Vinisfera

Austria w Warszawie

Dnia 18 marca w hotelu Sofitel Victoria odbyła się prezentacja win austriackich pod hasłem „Wina austriackie – smak kultury, regionalna różnorodność”. Kto pilnie obserwuje rynek win austriackich wie, ile pozytywnych zmian tam w ostatnich latach zaszło i jak duży postęp jakościowy się dokonał. Degustacja tych win jest prawdziwą frajdą, stosunkowo rzadko zdarza się naprawdę złe wino. I choćby to stwierdzenie oznacza, że tego wydarzenia nie można było pominąć.

Dnia 18 marca w hotelu Sofitel Victoria odbyła się prezentacja win austriackich pod hasłem „Wina austriackie – smak kultury, regionalna różnorodność”. Kto pilnie obserwuje rynek win austriackich wie, ile pozytywnych zmian tam w ostatnich latach zaszło i jak duży postęp jakościowy się dokonał. Degustacja tych win jest prawdziwą frajdą, stosunkowo rzadko zdarza się naprawdę złe wino. I choćby to stwierdzenie oznacza, że tego wydarzenia nie można było pominąć.

Eksport win austriacki sukcesywnie rośnie i warto, by Austriacy częściej pojawiali się w Polsce z prezentacjami i promocjami swoich win.
Spotkanie w Warszawie rozpoczęła komentowana przez Wojtka Bońkowskiego degustacja wybranych 15 win. Oto reminiscencje i noty degustacyjne z tej prezentacji.

1. (***+) Gruner Veltliner 2009, Zull, Weinviertel DAC 12.5%
To idzie młodość. Jest drożdżowe tło, ale niezbyt nachalne, powinno szybko się „wyczyścić”. Przede wszystkim widać świeży i mineralny styl, bardzo zielony, jabłkowo-asparagusowy, jest zielona trawa, pokrzywa, zielony pieprz. W ustach czyste, transparentne, bardzo młode, świeże, kwasowe. Całość lekko zielona i z lekko alkoholową końcówką. Finał świeży, pełny lekko ziołowy. Lekko wyłażący alkohol nieco przeszkadza. Wino ewidentnie  musi poczekać na „wyprostowanie”. Klasyczny przykład wina z Weinviertel, świeżego, niezbyt ciężkiego, do szybkiego wypicia.

2. (****-) Gruner Veltliner Loiserberg 2008,  Brundlmayer Kamptal DAC
Bardziej dojrzałe (choc rocznik był chłodny, jakby „spod gliny”, bardziej tłuste gęstsze, pełniejsze. W ustach ma akcent miękki, mineralny , ale też złożenie nie jest zbyt finezyjne. Świeżo, ale trochę płasko, odrobinę brakuje mu nerwu kwasowości (winogrona dojrzały). Mineralny, kamienno-gliniasty rys. Jabłka, gruszki, Przyjemnie wytrawne. Fajna końcówka.

3. (***+) Gruner Veltliner Dechant Alte Reben 2008, Jurtschitsch, Kamptal DAC reserve
Trochę mało aromatyczne w intensywności, usta trochę niepoukładane, jabłkowa goryczka (między ogryzkiem a pestką). Są rejestry obitych gruszek i jabłek. Dość miękko i pełno. Ale brak równości, nie wszystkie elementy są poukładane równo, znaleźć jednak można przyjemne, dojrzałe i owocowe rejestry oraz rys mineralności.

4. (****++) Gruner Veltliner Tradition 2007, Schloss Gobbelsburg, Kamptal 13%
Winnice (najstarsze w kamptal) Schloss Gobbelsburg należą do zakonu (są dzierżawione). Produkcją zajmuje się Michael Moosbruger. Wina z tej posiadłości są okazami prawdziwej sztuki winiarskiej. W tym wypadku przeprowadzono spontaniczną fermentację na dzikich drożdżach. Wino jest równe i eleganckie, gładkie, na swój sposób aksamitne. Pełnia dojrzałego, może nawet odrobinę przejrzałego owocu gruszki, jabłka (wyjęte ze świeżego ciasta), orzecha. Bogate głębokie i złożone, jest gładko, miękko szlachetnie i delikatnie. Trochę świeżej bułki, świeżego masła. Równe, mineralne i bardzo konsekwentnie zbudowane. Bez filtrowania. W tradycyjnym szlachetnym stylu.  

5. (****) Riesling 2009, Huber, Traisental DAC 12%
Zielone, owocowe, łagodne i ładnie poukładane. Sporo nut kwiatowych, moreli, może świeżej brzoskwini, cytryny. Świeże, aromatyczne, zbudowane dość delikatnie. Lekko pikantne, o przyjemnych, mineralnych, korzennych i chlebowych rejestrach w finale. Świeżo i przyjemnie. Z nerwem. Dobre i poukładane. Obiecujące na przyszłość.

6. (***+)? Sauvignon Blanc 2008 Sterische Klassik, Tement, Sudsteiermark 12.5%
Delikatnie, łagodnie owocowo, przyjemne, mokra wełna, przejrzyste, gładkie zachęcające, z umiarem. Usta mineralne, kwiatowe, z ładnym podbiciem, świeżo, przyjemnie i lekko.
Ma sporo wdzięku, choć proste i szczupłe.

7. (****+) Sauvignon Blanc 2008 Semauberg, Sattlehof, Sudsteiermark , 13.5%
Nie jest tak zielone jak SB od Tementa. Ładny nos. To intensywne, pełne i wyraziste wino. Jest gładko i przyjemnie, zachęcająco. Zielono-dojrzałe klimaty. Poważniejsze, w zwięzłym stylu. Fajne piaskowo-pikantne akcenty plus agrest i dojrzała papierówka. W finale korzenne, gęste, ma sporo materiału owocowego. Wytrawne, o dobrym kośćcu owoców, kwasowości, mineralności. Z potencjałem.

8. (****+) Gemischter Satz 2008, Nussberg Alte reben, Wieninger, Wien, 13.5%
Klasyczne wino z tradycyjnego, historycznego siedliska. Złożone i zachęcające. Ładne woskowo-miodowe, ziołowe i nuty masło. Równe i pełne. Intensywne i atrakcyjne. W bardzo tradycyjnym stylu. Podobać się może ta ziołowość, korzenność, suche liscie, ziemia –piach
Przyjemny, równy finał.

9. (***) Pinot Noir 2008 Vom Steinfeld, Johanneshof Reinish, Thermenregion 13%
Owoce leśne, wiśnia, dość pełne, z lekko przebijającym alkoholowym tłem. Owoc surowy, lekko chropawy. Brak tu typowego, finezyjnego charakteru pinota, ale jest jakiś rys owocu, rustykalne tło, przypieczone mięso i pikantne akcenty. Dość lekka, proste i łatwa interpretacja odmiany.

10. (***) Zweigelt 2008 Rubin Carnuntum, Gerhard Markowitsch, Carnuntum 13.2%
Podpalane, wiśniowo-czereśniowe, spalone drewno, kawa. Skoncentrowane, nawet lekko krzykliwe, pozbawione złożenia, finezji. Beczka niezbyt widoczna, dobrze „poukładana”. Jest wędzonka, dżem wiśniowy, czerwona porzeczka, stajnia i czerwony pieprz. Finał korzenno pikantny. Jest ognistość, intensywność, pełnia i sporo tanin.

11. (***) Blaufrankisch Hochacker 2007, Weninger, Burgenland 13%
Owoc, wino lekko „podwędzane” i drewniane. Dość pełne, gorące, owoc szczodry (kwaśna, dzika wiśnia). Lekko i umiejętnie ujarzmione beczką, pestkowe. Jest mokry tytoń, pieczone kasztany. Nieco zbyt „gorące” i przedobrzone.

12. (***+) Cuvee Heideboden 2008, Andreas /Christie Wendelin, Burgenland
BF, ZW. Ma ciepło owocu. Wiśniowe, czereśniowe bardzo intensywne i pełne. Ziemia, dość gładki pełny owoc, lekko podpalane czekolada spalone drewno. Sporo tu struktury, ekstraktywności. Ma już nawet pewną gładkość. Świeży sok wiśniowy, pestki i soczystość owocu. Łatwo zauważyć, że powinno jeszcze poczekać w butelce. Jego najlepszy czas jeszcze nie nadszedł.

13.(****-) Cuvee Pannobile 2007, Geront /Heike Heinrich, Burgenland 13%
BF, ZW. Bardziej stonowane, gładkie i soczyste. Sporo ziemistych, ognistych nut zweigeltowych. Ładnie, dość gładko, widać że integracja i zebranie się wina w sobie pomaga mu a  czas będzie mu na pewno sprzyjał. Ale i tak jest tu już frajda z degustacji. Tak czy inaczej – znać beczkę, ognistość, pikantność i sporą dzikość. Za winem stoi ewidentnie  żywiołowość i intensywność.

14. (****+) Cuvee Ruster Ausbruch Pinot Cuvee 2007, Feiler-Artinger, Burgenland 11%
WB, NB, WR, 222.9g/l cukru. 13 m-cy w beczce. Świeżo i młodo, delikatnie acetonowo. Czysta słodycz. Na swój sposób lekko i finezyjne. Ładna, przejrzysta konstrukcja. Sporo tu świeżych, bakaliowych nut. Rumianek, morele, miód, syrop z pigwy i cytryna.  Fajne podbicie kwasowością. Bardzo ładnie skoncentrowane i pełne. Finał świeży, stylowy i z przyjemnym odświeżającym nerwem.
 
15. (*****-) TBA Samling 88 2005, Hans Tschida, Neusiedlersee
307 g/l Bez beczki. Bardzo dobry gorący rocznik. Miód, brzoskwinia, dojrzałe, gładkie, pełne, sporo toffi, słodkich ciężkich nut kwiatowych. Bogato i intensywnie. Jest to przyjemna, ekskluzywnie słodka jazda. Długie zbalansowane. Czysta przyjemność.

Mariusz Kapczyński

(******) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(*****) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(****) – dobre, interesujące
(***) – całkiem niezłe, przyzwoite
(**) – słabe
(*) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT