Vinisfera

Gruzja – smak z charakterem

Jeśli chodzi o Gruzję, to na polskim rynku można znaleźć zarówno tradycyjne jak i bardziej nowoczesne wydania win. To wdzięczny temat dla fanów nietuzinkowych smaków. Endemiczne odmiany winorośli, wyrazisty, czasem również lekko nieokrzesany charakter i niebanalna budowa aromatów i smaków, to tylko niektóre z interesujących podniebienie parametrów.

Jeśli chodzi o Gruzję, to na polskim rynku można znaleźć zarówno tradycyjne jak i bardziej nowoczesne wydania win. To wdzięczny temat dla poszukiwaczy nietuzinkowych smaków i rozwiązań. Ciekawe, endemiczne odmiany winorośli, wyrazisty czasem również nieokrzesany charakter i niekonwencjonalna konstrukcja aromatów i smaków, to tylko niektóre z interesujących podniebienie parametrów.

Oto kilku polskich importerów koncentrujących się na gruzińskich winach i przykłady win z ich portfolio.

Importer: Telliani Valley
(www.telianivalley.pl):

(****+) Mukuzani 2006
100% saperavi. Wino uintensywne w kolorze, o bardzo nasyconej, atrakcynej barwie. Aromaty klasycznie lesne, ziemiste, utrzymane w tonie dojrzałych lekko chropawych ciemnych owoców (czarny bez, tarnina, jagody). Saperavi pokazuje tu w ten sposób sporo ze swoich możlwiosci i charakteru. podobnie w ustach, wyraziste ciemnoowocowe smaki, dobrze zaznaczone taniny, chropawość kory i gęstego soku wiśniowego z pestkami. Całość pełna owocu, wyrazista, gęsta i dość intensywna. Powinno świetnie pracować z cięższymi daniami – pieczeniami w sosach myśliwskich, grzybowych, etc.

(****-) Rkatsiteli 2008
Kolor tombaku, słoma, suche liście , przejrzałe jabłko, pestki, Wino prosto z gliny, oldskulowe, Utrzymane w starym stylu lekkie utlenienie dodaje mu uroku. Jest jakies gruszkowe tło troszke piwniczne, stara beczka. Proste, fajne klasycznie gruzińskie a przez to stylowe wino. Dla poszukiwaczy naturalnych klimatów i „własnego” stylu. Taka mała gruzińska odtrutka na chardonnay-z-całego-świata.

(****+) Cabernet/Saperavi
Sprężyste, nieco nieokrzesany charakter merlota sporo tu jezyny, jagód, owoce czarnego bzu i troche tarniny troche drewna i suchych liści, całość gięta, bardziej nowoczesna w stylu ale zachowuje indywidualnośc i „ciemnych” charakter saperavi. Długie z wyrazistą, sprężystą końcówką. Bardzo umiejętnie zestawione wino.

(****+) Naperauli
100% saperavi z apelacji naperauli. mocne chłodne i posepne winio z klimatami fine de siecle. Dużo ciemnego lesnego wocu , peina oziębłość ale i kryjący się za tym wdzięk (a la Humphrey Bogart w najlepszych latach). W aromacie i smakach asfalt ziemia, suche liscie mięso, surowośc i stylistczna bezwzględność . Charakter saperawi bardziej oszczędny i zwięzły przez co mocniej definiujący możliwości odmiany. Wino ma swój styl i chłodną elegancję. Wyraziste i smaczne. Fajne posmaki. Dość długie Chcecie/powinniście spróbować?

(***+) Saperavi 2007
 Soczyste , trochgę chropawe jakby ziemiste z solidnym owocem lesnym. lekko pyliste  i umiarkowanym nasyceniem (pustawe). jest tu tu nieco rustykalnego charakteru Saperavi. zręcznie wykonane saperavi w jego bardziej obłaskawionym wydaniu smaczne wino.

(***-) Piromsani 2007
czerwone półwytrawne, Warto dac mu troche więcej czasu w kieliszku. taki typowy gruziński styl, może troche „nierówny” dla przyzwyczajonych do „sterylnych Win nowoświatowych.  lekko owoce leśne konfitura z rózy nieco pyliste, piwniczne, trochę nierówno wypadająca kwasowość. Półwytrawność odbiera mu charakteru. Jest trochę staromodne, lekko pyliste, wybija się  dżemowość wina. Lekkie tony czekolady, korzenność i owoce leśne dopełniają obrazu. Bez koturnów i silnego makijażu, w starym lecz nieco zachwianym stylu.

Importer: Dom Wina
(www.domwina.pl):

(****) Tsinandali 2008

Udane połączenie odmian rkatsiteli i mtsvane. Wino pełne owocu, gładkie. Ma sporo egzotycznych, lekko tropikalnych klimatów (mieszanka owocowa). Dobra ekstraktywność. Pełnia owocu dobrze skontrowana jest tutaj wyrazistymi taninami. Dobry balans i przyjemnie goryczkowy finał.

(****-) Red Saperavi 2008
Wyraźnie owocowy charakter dodatkowo wzmocniony tonacją przypalonego drewna, kawy, czekolady i wyraźnych akcentów ziemistych. Sporo tu tanin, dobrze zarysowanej kwasowości i nut alkoholowych. Intensywne, lekko wysuszające, chropawe i garbnikowe, z charakternym finałem. Dobrze zagra w kuchni.

(***-) Rkatsiteli 2008
Wino o umiarkowanym charakterze – miękkie, przystępne, łatwe w piciu. Są tu wyczuwalne owoce egzotyczne i trochę klimatów polnych (dojrzała cytryna, papierówka, pigwa, rumianek, siano) jest też delikatna goryczka. Dość świeże. Lekko paląca, alkoholowa końcówka.

 (***=) Ojaleshi 2007
Ojaleshi to typowo gruzińska ciekawostka, lokalna odmiana, którą uprawia się głównie w regionie Samegrelo w zachodniej Gruzji. W przypadku tego wina postawiono raczej na lżejsze, bardziej przystępne i tradycyjne, bo półsłodkie, wydanie. Na całość budowy aromatów i smaków składają się nuty dżemu z owoców leśnych, kompotu wieloowocowego, ułożonych na leśnym, nieco rustykalnym tle. Dla miłośników stylu.

(***+) Khvanchkara 2007

100% Alexandreuli dało wino o nieco bladym obliczu i ciekawych aromatach (mieszanka korzeni, czerwony pieprz, maliny, jeżyny, jarzębina). W również ustach wypada ciekawie, owocowo, świeżo i lekko pikantnie. Malinowe tło zarysowane lekko pieprznym akcentem dopełnia obrazu całości. Sympatyczne.

(****+) Saperavi Special reserva 2006
Dużo tu eleganckich, soczystych i ziemisto-leśnych klimatów saperavi. Sporo tu czarnej porzeczki i owoców leśnych. Wino europejskim, eleganckim stylu. Zachowujące umiar w ekspresji. Dobrze użyta beczka zgrabnie podkreśliła całość budowy. Wino ma świetną kwasowość, dobrze przytarte taniny, jest soczyste i świeże. Jakieś echa bordoskiej stylistyki tutaj są…

(*****-) Mukuzani Special reserva 2003

Rozwinięte i giętkie. Sporo tu eleganckiego owocu (maliny, czarna porzeczka, jeżyny). Utrzymane w atrakcyjnej, bordoskiej stylistyce. W ustach wypada gładko, ma pełnię owocu i elegancką, zachęcającą fakturę. Świeże i czyste, z ładnie zaakcentowana kwasowością. Dobrze skrojone wino. Naprawdę warto.

(****) Tsinandali special reserva 2007
Wino o wyraźnych kwiatowych delikatnych tonach, lekko podkreślonych pobytem we francuskim dębie, przez co łatwo wyczuwa się akcenty wanilii, biszkoptów, waty cukrowej . Wino gładkie, miękkie i przyjemnie układające się w ustach. Finał tworzy lekka goryczka i kwiatowo-śmietankowe akcenty.

Importer: Amirani
(www.amirani.com.pl):

(****-) Kindzmarauli semi sweet 2007, producent: Geomaster, Kvareli, Kachetia
Wino z ładnej, kamionkowej butelce. Mokra ziemia, skórki z wiśni, suche liście czarny bez, tarnina i gorzka czekolada. Całość treściwa, soczysta rozegrana na intensywnej owocowej nucie, z tłem runa leśnego. Wyraziste dosadne i choć w rejestrze półsłodkim, to nieźle będzie się sprawować się w kuchni, np. do duszonych grzybów czy mocno podsuszanych, pikantnych wędlin. To naprawdę ciekawe połączenie. Warto też w tym miejscu przypomnieć, że Gruzja tradycyjnie słynie ze słodkich i półsłodkich win.

(***+) Saperavi dry 2007, Geomaster, Kachetia
Kamionkowa butelka. Znajdziemy tu wiśnie, pestki, drewno, ziemia, glina i dużo surowych klimatów rustykalno. Trochę brak mu balansu i ostatecznego szlifu, ale ten nieco nieokrzesany styl może znaleźć swoich zwolenników. W ustach: suche liście, pestki, chropawość leśnego owocu. Ten suchy, nieco ascetyczny styl może dobrze sprawdzić się w kuchni.

(***+) Saperavi dry 2006, Georgian Wine House, Kachetia

Ładna barwa, soczysta i nasycona. Wino prezentuje typowo rustykalną osobowość – aromaty i smaki ziemi, piwnicy, wytrawionych skórek z owoców leśnych i wysuszona skóra. Wino z pewną surowością, z wyrazistą taniną i szorstkością, która powinna udanie zgrać się z wędlinami i pikantnymi sosami.

(***) Saperavi semi-dry 2007, Georgian Wine House, Kachetia
Wino gęste soczyste mocno nasycone polifenolami. Aromaty wiśni w czekoladzie, dojrzałych czereśni pestek, przypalonego drewna i podsmażonej konfitury z owoców leśnych. W ustach miękkie, owocowe
jak dla mnie saperavi zdecydowanie wypada lepiej w „pełnych” wersjach, tzn. albo w zupełnie wytrawnej albo słodkiej. Jednak tutaj mimo przytemperowania charakteru i tak oddaje ono część swojej pikantności i owocowości (wiśnia, śliwki, jeżyny).

(***) Saperavi semi sweet 2007, Georgian Wine House, Kachetia

Ciemny, głęboki kolor, ciemnorubinowy, apetyczny. Nos owocowy, dżem z czarnej porzeczki i jeżyn plus skórki z wyciśniętych ciemnych i dojrzałych owoców. W finale akcenty wiśniowej  nalewki i pestek. Tonacje ziemiste, korzenne, lekko likierowe.

(***-) Rkatsiteli semi-sweet 2007, Georgian Wine House, Kachetia

Dojrzała papierówka, banan, gruszka, pestki. W ustach dość gęste, woskowe z wyraźnie zaznaczoną owocowością i słodyczą, dominują bardzo dojrzałe owoce tropikalne, w tle lekko alkoholowa nuta. Przydałby się nieco dłuższy i czystszy finał, ale dość ciekawie wypadło z żółtymi, twardymi serami.

Importer: Polandia
(www.polandia.eu):

(****- ) Khvanchkara 2005 semi sweet, producent: Vazi+, Ambrolauri, zach. Gruzja

Odmiany aleksandreuli i mudżuretuli. Nasycony ciemny kolor. W nosie ujawniają się ciemne, dojrzałe owoce leśne, konfitura z malin. W ustach soczyście owocowe, z wyraźną, choć nie przeszarżowaną słodyczą, lekko pikantne. Sporo akcentów dżemowych, czekoladowo-kawowych a także mokry tytoń i piwnica. Finał daje wrażenie pewnej surowości owoców, jest też lekko korzenny, da się również wyłapać akcent kwasowości. Smaczne i przyjemne.

(****-) Binekhi red 2006, Vazi+, Napareuli, Kahetia

Kupaż cabernet sauvignon (80%) i saperavi (20%). Więcej tu czekoladowych pełnowocowych klimatów. Jest pewna suchość i wytrawność, ale ma dobre podbicie ciemnego, leśnego owocu i powiedziałbym, że saperavi z cabernetem tworzy udaną. Soczyste, wyraziste, z pikantnymi, nieco roślinnymi akcentami. Owoc niezbyt wyrafinowany, lekko piwniczny, ale OK. Wybrzmiewa wiśnią, korzeniami i żurawiną.

(***+) Mukuzani 2004, Vazi+, Papris Mindvrebi, Kachetia

100% saperavi Trochę dojrzałych wiśni, pestek, dojrzałych jeżyn, jest ciepłota i pewna słodycz owocu w aromacie. W ustach „zimne”, korzenne, wytrawne, z wyraźnie zaznaczonymi garbnikami. Owocowość malin i wiśni i chropawość nie zmielonego ziarna kawy, gorzkiej czekolady, pieprzu. Wyczuwalna lotna kwasowość. W ustach dobra wytrawność i balans, choć brak mu trochę pełności owocu. W finale rozwija się nuta maliny i lekko korzennego podbicia, które wraz z beczką uwydatnia chropawą, ale ciekawą naturę owocu. Niezłe.

(***) Kindzmarauli 2005, Vazi+, Kvareli
Naturalnie półsłodkie. Wiele klimatów leśnych i owocowych. Miękkie, lekko wiśniowe, czereśniowe i pestkowe, przy jednoczesnym, prostym podbiciu. W ustach gładkość owocu i trochę leśnego klimatu. Przystępnie, bez pikanterii i korzenności, raczej wygrane na przyjaznej, stonowanej nucie owocu. Miękko. Dla miłośników stylu.

(***-) Binekhi white 2005, Vazi+, Napareuli/Eniseli (Kachetia)

Biały kupaż rkatsitelli 70% , mtsvane 25% i hihvi 5%. Półwytrawne, lekkie, 11,5% alkoholu. Zbudowane na zwyczajnej nucie aromatów kwiatowych i lipy. W ustach pozbawione agresywności wyczuwa się jabłko, obraną skórkę i pestki, a także gruszkę w syropie, jest też nieco woskowych klimatów, tło stanowi słodkawy, kwiatowy rejestr. Finał soku gruszkowego, rumiankowo-lipowy. Dla zwolenników prostego, lżejszego stylu gruzińskiego.

Importer: Marani 1915
(www.marani.com.pl):

(*****-) Strapezo Saperavi 2005, Telavi Wine Cellar, Kachetia
Wino rozwinięte, stosunkowo miękkie, delikatnie beczkowe, dobrze przytarte taniny, dużo lasu, aromatów kawowych, leśnych. Chropawy pazur młodego speravi został tu odpowiednio przytarty – wino ma umiar, fajny wyważony styl z silnymi akcentami ciemnych owoców i lasu. Finał lekko korzenny, kawowy gorzko-czekladowy.

(****+) Strapezo Gvani 2006, Telavi Wine Cellar, Kahetia
Wino z odmiany rkatsiteli, powstałe z gron dotkniętych szlachetną pleśnią. Jest soczyste, gęste, tropikalne. Wyważona słodycz, lekkie akcenty kwasowości – sporo tu brzoskwini, jabłka, lekkie tony ananasa i gruszki z syropu. Gładkie, przyjemnie układające się w ustach, z miodowym, lekko cytrynowym tłem. Dobry balans i smaczna, treściwa końcówka dopełniają solidnego obrazu wina.

(****+) Saperavi dry 2007, Telavi Wine Cellar, Kahetia
Już w kieliszku widać że się ma do czynienia z gęstym, mocnym winem Gęste ciemne, bardzo leśne klimaty (mech, mokre liście, borówki, jeżyny, czarny bez, tarnina) a także smoła i żwir. Dobrze przytarte taniny, ciepłe owocowe a jednocześnie zachowujące „czarną” chropawość i zimno i suchość saperavi. W ustach wyrysowane grafitową kreską, wyraziste żywe i jędrne owocem i taninami. Soczyste. Długie. Znakomicie sprawdzi się do mięs i dań na bazie grzybów, ciekawe.

(****+) Naperauli 2005, Telavi Wine Cellar, Kahetia
100% Saperavi, gęste. bardzo nasycona ciemna barwa  lekko aksamitne przykurzone, głęboko leśne, czarna porzeczka, jagody jeżyny, sporo dobrze dotartych tani9n , gęste esencjonalne ciemnym owocem długie nieco korzenne z lekko alkoholowa nuta. ciepły nos i usta, galareta, sok, ciepło owocu i leśnego poszycia. esencjonalne i przyjemne, utrzymane w nowoczesnym stylu. pełna kultura, czarne i długie. Dobre do ciemnych mięs.

(***+) Hereti 2007, Telavi Wine Cellar,  Kahetia

W skład wina wchodzą odmiany białe Rkatsiteli i Mtswane. Wytrawna nuta owocowa, poza tym bułki, biszkopta, lipa, jabłko, gruszka. Długie dość jędrne i stosunkowo świeże. Są też pestki, obierki z jabłka i ogryzek. W sumie równe, ale brak mu trochę świeżości. Niezbyt ciężkie. Gastronomiczne wino na co dzień.

(***) Saperavi Rose 2007, Telavi Wine Cellar, Kahetia
Łososiowy kolor, lekkie tonacje jogurtowo-mleczne i owocowe. Zrobione nieźle, z umiarkowaniem i delikatnością, zachowana zostaje szczypta charakteru saperavi (wykonane ze 100% z tej odmiany)  co dodaje mu nerwu i charakteru. Przyjemne aromaty i przystępne smaki.

(***+) Tbilisuri, Telavi Wine Cellar, Kahetia (br)
Proste, stołowe wino. Półwytrawne. 11,5 %Przejrzyste o delikatnym , jasnym zabarwieniu,. aromaty lekkie cytryna brzoskwinie. Usta świeże miękkie ale zachowujące czystośc, lekkość, dość lekki i przystepny styl (11,5%), cytrusy. Powiedziałbym – bardzo na polski smak pozbawione ostrzejszych krawędzi przystępne, „koktajlowe” i przyjazne wino

(***) Alazani Valley, Telavi Wine Cellar
Półsłodkie, kwiaty miód gruszki i jabłka z syropu brzoskiwnia, słodkawo niezbyt nachalnie świezo, soczyście smacznie, nieskomplikowane wino do deserów, biszkoptowe, niezbyt ciężkie. Dla początkujących miłośników bezpiecznych smaków.

(***+) Rkatsiteli 2007, Marani
Wyraźne owoce: dojrzała gruszka, jabłko, pestki, pigwa oraz aromat egzotycznych kwiatów. Poza tym w tle lekko ujawniają się owoce tropikalne. W ustach podobnie, trochę woskowe, z akcentami ziołowymi. Ma swój ciężar i ekstraktywność. Jest dobrze wyważone, dość gęste. Lekko roślinne, ma goryczkę i woskowe tło. Dość długie z lekko ziołowym finałem, który nadaje mu charakteru. Wyraziste i intensywne (lekko alkoholowa końcówka). Dobre do jedzenia.

(***+) Mtsvane-Kisi 2008
Przejrzyste, czyste wino powstałe z dwóch charakterystycznych dla Gruzji odmian. Wyczuć można skórki z przejrzałego agrestu, suszonych ziół, mokrej słomy i słodko-kwiatowe aromaty. Zaakcentowane kwiaty polne, rumianek, trochej suszonych kwiatów lipy i propolis, lekko przypieczona skórka z bułki. Wino z dobrym gruntem, solidny ekstrakt i delikatnie pikantny finał z tonacjami goryczki, siana, dojrzałego jabłka i pestek.

(***) Saperavi/Merlot Kondoli 2007
Ciemny intensywny i nasycony kolor. Przejrzyste i klarowne. Chropawość saperavi jest tu z lekka obłaskawiona merlotem – wino jest dzięki temu bardziej krągłe, pełne. Sporo lekko chropawego owocu, jeżyn, wiśni, likieru wiśniowego. Wino lekko piwniczne, o mocnym konfiturowym podbiciu z wyraźnymi tonami malin w tle (merlot daje o sobie znać). Sporo gładkiego owocu, ale pikantno-korzenne tło dodaje mu wyrazistości. Soczyste i treściwe, łatwe w piciu. Atrakcyjne dla początkujących – może się spodobać cielistość i pełnia owocu.

(***+) Saperavi Kondoli 2005
Nasycony kolor. Sporo owocu, jest czysto i nowocześnie. Nie da się tu uciec od saperavi – smoła, żwir, ciemne owoce, mokry tytoń, słowem cały charakter tej odmiany. W aromacie jest też lekko chropawe i wyraziste. W ustach wypada bardziej przyjaźnie i miękko – jest to znowu sporo świeżego owocu, soczyste dojrzale jeżyny, w tle soczyste malinowe tło. Trochę dymu, wędzonej śliwki, intensywne, gładkie. Smaczne, przystępne wino.

(****) Saperavi Satrapezo 2006
Intensywne w barwie i aromacie. Wino wypada soczyście i na wskroś nowocześnie przy zachowaniu estetyki odmiany. Są tu owoce leśne – tarnina jeżyny, borówki, owoce czarnego bzu.
Wyraziście zaakcentowane taniny, ale nie agresywne, a także mokre drewno, przypalona kawa, gorzka czekolada, jeżyny. Korzenno-pikantny finał. Wino lekko surowe z potencjałem do poleżenia w piwnicy, powinno znakomicie sprawdzić się w kuchni do wszelakich myśliwskich sosów, grzybów, gulaszów.

(****+) Satrapezo 10 Kvevri 2007
Kolor tombakowy, lekko utleniony. W nosie wypada gęsto i ciekawie. Jest trochę masła, suchych liści i jesiennych aromatów. Ma naturalność, dojrzałe owoce egzotyczne. W ustach ekstraktywnie, bardzo naturalnie i ciekawie,. Wnosi coś z pszczelego wosku, gliny, są także dalekie echa sherry czy win żółtych. Jest to porządnie wyselekcjonowane rkatsiteli, tradycyjnie przemacerowane w kvevri a następnie dojrzewało przez 10 miesięcy w dębowych beczkach (lekkie waniliowe tło które się w wyniku tego objawia szczęśliwie nie jest zbyt nachalne). Fajny, ciekawy finisz (orzechy, masło, słoma i lekkie tło ziołowe). Na swój sposób staromodne, ale stylowe wino.

Importer: Kindzmarauli Marani:
(www.kmwine.eu):

(*****-) Rkatsiteli/Mtsvane 2005, Kvareli, Kachetia
Białe wino, z paroma latami na karku, ale w świetnej kondycji. Nietypowy, intrygujący aromat: parafina, polne kwiaty, wosk, lakier i zasuszone kwiaty. W ustach intensywne, czyste i również ciekawe. Sporo rasowych, dojrzałych smaków. Faktura jest gęsta, oleista, o smaku skórek z owoców egzotycznych (tropikalne nuty skórki z papai, mango, liczi…). Z czasem rozwija ciekawie moc innych aromatów: wosk, skórka z jabłka, świeżo obrana skórka z ogórka, aromaty pieczywa. Warto mu poświęcić więcej czasu. Podobno powstaje zaledwie 4 tysiące butelek tego wina. Naprawdę nietuzinkowe.

(****+) Saperavi/Cabernet 2006, Kvareli, Kachetia
Wino o bardzo intensywnej materii. Pełno tu ciemnych, podpalanych klimatów – solidnie podsmażonej konfitury, owoców leśnych (jagody, czarny bez, jeżyny). Soczyste, żwirowe, da się wyłapać aromaty poszycia leśnego i tłustej, mokrej ziemi. Fajne rasowe, nieco drapieżne wino. Długie, z lekko chropawą końcówką. Finał jest intensywny, stylowy, korzenny, niesie wrażenie macerowanych w winie ziół. Jeśli mogę się tak wyrazić – wino w bardzo „europejskim” stylu przy zachowaniu gruzińskiego charakteru.

(****+) Kachetian Royal białe
Niech nikogo nie dziwi ciemnosłomkowy olor tego wina.  Długa maceracja i tradycyjny styl produkcji zrobiły swoje. Kolor starego złota. aromaty nietypowe: miód, stare drewno, glina, lakier z mebli. W ustach nieco plaskie, ale bez wyraźnej wady, skoncentrowane, owocowe, drewniane nieco gliniaste. Ciekawe nie dla początkującyh. Dla niektórych wino ryzykowne, dla innych wino odzwierciedlające całą tradycyjną metodologie winiarską Gruzji.

(****) Saperavi
Ciemne, nasycone kolorem, intensywne. Ma aromaty owoców leśnych ciepłej ziemi, i leśnego poszycia. W ustach wypada dość typowo dla tej odmiany: jst taniczne cierpkowowcowe (tarnina, borówki, owoc czarnego bzu) wyraźne garbnii nadają mu chropowatości. Finał cierpokoowocowy, lekko drewniany (beczka) niesie przyjemne korzenno-owocowe rejestry.

(****) Kisi 2007, Kvareli, Kachetia
Kisi to endemiczna, biała odmiana gruzińska, wina z niej nie są zbyt szeroko dostępne na europejskich rynkach i choćby z tego powodu warto zatrzymać na niej uwagę. Warto to zrobić tym bardziej, że jest na czym – otrzymujemy bowiem wino o przyjemnych jabłkowo-gruszkowych klimatach, lekko utlenione, poza tym są tu przyjemnie pogmatwane aromaty pestek jabłka, lakieru, starych mebli, lukrecji, polnych kwiatów oraz lekko apteczne tło. Z czasem pojawiają się przejrzałe cytrusy i suszona skórka z pomarańczy i cytryny a także kompot z jabłek z gałką muszkatołową i szczyptą ziół. Wino ciekawie złożone a jednocześnie łatwe w piciu.

(****) Kahetian Royal 2005, Kvareli, Kachetia
Na obraz wina złożyły się  dwie rdzenne gruzińskie odmiany: saperavi i budeshuri. Wino jest ciemne, pyszniące się owocem. Aromaty i smaki są rasowe i wyraziste. Wino jest nowoczesne, czyste, z grafitowo-atramentową fakturą i dobrym potencjałem do dojrzewania, które może je bardzo interesująco rozwinąć. Oprócz bogatej owocowości (czarna porzeczka, jeżyny, wiśnia) sporo nut warzywnych (papryka, seler), ziołowych (echo bazylii) i pikantne tło. Gęsta faktura i sporo tanin. Aż prosi się o soczysty stek.

Mariusz Kapczyński

(******) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(*****) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(****) – dobre, interesujące
(***) – całkiem niezłe, przyzwoite
(**) – słabe
(*) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zobaczy tekst „Gruzja czyli życzę Wam zwycięstwa„. Fotoreportaż z Gruzji jest tutaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT