Vinisfera

Wydawnictwa na lato

Oto kilka ciekawych książek, które ukazały się niedawno w Polsce i innych częściach Europy. Podczas wakacyjnych podróży warto się w nie zaopatrzyć. Jest w czym wybierać, bo autorzy książek poświęconych winu i innym alkoholom cały czas bardzo mocno pracują.

Oto kilka ciekawych książek, które ukazały się niedawno w Polsce i innych częściach Europy. Podczas wakacyjnych podróży warto się w nie zaopatrzyć. Jest w czym wybierać, bo autorzy książek poświęconych winu i innym alkoholom cały czas bardzo mocno pracują.

Od dawna zapowiadana książka Jerzego Mazgaja poświęcona whisky single malt – najszlachetniejszej odmianie tego trunku.
Jerzy Mazgaj, wielki koneser i kolekcjoner whisky single malt, opisuje dzieje mocnego, złocistego napoju, proces jego produkcji i miejsca, gdzie on powstaje. Szczególnie interesująco przedstawia się rozdział poświęcony legendarnym destylarniom. Widać, że książka Whisky jest prawdziwym wyznaniem konesera.
Dla miłośników uisge beatha i kolekcjonerów mocnych historii – pozycja obowiązkowa.

Jerzy Mazgaj, Whisky, Wig-Press, Kraków 2008, cena: 99 zł

Ferenc Mate to prawdziwy niespokojny duch. Urodzony w 1945 roku na Węgrzech, po wydarzeniach w 1956 roku wyemigrował wraz z matką. Błąkał sie po całym świecie – mieszkał, m. in. w Kalifornii, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie. Imał się wielu zajęć – żeglował, projektował jachty, fotografował i pisał książki. Wreszcie po latach tułaczki wraz z żoną osiadł w Toskanii. Tutaj zajął się robieniem wina i napisał książkę The Hills of Tuscany, która stała się prawdziwym bestsellerem (strona internetowa Ferenca jest tutaj). A Vinyard in Tuscany to jego kolejna, fabularyzowana historia z autobiograficznymi wątkami opowiadająca po prostu o tym, jak pewnego dnia jej bohater zapragnął mieć własną winnicę. Co z tego wyniknie? Kłopoty czy spełnienie marzeń? Pozycja idealna na wakacje. Polskie tłumaczenie książki zapowiada wydawnictwo Prószyński i S-ka. (dopisek: książka jest już na rynku, zobacz tutaj)

Ferenc Mate, A Vineyard in Tuscany. A wine lover`s dream, 273 s., W.W.Norton, NY, cena książki w Amazon wynosi 16 dol.

Kolejna, angielskojęzyczna edycja słynnego Falstaffa – przewodnika po austriackich winach. Pieczę nad całością ma Peter Moser, ceniony krytyk i dziennikarz winiarski. Ukazująca się co roku niemiecka edycja „Falstaff Weinguide” jest zbiorem i kompilacją zebranych w ciągu roku przez Mosera ocen win, opisów winiarni i ich klasyfikację. Przewodnik ukazuje się od 1998 roku. Rosnące zapotrzebowanie na informacje o winach austriackich spowodowało, że ukazuje się również edycja w języku angielskim – właśnie ukazało się jeszcze ciepłe, piąte wydanie. Wersja angielska jest znacznie okrojona – koncentruje się na najlepszych winiarniach i tych, które aktywnie obecne są na zagranicznych rynkach.

Peter Moser, The ultimate Austrian Wine Guide 2008/2009, Klosterneuburg 2008, 370 s. cena ok. 20 euro


Można powiedzieć – oto odpowiedź na przewodnik Falstaffa. Dwóch austriackich dziennikarzy i krytyków winiarskich Walter Tucek i Helmut O. Knall, wpadło na pomysł tyleż prosty co genialny: zdegustowali, ocenili i wybrali najlepsze ich zdaniem wina białe i czerwone Austrii. Powstały w efekcie 2 książki – jedna poświęcona winom białym, druga czerwonym. Ponad 400 zdegustowanych win pozwala dobrze rozglądnąć się po winiarskiej Austrii. Warto skonfrontować swoje opinie z autorami i… liczyć na kolejne edycje tych przewodników.

Walter Tucek, Helmut O. Knall, Osterreichs vbeste Weiss/Rot-weine 2008, 147 i 158 s., cena ok. 10 euro za jedną pozycję


Niestrudzona czeska dziennikarka Helena Baker wydaje kolejna książkę poświęconą czeskim winom. Tym razem na warsztacie znalazł się
morawski region Slovacko. W przewodniku znajdziemy któtką historię winiarstwa tych ziem, omówione uprawiane tu odmiany winorośli. Jest oczywiście dużo wyczerpujących informacji poświęconych producentom wina oraz sporo danych dotyczących restauracji, miejsc noclegowych, adresów itd. W książce jest też dokładna mapka regionu.
Helena Baker wie o czym pisze – oprócz tego, że jest uznanym w świecie autorytetem w dziedzinie wina – to wraz z mężem Johnem prowadzi na Morawach własną winnicę.
Kto więc chce bliżej przyglądnąć się winiarskim Morawom – ma przewodnik jak znalazł.
Więcej o Autorce na stronie www.bakerwine.cz.

Helena Baker, Slovacko wine sub-region, Radix, Praga 2008, s. 204, cena ok. 150 koron

Mariusz Kapczyński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT