Vinisfera

Wesoły na Wzgórzach

Rafał Wesołowski z Winnic Wzgórz Trzebnickich nie zwalnia tempa (tzn. trochę w sumie zwalnia, ale o tym za chwilę) i twardo realizuje przedsięwzięty plan. Właśnie oficjalnie wypuścił kolejną serię win z rocznika 2017.

Rafał Wesołowski z Winnic Wzgórz Trzebnickich nie zwalnia tempa (tzn. trochę w sumie zwalnia, ale o tym za chwilę) i twardo realizuje przedsięwzięty plan. Właśnie oficjalnie wypuścił kolejną serię win z rocznika 2017.
Rocznik 2017 uważany jest w Polsce za nieprzyjazny, słaby, taki, o którym należy szybko zapomnieć, zwłaszcza na tle, już gdzieniegdzie okrzykniętego znakomitym, rocznika 2018.
A jednak z „17” Rafał Wesołowski wychodzi obronną ręką, czego dowodem oceniane poniżej butelki. Rafał od dawna wie czego chce – korzysta z dobrodziejstwa lokalizacji i opiera się na własnym, wypracowanym podejściu do win. Stawia na vitis vinifera (właśnie dosadza pinot noir, w którym zdążył się już niejako wyspecjalizować), niedaleko domu buduje winiarnię z prawdziwego zdarzenia (do tej pory działał naprawdę garażowo). Poza tym, daje sobie i winom czas – czeka, pozwala im na dłuższe dojrzewanie, co trzeba – kupażuje, czego nie chce – nie wypuszcza na rynek. Natura i geografia mu sprzyjają, nie od dziś wiadomo, że Wzgórza Trzebnickie słyną z warunków sprzyjających uprawie winorośli. Udany styl win Rafała i innych winiarni tezę tę potwierdza. Ten korzystny, stabilny mikroklimat nie uchodzi też uwadze potencjalnych inwestorów, myślę że już wkrótce usłyszymy o nowych winiarniach i nasadzeniach. A i o samych Wzgórzach Trzebnickich (może kiedyś jako osobnej apelacji?) będzie jeszcze głośniej.

I jeszcze jedna rzecz, o której trzeba wspomnieć – korzystna zmiana etykiet, wina otrzymujemy w nowym, estetycznym anturażu. Cóż, na Wzgórzach Trzebnickich dobrze się dzieje.


(4-) Cuvee 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 12%

Chardonnay, riesling, pinot gris. Są dojrzałe gruszki, cytrusy, wata cukrowa, rejestry lekko maślane. Jest w nim trochę surowości, wycofania, ale nie tracimy zbyt dużo z przyjemności picia, Wino niesie odświeżenie, ma niezłą strukturę, ziołowo-pestkowe rejstry oraz w tle gruszkę, pestki z jabłka, biały pieprz, gałkę muszkatołową. Jednocześnie da się zuważyć lekki brak balansu i nie do końca transparentną końcówkę.
Cena: 60,00 zł

(4+) Gewurztraminer 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska, 12,5%
Ładny, nasycony kolor. Wino o intensywnym aromacie, klasycznie mieszają się tu nuty ziołowo-korzenne z liczi i przejrzała truskawką. Wino lekko maślane, o oleistej fakturze, pełne korzennych i ziołowych akcentów (pieprz). Są skórki z owoców cytrusowych, mango. Wino jest dość miękkie,  ma przyzwoitą kwasowość. Jest bogate, równe, zbalansowane – do końca trzyma aromatyczność i intensywność smaku. Finisz lekko pikantny.
Cena: 60,00 zł

(5-) Chardonnay 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska,12,5%
Smaczny konglomerat owocowości, goryczki, kwasowości, tanin, pieprzności. Jest suszona skórka z cytryny, grejpfrutowe pestki, wanilia, suszone kwiaty, letnia łąka, brzoskwinia, jodłowe szyszki, morski piasek. Fajna, orzeźwiająca kwasowość przyjemnie, z nerwem wchodzi w kontrę z lekką oleistością materii wina. Wino smaczne i zgrabne pod kątem gastronomicznym. Jest trochę „skórkowe”, o przyjemnej wyrazistej strukturze. Długie, korzenne, lekko pieprzne.
Cena: 60,00 zł

(5-) Pinot gris Orange 2017, Winnice Wzgórz Trzebnickich, dolnośląskie, Polska,12%
Pinot gris zrobiony „na pomarańczowo”, to już mały klasyk z tej winnicy. Wino ma kolor lekko różany, w tonacji lekkiego malinowego kompotu. Aromaty miękki konfiturowo kompotowy owoc – maliny truskawki rabarbar, czerwony grejpfrut pieprz kajeński, malinowe ciasto, wiśniowe pestki korzenne, elastyczne w kuchni . Wszystko zgrabnie poukładane, treściwe zbalansowane, konsekwentne w stylu.
Cena: 70,00 zł

Jest jeszcze jedno wino od Rafała, które chciałbym opisać – specjalna, okolicznościowa edycja. Jednak o nim – w kolejnym odcinku.


Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT