Vinisfera

Winnica Bogusz

Przy odpowiednim wysiłku również na Mazowszu można wyprodukować dobrej jakości wino. Winnica Bogusz jest położona w Łomiankach pod Warszawą w pobliżu malowniczego Jeziora Kiełpińskiego. Jej powierzchnia wynosi 0,1 ha i liczy ponad 300 krzewów.

Winnica Bogusz

Jak mówi sam Jacek Bogusz: „Winnicą i produkcją wina zainteresowałem się po raz pierwszy podczas winobrania w Burgundii w 1990 r., gdzie pracowałem w dużych, profesjonalnych, towarowych winnicach. Pomyślałem, że w Polsce też można spróbować uprawy winorośli. Jestem przekonany, że przy pewnym wysiłku również na Mazowszu można wyprodukować odpowiedniej jakości wino.
Moja winnica jest położona w Łomiankach pod Warszawą w pobliżu malowniczego Jeziora Kiełpińskiego. Jej powierzchnia wynosi 0,1 ha i liczy ponad 300 krzewów. Uprawiam przede wszystkim rondo, léon millot, seyval blanc, biankę. W tym roku mam zamiar posadzić eksperymentalnie kilkadziesiąt krzewów odmiany cabernet sauvignon. Dodatkowo koło domu posiadam ogród winoroślowy, w skład którego wchodzi 70 krzewów winorośli odmian zarówno winnych, jak i deserowych. Najstarsze krzewy w ogrodzie mają już ponad 10 lat, a ich owoce stanowią cenny smakołyk dla dzieci. Pod budynkiem mieszkalnym jest piwnica – przetwórnia, w której robię wino. Dojrzewa głównie w beczkach dębowych przez okres minimum 6 miesięcy.
Od poprzedniego Konwentu nabrałem doświadczenia winiarskiego. Nauczony doświadczeniem zeszłorocznej suszy uruchomiłem wiosną tego roku studnię zasilaną agregatem prądotwórczym, dzięki czemu mam pod dostatkiem wody do podlewania. Największym problemem z uzyskaniem dobrego plonu są pojawiające się silne wiosenne przymrozki (tak jak w maju 2007)”.

Niektóre wina:
Cascade 2006 – 13o,
Czerwone 2006 (agat doński 80%, alwood 10%, inne 10%) – 13o,
Czerwone 2006
(rondo 75%, cascade 25%) – 13o,
Czerwone 2006
(swenson red, agat doński, alwood i inne) – 16o.

Kontakt:
Winnica Bogusz

Jacek Bogusz
Łomianki, ul. Przygodna 6 (woj. mazowieckie)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT