Vinisfera

Bałkański kocioł winny zaczyna wrzeć…

Dobre wieści dla miłośników win bałkańskich. Na winiarskiej mapie Polski pokazał się nowy importer, który swoją działalność koncentruje na tym właśnie obszarze Europy. Firma Mediterra oferuje wina z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, a już wkrótce z Kosowa i Słowenii.

Spółka Mediterra Polska Sp.z.o.o. powstała we wrześniu 2012 roku w Gdańsku. Działa na zasadach join venture z chorwacką spółką Mediterra Natura d.o.o. Chorwacki wspólnik jest założycielem Udruga Mediterra – stowarzyszenia zrzeszającego regionalnych producentów, którego głównym celem jest promowanie regionalnego wina.

Jak piszą właściciele: „Wina towarzyszyły naszej działalności praktycznie od samego początku – jeszcze pod szyldem innej firmy prowadziliśmy sprzedaż win z całego świata. Pomysł na utworzenie nowej spółki, skoncentrowanej na region Bałkan, zrodził się z ciekawości regionalnych szczepów, innych już w brzmieniu samej nazwy niż to, co spotkaliśmy do tej pory. Po degustacji smaków Chorwacji, Serbii czy Bośni nie mieliśmy już żadnych wątpliwości. Pełni zaangażowania podjęliśmy wszelkie działania umożliwiające sprowadzenie tego unikatowego trunku do Polski. W międzyczasie okazało się, że import wina nie jest taką łatwą sprawą o czym wcześniej nie wiedzieliśmy… Może to i lepiej, bo ta wiedza mogłaby skutecznie zahamować nasze działania. Teraz, bogatsi o doświadczenie, zamierzamy poszerzyć swoje portfolio o takie kraje jak Słowenia czy Kosowo, oraz podjąć współpracę z jeszcze większą liczbą producentów. Planujemy również sprzedaż stacjonarną, (początkowo na terenie Trójmiasta).
Naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów detalicznych (sklep: www.WinoBalkanskie.pl) jak również do właścicieli sklepów czy restauracji (hurtownia www.Mediterra.pl).

Kontakt
:
Mediterra
ul. Abrahama 3 lok 101
Gdańsk
+48 537-467-711 (w godzinach: 9:00 – 16:00)
biuro@mediterra.pl

W tekście oceniamy pakiet różnych win z portfolio Mediterra. Na degustacyjna nudę nie można było narzekać. Sporo się działo.

(3) Žilavka mostarska 2012, Citluk, Bośnia i Hercegowina, 12,5%
Importer: Mediterra
Dwie odmiany – Žilavka, krkošija. Wino jest lekkie i wytrawne. Sporo tu rejestrów ziołowych, nut jabłkowych pestek, siana. W ustach jest kwasowe, jabłkowe, pigwowe i agrestowe. Jest to zilavka prosta, trochę „twarda”, ale pije się całkiem całkiem… Przyzwoita cena pozwoli na częstsze sięgnięcie po tę Žilavkę.
Cena: 28,90 zł

(4) Žilavka Carsus 2011, Vinarija Skegro, Ljubuski, Bośnia i Hercegowina, 13,60%
Importer: Mediterra
Masa tu jabłka (papierówka) i ziołowych klimatów. Wino dość gęste, ma nuty waniliowe, orzechów laskowych, masła, świeżych ziaren słonecznika, śmietany, rumianku.
Niebanalne wino, z ciekawym charakterem. W finiszu znajdziecie śaldy korzenne – białego pieprzu, gałki muszkatołowej. Bardzo gastronomiczne wino. Ma tłustość i wyraziste ziołowe podbicie.
Cena: 41,50 zł

(4) Chardonnay 2011, Misna Vina, Trnava, Chorwacja, 14,1%
Importer: Mediterra
Gęste i treściwe chardonnay, niosące w sobie sporo rumianku, ziół, konfitury z pigwy, masła, suszonych kwiatów. W samku znać wyraźne rejestry dojrzałych owoców tropikalnych (banany, papaja, grejpfrut) oraz waniliowe akcenty. Wino jest wyraziste – dobra struktura, aromaty i „tłustość” wskazują na dojrzewanie wina w beczkach.
Cena: 34,50 zł

(4-) Derdan Sauvignon Blanc 2011, Zivkovic Winery, Fruska Gora, Serbia, 12,5%
Importer: Mediterra
W aromatach i smakach są wyraźne owoce tropikalne. Jest też rumianek, korzenie i specyficzne pigwowo-słomiane tło. Poza tym, w smakach są akcenty grejpfruta, przejrzałej papierówki, gruszki, naparu z kwiatów lipy. W ustach ma niezłą wagę, gęstość oraz lekką korzenność. Przyzwoicie wykonane wino.
Cena: 35,50 zł

(3) Zweigelt Dika 2011, Feravino, Slavonia, Chorwacja, 13%
Importer: Mediterra
Słodko-wiśniowy, prosty, przystępny styl. Klimaty typowe dla zweigelta – owocowe, podbite nutą pieprzu i suszonej słodkiej papryki. W ustach wyraźnie wiśniowe, lekko syropowe. Wino niewymagające, łatwe w piciu, zamknięte w owocowo-pieprznych rejestrach.
Cena: 26,50 zł

(4+) Orden Cabernet sauvignon 2010, Zivkovic Winery, Fruska Gora, Serbia, 13,5%
Importer: Mediterra
Masa tu nut cabernetowych – czarnej porzeczki, suszonej papryki, owoców leśnych a przy tym tło pikantne, pieprzne i ziemiste. Wino dzikie, nieokrzesane. W ustach tytoń, chropawość owoców czarnego bzu, ale też czereśniowo-wiśniowa soczystość podkreślona dymnym tłem. Znać tu obfitość winnej materii, są dobre taniny i korzenność. Czego jak czego, ale indywidualności i dzikiego bałkańskiego charakteru nie można temu winu odmówić.
Cena: 36,90 zł

(3) Frankovka 2009, Feravino, Sławonia, Chorwacja, 13%
Importer: Mediterra
Prosta, zwykła frankowka (czy jak kto woli – blaufränkisch) w owocowym, przystępnym wydaniu. Lekka, delikatnie pieprzna, utrzymana w gładkiej tonacji owoców leśnych. Wino z kategorii codziennych, niezobowiązujących, przeznaczonych dla szerokiej publiczności, ale też przyzwoicie wykonanych.
Cena: 24 zł

(4) Strast 2010, Fruska Gora, Zivkovic Winery, Fruska Gora, Serbia, 13,5%
Importer: Mediterra
Kompozycja trzech popularnych odmian – cabernet sauvignon, merlot, shiraz. Wino wyraziście aromatyczne i pełne owocowej treści. Jest soczyste, leśne, bardzo pieprzne, dzikie, „ściółkowe”, z masą pieprzu, ziemi, stajni, znoszonej skóry. Całość okraszona korzennym tłem. Porządni wykonane wino.
Cena: 36,90 zł

(5-) Carsus Blatina 2010, Vinarija Skergo, Ljubuski, Bośnia i Hercegowina, 13%
Importer: Mediterra
Trochę się tu dzieje. Z początku zaskoczyć Was może nieco barbarzyński atak najprzeróżniejszych piżmowo-zwierzęco-piwnicznych aromatów, przechodzący wolno w nuty owocowe i korzenne. Jest tu znoszona skóra, czarny bez, smoła, dym, popiół i lekki swąd ogni piekielnych, ale też „wojennego pobojowiska” – spalony proch, świeże mięso, dym (nie szydźcie i nie naśmiewajcie się – w kieliszku dzieją się naprawdę fajne i niebanalne rzeczy). Z czasem wino wolno przechodzi w tonacje owocowe (wiśnia, maliny, jeżyny). Jest wyważone i soczyste. Przy całej swej intensywności pozostaje winem świeżymi i względnie lekkim. Spora przyjemność degustacji. Panowie i Panie, porzućcie szydełkowanie i dzierganie na drutach – spróbujcie tego wina. Natychmiast poczujecie zew krwi. Cena: 41,50 zł

Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT