Vinisfera

Winnica Saganum. Drugi krok

Oceniamy kilka win z lubuskiej Winnicy Żagańskiej Saganum, Marcina Furtaka. Jest w czym zanurzyć nos i zwilżyć podniebienie.


Marcin Furtak z lubuskiej Winnicy Saganum ciekawie zaczął swoją oficjalną przygodę z winem. Najpierw zza gardy uderzył solarisem z późnego zbioru oraz z podsuszanych gron (swoje pierwsze wrażenia opisywałem tutaj). By odczekać i uderzyć znowu – tym razem silnym prostym, już bez osłony. Na rynek trafiają więc nie tylko wspomniane białe solarisy, ale również i wina czerwone. Powiadam Wam, jest w czym zanurzyć nos i wina są obiecujące, dobrze wróżą ich autorowi.

Nie wiem które wina z Winnicy Żagańskiej Saganum (bo tak brzmi pełna nazwa) uznać za debiutancke – te nieoficjalne z rocznika 2017 czy te wypuszczone już z banderolami? Składniam się ku temu drugiemu. Bo tak już jest z rozmaitymi „debiutantami” – tak naprawdę najbardziej wyczekuje się tej drugiej książki, drugiej płyty czy drugiego wina. Właśnie tych najtrudniejszych, „drugich”, które potwierdzą, że nadzieje pokładane w autorze się nie zmarnowały i że warto było zainwestować w cierpliwość i oczekiwania.

A degustacja wypadła tak…

* podane ceny są cenami win kupowanych na miejscu, u producenta

(4+) Sovinier 2018, Winnica Saganum, lubuskie, Polska, 16%
Sovinier to oczywiście souvignier gris, kolejna udana propozycja w pochodzie polskich win wykonanych z tej odmiany. Tu w wydaniu bardzo konkretnym, intensywnym (podsuszanie dwa miesiące na słomie, fermentacja na skórkach). Kolor – atrakcyjny, bursztynowy. W aromatach  rodzynki, suszona skórka pomarańczy, karmel, gałka muszkatołowa, biały pieprz, czekolada, zioła. W ustach wydaje się trochę dzikie, nieokrzesane, potrzebujące jeszcze trochę czasu. Na tle fajnej i bogatej owocowej materii, z jednej strony o swoje walczy 30 g cukru, z drugiej o swój prymat upomina się 10 gramów kwasowości. Mimo tych przepychanek strukturalnych można z wina czerpać frajdę, ale jego czas dopiero nadchodzi. Juz widzę te eksperymenty w łączeniu z potrawami…
Cena: 70,00 zł

(5-) Solaris 2018, Winnica Saganum, lubuskie, Polska, 14,5%
Solaris był tu dwa miesiące podsuszany na słomie. Mamy złoty, głęboki kolor. Aromaty kandyzowanech skórek owoców cytrusowych, rodzynek i fig, miodu lipowego, naparu z kwiatów lipy, herbatników. W ustach jest to wino treściwe, gładkie, przyjemnie słodkie (112 gramów cukru na litr), którą to słodkość 9 g/l kwasowości bardzo dobrze „pionuje” i trzyma w ryzach. Zgrabne, udane, na swój sposób eleganckie wino. Medale zdobyte na rozmaitych konkursach w pełni zasłużone. Oceniałem go wcześniej we wcześniejszej fazie i wieszczyłem, że ładnie się rozwinie. Jak bezczelnie mi się teraz wydaje – chyba się nie pomyliłem.
Cena: 70,00 zł

(4-) Saga dolio 2018, Winnica Saganum, lubuskie, Polska, 12,5%
Odmiany monarch 50% oraz rondo i regent po 25%. Wino dojrzewało 12 miesięcy w używanych beczkach. Aromaty kwaśnej wiśni, jeżyn, niedojrzałej czarnej porzeczki, atramentu, ziemi, jest też wyczuwalna odrobina lotnej kwasowości. W ustach w pełni wytrawne, pełne soczystej owocowej masy, która niesie sporo rejestrów jeżyn, aronii, wiśni i nalewki na tarninie. Jest trochę nut lukrecji i fiołka oraz równo ustawiona kwasowość (6 g/l). Finisz lekko pikantny, podbity pieprzem, taninami i lekką goryczką. Nienachalne, o średniej wadze. Prezentuje się przede wszystkim w owocowym anturażu, wszystko jest tu na miejscu, ale wypada dość prosto, chciałoby się, by ta owocowa piłka była trochę bardziej podkręcona.
Cena: 60,00 zł

(5-) Rondo 2018, Winnica Saganum, lubuskie, Polska, 13%
Rondo 8 miesięcy dojrzewania w używanej beczce , 0,1 g cukru, po malolaktyce.
Aromaty: mech, mokra ziemia, ciemna czekolada, wisniowe pestki, czarna porzeczka i cierpkie owoce leśne (jagody, aronia, tarnina, niedojrzałe maliny). W ustach w pełni wytrawne, znajdziecie tu ładnie wydobytą głębie owocowości, soczysto-kwaśne nuty wiśni, malin, jeżyn, aronii i morwy (6,5 g/l kwasowości). Przyjemne taniny – dotarte, nieagresywne. Mam poczucie, że jeszcze kropelka więcej kwasowości, lepszego nerwu i byłoby doskonale. Tak czy siak – otrzymujemy tu zgrabne, soczyste i treściwe wino. Po takim rondzie można sobie naprawdę długo i przyjemnie „pojeździć”.
Cena: 60,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT