niż wcześniej używane butelki. Rozmiary nowych butelek są nieznacznie mniejsze, ale producent zapewnia, że różnica jest niemal niewidoczna i nie ma żadnego wpływu na jakość wina. Butelki produkowane są lokalnie w firmie Cristalerias i na razie kosztują tyle co stare, cięższe wersje. Lżejsze opakowania jednak pośrednio wpływają na transport a także niższą emisję zanieczyszczeń z huty szkła. Marketingowcy z Errazuriz maja nadzieję że inni producenci też pójdą tym tropem, redukując nieco koszty i zanieczyszczenia środowiska. Są już tego pierwsze echa – chilijska Viña Carmen również zapowiedziała w najbliższym czasie wprowadzenie lżejszych butelek, aby w ten pośredni sposób wpłynąć na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jak głosi stare przysłowie: lżejsze wino – koniom lżej. 

Oszuści w więzieniu
I światek wina ma swoje sensacje i skandale. Czterech handlarzy winem, którzy oszukali amerykańskich inwestorów i naciągnęli ich na sumę o wartości ponad półtora miliona  dolarów, zostali uznani przez sąd za winnych. Osądzeni, używając “zaawansowanych technik sprzedaży” naciągali głównie środowisko medyczne. Oferowali wina, które rzekomo szybko miały zyskać na wartości Były to wina klasy Bordeaux Supéreur czy wina z Toskanii. Oszuści byli skuteczni – tylko jeden amerykański doktor zainwestował w „okazyjne” wina 500 tysięcy dolarów.

 
Podróbki
Afer z winem w tle ciąg dalszy. Włoska policja skonfiskowała w toksańskim porcie Livorno 30 tysięcy butelek czerwonego wina zaetykietowanego jako amarone. Wino było przygotowywane do wysyłki do USA. Akcja policji była wynikiem śledztwa prowadzonego przez  prokuratora w Treviso (Wenecja Euganejska, miejsce powstawania amarone), które związane było z oszukańczymi praktykami winiarskimi. Skonfiskowane wino było podróbką policja oficjalnie nie podała jednak informacji jakie dokładne wino zawierały podrobione butelki. „Nie ma żadnej tolerancji dla każdego, kto próbuje oszukiwać konsumentów – powiedział minister rolnictwa Luca Zaia – będziemy kontynuować walkę przeciwko podrabianym produktom i niepraworządności w świecie wina”. Trzymamy za słowo.

Bordeaux. Zmarł Anthony Perrin
Anthony Perrin właściwiel Chateau Carbonnieux (Pessac-Leognan, południe Bordeaux), zmarł na raka płuc w wieku 68 lat. Perrin był jedna z głównych postaci winiarskiego świata Bordeaux. Pełnił wiele funkci i zaszczytnych stanowisk, m. in. był przewodniczącym Union des Grands Crus de Bordeaux w latach 1992-1994.  Był jednym z tych którzy przysłużyli się do zaistnienia apelacji Passac-Leognan na winiarskiej mapie Francji (do 1987 region był częścią szerszej apelacji Grave). Przywrócił do świetności podupadające Chateau Carbonnieux (dziś 92 hektary podzielone niemal równo na uprawę białych i ciemnych odmian winorośli). Anthony Perrin pozostawił żone I trójkę dzieci. Synowie Philibert i Eric są naturalnymi spadkobiercami winiarskiej spuścizny ojca.

Smutek w Australii
Smutnych widomości ciąg dalszy. 19 września Zmarł dr Bailey Carrodus założyciel jednej z topowych australijskich posiadłości Yarra Yering. Producent ten ożywił winiarstwo australijskie w regionie Victoria. Jego Cabernet Sauvignon blend, Red Wine No1, i Shiraz blend Red Wine No2 uznawane były za jedne z najlepszych australijskich win. Carrodus studiował w Europie po powrocie do Australii i stał się od razu członkiem prestiżowego Australian Commonwealth Scientific and Research Organization (CSIRO).
W 1969, Carrodus zaczął uprawiać winorośl i założył Yarra Yering (na wschód od Melbourne, region Victoria). Z początkiem lat 80. ubiegłego wieku reputacja posiadłości została przypieczętowana. A już w 1991 roku najbardziej opiniotwórczy dla winiarskiego świata Australii, James Halliday wyrażał się o posiadłości w samych superlatywach. Carrodus pprodukował kilka znaczacych na rynku win np. Dry White No1 (Semillon i Sauvignon Blanc), Dry Red No1 (Cabernet Sauvignon, Malbec i Merlot) oraz Dry Red No2 (syrah i inne rodańskie odmiany).
Niedawno zmarła też inna ikona winiarskiego świata Australii – Sir Peter Derham, założyciel Red Hill Estate (region Victoria). Sir Peter był zasłuzonym producentem wina, pionierem ruchu enoturystycznego i aktywnym działaczem kampanii mającej na celu chronić winiarnie przed wyniszczającymi podatkami. Derham zmarł w szpitalu w Melbourne, w wieku 83 lat.

opr. M.K.




Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT