Vinisfera

Winnica L”Opera

Winnica L’Opera założona została w 2014 roku w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. To polsko-włoskie przedsięwzięcie – 2 hektary upraw, w których znajduje się mniej typowa kompozycja odmian winorośli: merlot, chardonnay, bronner, cabernet cortis, cabernet cantor, baron, solaris, helios, solira. 

 
Winnica L’Opera założona została w 2014 roku w Trzebnicy na Dolnym Śląsku. Pierwsze wzmianki o uprawie winorośli w tym rejonie pochodzą jeszcze z okresu Średniowiecza (1216 rok), kiedy to Papież Innocenty III brał w opiekę Zakon Cysterek w Trzebnicy i przy tej okazji w papieskich dokumentach po raz pierwszy wymienia się również winnice w Stobnie, Ścinawie oraz Ostrowicach koło Milicza.


Winnica L`Opera
 

Kim są właściciele L`Opera? Odpowiada jedna z nich, Irmina Szpak: jesteśmy trójką przyjaciół jeszcze z czasów studiów. Ja studiowałam kierunki humanistyczne, natomiast moi włoscy wspólnicy studiowali enologię oraz agronomię na wydziałach Uniwersytetu Rolniczego. Dzisiaj oboje związani są z przemysłem winiarskim we Włoszech. Ich wielopokoleniowa wiedza winiarska oraz idealne warunki polskiej ziemi do uprawy winorośli sprawiły, że postanowiliśmy spełnić nasze studenckie plany i zainwestować w Polsce. Nasza winnica to wynik wielu lat poszukiwań odpowiedniej ziemi, położenia, miejsca, klimatu … Zanim zdecydowaliśmy się na Trzebnicę, objeździliśmy Polskę w wzdłuż i wszerz poznając innych winiarzy, obserwując już ozasadzone winnice – to był czas zbierania informacji, wysnuwania wniosków. Zależało nam, by nasze wino nie było dziełem przypadku, żeby wszystko, począwszy od ziemi a skończywszy na butelce, zostało dokładnie zaplanowane. Chcieliśmy, by nasi klienci pili nasze wino przekonani, że mają w ręku produkt najwyższej jakości.


Położenie winnicy: wzgórze, około 240 m.n.p.m wystawienie południowo – zachodnie, odległość od Trzebnicy to około 2 km. Pole znajduje się na terenie Gminy Węgrzynów, sama Winiarnia znajduje się natomiast w Trzebnicy.
Obszar uprawy: 2 ha. Odmiany: merlot, chardonnay, bronner, cabernet cortis, cabernet cantor, baron, solaris, helios, solira. 
 
Rok 2017 był  pierwszym rocznikiem – powstalo około 4500 butelek (niepełna produkcja – z 1 ha). W roku 2018 powstało około 7500 butelek (pełna produkcja z 1 ha).
W 2017 roku posadzono drugi hektar, w roku 2020 spodziewana jest pierwsza pełna produkcja z 2 ha.
Budynek wniarni jest niewielki, ale wyposażony w najwyższej jakości sprzęt. Etykiety drukowane są przez jedną z najlepszych włoskich drukarni współpracujących z największymi winnicami we Włoszech, używane są korki typu DIAM, butelki zaś sprowadzane są prosto z Toskanii – z historycznej huty szkła Vetreria Etrusca.
 
 
Kontakt:
Winnica L’Opera
Irmina Szpak
Tel: 697036868
Instagram: #winnicalopera
 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT