Vinisfera

Somló. Kilka etykiet

W tym artykule przedstawiamy krótką serię win od różnych producentów z Somló. Jak wiecie, staramy się pić ten wulkan póki gorący…

Somló, zupelnie niezwykły a jednocześnie najmniejszy region winiarski Węgier, coraz bardziej zyskuje na popularności. Wśród miłośników wina w Polsce jest coraz liczniejsza rzesza zagorzałych fanów tej wulkanicznej góry. Czy może być coś bardziej krzepiącego?
Na łamach Vinisfery o Somló pisalismy wielokrotnie, omówilismy masę win. Miłośnikom Somló polecamy tę serię artykułów (wystarczy w wyszukiwarkę Vinisfery wpisać haslo „Somló” albo „Somló – pijcie wulkan póki gorący”). W tym artykule przedstawiamy krótką serię win od różnych producentów.


Somló w całej okazałości /fot. Gabor Nagy – gaborfoto.com/

Somló jest małe, rzadzi się swoimi cichymi prawami. Winnice to zazwyczaj projekty niewielkie, ponieżej hektara upraw, właściciele – bardzo często oprócz winnic uprawiający inne zawody – nie zawsze są obecni na miejscu. Dlatego znakomitą ideą było otwarcie na Somló sklepu (jak do tej pory – jedynego), w którym to sklepiku/restauracji znajduje się bogata oferta win z Góry. Ten sklep to Somlói Borok Boltja /Somló Wine Shop. Opisywaliśmy go już tutaj. Poniżej kilka ocenionych przez nas propozycji z jego oferty.

(4) Somlai 2015, Géró Péter Pincéje, Somló, Węgry, 13%
Juhfark. Wino ma przyjemny, świeży kolor i takież aromaty. Są zasuszone liście, pestki słonecznika, siano, polne kwiaty. W ustach wino średniej ciężkości, trzyma świeżość i korzenno-pestkowy sznyt. Końcówka pieprzna (biały pieprz, gałka muszkatołowa), lekko kwasowa. Smaczne, ale dość proste.
Cena: 3500 Ft
Dostępne
tutaj.

(5-) Juhfark 2015, Barcza Bálint, Smoló, Węgry, 14%
Bálint Barcza to reprezentant młodej generacji winiarzy na Somló. Nie wypadł jednak sroce spod ogona – w jego rodzinie tradycje winiarskie sięgają stu lat. Ma winnice nad Balatonem i na Somló.
Jego juhfar w aromatach ma polne zioła, masło, kwiat lipy, rajskie jabłuszka. W ustach wino jest kwasowe, z nerwem, w ustach ujawnia przyjemną, oleistą, lekko lepką i mineralną fakturę. Poza tym są tu jabłkowe pestki, gruszka klapsa, pigwa, owczy ser. To wyważony, smaczny juhark, raczej bliższy nowoczesnemu stylowi, choć typowych, maślano-„zapałkowych” akcentów tu nie brakuje.
Cena: 3200 Ft
Dostępne
tutaj.


(4) Furmint 2015, Barcza Pinceszet, Somló, Węgry, 13%

Wypada, lekko, prosto, zgrabnie. Są orzechy laskowe, biała porzeczka, mirabelki. Wino rozegrane na delikatnej owocowej nucie przyjemnie zakreślonej kwasowoscią. Jest papierówka, mirabelki, biała porzeczka. Lekka pikantność (biały pieprz) i korzenne podbicie polnymi ziołami. Solidne wino, ciekawa ekspresja wulkanicznego furminta.
Cena: 2800 Ft
Dostępne tutaj.

(4+) Juhfark 2013, Szóló Szőlő Borház, Somló, Węgry, 13%
Szóló Szőlő Borház to nowy projekt z północnej strony wulkanu. Juhfark ten jest nieco waniliowy, beczkowy (wyczuć można orzechy laskowe, świeże masło), poczujemy też drewno jodłowe, rumianek, suche liście, biały pieprz. Całość pikantna, lekko alkoholowa.
Cena: 3200 Ft
Dostępne
tutaj.


(4) Juhfark 2013, Marton, Somló, Węgry, 12%

Winiarnia Marton to 1,5 ha na południowym zboczu. Czwarte pokolenie winiarzy. Aromaty siana, orzechów laskowych, suszonych kwiatów, pudełka zapałek. W ustach lekko pikantne. Faktura wina jest lekko oleista i pieprzna (gałka muszkatołowa, pestki grejpfruta, biały pieprz).
Cena: 1750 Ft
Dostępne
tutaj.

(4+) Cabernet sauvignon / merlot 2014, Panorama Pince, Somló, Węgry, 12%
Prawdziwa ciekawostka z Somló. Wino jest lekkie i przejrzyste. Zarówno w aromacie jak i smaku są nuty lekko zielone, wędzonkowe, paprykowo-warzywne (seler, korniszon, stara beczka) oraz pieprzne. Jest też liść laurowy koper, ziele angielskie. Wino gastronomiczne, odświeżające, na swój sposób zwiewne. Naprawdę intrygująca czerwień z Somló.
(wina nie udało mi się namierzyć w sklepie internetowym, ale powinno być dostępne na miejscu)

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT