Vinisfera

Schloss Gobelsburg – wszystko jasne

Schloss Gobelsburg z austriackiego Kamptal to jedne z wybitnych win tego regionu, kraju a nawet tej części Europy. To było parę ładnych lat temu, ale dobrze pamiętam swój pierwszy z nimi kontakt i to przyjemnie paraliżujące uczucie, że to jest to – że to jest wszystko, co najbardziej w winie cenię i kocham.

Schloss Gobelsburg z austriackiego Kamptal to jedne z najwybitniejszych win tego regionu, kraju a nawet tej części Europy. To było parę ładnych lat temu, ale dobrze pamiętam swój pierwszy z nimi kontakt i to przyjemnie paraliżujące uczucie, że to jest to – że to jest wszystko, co najbardziej w winie cenię i kocham. Pamiętam – to była wyjątkowa seria „Tradition”, ale cała reszta win również urzekała konsekwentym stylem, fenomenalnym charakterem. Czułem wtedy, że za te wina odpowiadać musi ktoś wyjątkowy. Zagadka rozwiązała się szybko, bo enologa poznałem chwilę później. Pierwsza rzecz, która uderzyła mnie wtedy najbardziej to fakt, że przy tej klasie win, ich autor pozostaje osobą niebywale skromną, wycofaną.


Michael Moosbrugger (fot. Schloss Gobelsburg)

Za winami ze Schloss Gobelsburg stoi wybitny, powtarzam – wybitny, enolog Michael Moosbrugger. Sobie tylko znanym sposobem świetnie potrafi połączyć nowoczesność z tradycją. Ma ku temu doskonale warunki, bowiem działa w historycznym klasztorze i winnicach. Od XII wieku winnice zamku Gobelsburg były w pieczy zakonu cystersów, z nieodległego klasztoru Zwettl. W 1740 roku Gobelsburg przeszła na ich własność. Wspócześnie winnice popadły w zaniedbanie. W 1996 roku Michael Moosbrugger (wraz z innym wybitnym winiarzem – Willim Bründlmayerem) podpisał z zakonnikami umowę na długoterminowe ich zarządzanie. Powstałe wkrótce potem wina szybko zyskały poklask i uznanie.


Winnice Schloss Gobelsburg (fot. materiały prasowe)

30 hektarów winnic prowadzonych ekologicznie jest więc w bardzo dobrych rękach. Moosbrugger trzyma wysoki poziom win, umiejętnie łaczy nowoczesnosć z tradycją, czego przykładem jest wspomniana linia „Tradition”, w pełni naturalna, oparta na minimalistycznych, XIX-wiecznych metodach i lokalnym stylu – wina fermentowane są na dzikich drożdżach, dojrzewają w dużych kadziach z austriackiego dębu (z Manhartsberg), trzymają bardzo naturalny, stylowy charakter.

Warto te wina poznać – zarówno ich najprostsze, jak i bardziej wyrafinowane wydania. Są one bowiem niczym serdeczny przyjaciel – zawsze miło je widzieć a jeszcze milej długo spędzać z nimi czas.

Importerem, który nadesłał próbki win do oceny jest Vinoteka 13.

 

(5-) Brut reserve, Schloss Gobelsburg, DAC Kamptal, Austria, 12%
Importer: Vinoteka 13
Riesling, pinot noir, gruner veltliner. Wino wypada ekstraktywnie i bogato. W aromatach i smakach jest gruszka, dojrzała brzoskwinia, morele oraz trochę selera, siana i kozieradki. Da się wyczuć również zioła, suszone kwiaty, słomę, pestki słonecznika. Struktura gładka, lekko oleista, dobrze podbita drobnymi bąbelkami. Finisz żywy, kwasowy, lekko korzenny. Zgrabne wino – do odświeżenia zarówno kubków smakowych jak i nastroju oraz wyborny towarzysz kulinariów.
Cena: 125,00 zł

(4) „Domaene Gobelsburg” Riesling 2017, Schloss Gobelsburg, DAC Kamptal, Austria, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Sporo gatunkowej czystości i owocowego sznytu w tej pozornie prostej ekspresji rieslinga. Łączy on w sobie owocową świeżość z delikatnie „skórkowym”, tanicznym charakterem, ale też lekkim rejestrem resztkowego cukru. Ma solidną kwasowość, delikatne taniny. Wyczuwa się skórkę z cytryny, pigwowca, pestki z grejpfruta. W tle jest lekko korzenny, dymny. Jest to stosunkowo proste wino, ale przyjemności z degustacji nie zabraknie.
Cena: 55,00 zł

(4) „Domaene Gobelsburg” Grüner Veltliner 2017, Schloss Gobelsburg, DAC Kamptal, Austria, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Gruner aromatyczny, wyrazisty i treściwy. Ma mięsistą, soczystą owocowość. Jest sok z mieszanki owoców tropikalnych (grejpfrut, morele, brzoskwinia, liczi) podbity ziołową i lekko pieprzną materią. Wino proste, ale harmonijnie, statecznie, pełne „słodkich” dojrzałych owocowych rejestrów. Finisz tworzy skórka z cytryny, zioła, siano. Dobra (również cenowo) propozycja, by poznać popisową austriacką odmianę.
Cena: 45,00 zł

(5-) „Renner” Grüner Veltliner 2017, Schloss Gobelsburg, Kamptal, Austria, 13%
Importer: Vinoteka 13
Aromatyczny i gładki grüner, są tu dojrzałe gruszki i agrest, polne kwiaty, biały pieprz, pestki grejpfrutowe, skórka z cytryny, siano. W ustach dominuje jabłko (golden delicious), dojrzała gruszka klapsa oraz przepiękny, elegancki cytrusowy rejestr (brzoskwinia, morele, ananas) plus nasiona słonecznikowe, olej rzepakowy i delikatne „słodkie”, miodowe podbicie. Wino idealnie łączące dwie możliwości – pite solo daje masę przyjemności, łączone z potrawami, nawet jeszcze więcej. Stylowo.
Cena: 145,00 zł

(5-) „Gaisberg” Riesling 2017, Schloss Gobelsburg, Kamptal, Austria, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Aromatyczne, bogate i wyraziste wino. Dużo tu gruszki, dojrzałej brzoskwini, agrestu, białego pieprzu. Wypada mineralnie i owocowo, ma kwasowy, świeży nerw, świetnie skontrowany mineralnym, z lekka słonawym akcentem. Wino jest zbalansowane i równe, o tropikalnym sznycie (ananas, cytryna, brzoskwinia). Wspaniale układa się na podniebieniu. Ma długi posmak i bardzo dobry potencjał w łączeniu z potrawami oraz dojrzewania.
Cena: 139,00 zł

(5-) „Grub” Grüner Veltliner 2017, Schloss Gobelsburg, Kamptal, Austria, 13,5%
Importer: Vinoteka 13
Intensywne wino, o gęstej, przyjemnie skoncentrowanej materii i dobrym balansie. Aromaty i smaki rozwinięte, bogate, „gęste”. Wyczuć można jabłka, „słodycz” dojrzałej gruszki, wosk, gałkę muszkatołową, przejrzały agrest, pigwowiec, miód, propolis, siano. Jest też olej rzepakowy, pieprz, gałka muszkatołowa, zielone oliwki. Wino ma oleistą, gładką i elegancką fakturę. Jest długie, wybrzmiewające lekko pieprznym, ziołowo-mineralnym, słonawym akcentem. Jest przy czym posiedzieć…
Cena: 175,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT