Vinisfera

Winne ścieżki Podkarpacia

Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia rozpoczyna drugi etap budowy podkarpackiego winiarstwa.
Tym razem pod nazwą „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia.”
Winiarze dzięki funduszom otrzymanym z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego uruchamiają trzyletni cykl szkoleń.
W pierwszym roku opieką objęci będą początkujący. W drugim i trzecim roku programu, oprócz dalszych szkoleń dla początkujących, większą wagę szkoleniowcy położą na rozwój umiejętności osób które już produkują wino.
W założeniach program miał służyć poszerzeniu możliwości produkcyjnych rolników. Jednak każdy zainteresowany produkcją winogron i w przyszłości własnego wina jest mile na szkoleniach widziany.
Szkolenia dla początkujących rozpoczynają się 2 września 2007 i odbywać się będą przez trzy kolejne niedziele września. W ostatnim tygodniu sierpnia zostanie ustalone miejsce szkoleń, które jest uzależnione od miejsca zamieszkania kursantów. Jeśli przeważającą większość kursantów będą stanowiły osoby którym bliżej jest do Rzeszowa, szkolenia odbędą się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.
Po szkoleniu wstępnym, które jest bezpłatne dla kursantów, zostanie dokonany nabór na wyjazd do winnic Słowacji. Tym razem jest on pokrywany w części z pieniędzy uczestników.
Program szkoleniowy zakłada udział własny uczestników. W ramach tego udziału własnego uczestnicy dokonują zakupu refraktometru do badań moszczu i wina. Urządzenie to będzie służyło wszystkim do celów szkoleniowych oraz pokrywają część kosztów wyjazdu szkoleniowego na Słowację.
W ramach programu będzie także wydany folder, promujący raczkujące winiarstwo na Podkarpaciu oraz prezentujący założenia programu. Na dalszym etapie w ramach folderu będą prezentowane powstające winnice i winiarnie.
Grupa zaawansowanych winiarzy będzie uczestniczyła w szkoleniach winiarskich w Odessie.
Wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w degustacji win, której celem jest przygotowanie gospodarstwa winiarskiego do prezentacji wyrobów winiarskich.
Nawiązaliśmy kontakt z jedyną polską enolog, która mieszka i pracuje we Francji – Agnieszką Wyrobek. Została zaproszona na wykład, na którym omówi wybrane zagadnienia z winifikacji.
Częścią szkoleń zainteresują się jedynie te osoby, które będą chciały dokonywać badania wina.

Więcej na temat szkoleń można znaleźć tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT