Vinisfera

IV Konwent Polskich Winiarzy

To ważne dla polskiego wina wydarzenie nadciąga wielkimi krokami. IV Konwent Polskich Winiarzy w tym roku odbywa się w dniach 20-21. czerwca w Niepołomicach pod Krakowem. Oto szczegółowe informacje, regulamin i zasady udziału w tym spotkaniu. Zapraszamy rodzimych winiarzy do uczestnictwa i zgłaszania win!


IV Konwent Polskich Winiarzy
 
Polski Instytut Winorośli i Wina, redakcja „Magazynu Wino” oraz Urząd Miasta Niepołomice i Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach, uprzejmie zapraszają na  IV Konwent Polskich Winiarzy, który odbędzie się w Niepołomicach pod Krakowem 20-21 czerwca 2009 roku.
Przebieg i wyniki dotychczasowych Konwentów utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności przyjętych przez nas założeń, przede wszystkim dotyczących kryteriów uczestnictwa w Konwencie. Przypominamy, że w Konwencie Polskich Winiarzy mogą uczestniczyć wyłącznie właściciele minimum 5 arowych winnic (300 krzewów), zaś w degustacji mogą być zaprezentowane wina zrobione z własnych winogron, według zasad obowiązujących w Unii Europejskiej. Ogromne zainteresowanie jakie wzbudzają Konwenty, zmuszają organizatorów do ograniczenia liczby zgłaszanych do degustacji win do 4 (po 6 butelek każdego zgłaszanego wina). Szczegóły nowych zasad znajdą Państwo w regulaminie IV Konwentu.
Wzrost zainteresowania Konwentem skłonił organizatorów do przeprowadzenia IV Konwentu jako imprezy dwudniowej. Ta zasadnicza zmiana pozwoli rozłożyć degustacje na dwa dni, a dodatkowo wzbogaci spotkanie o seminaria, na których chcemy zaprezentować najważniejsze problemy współczesnego winiarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem analiz i wniosków wynikających z funkcjonowania od roku znowelizowanego prawa winiarskiego. Jak zwykle przewidujemy także spotkanie integracyjne.
Zgłoszenia według zasad Regulaminu dołączonego do niniejszego zaproszenia należy przesłać drogą elektroniczną na adres sekretariatu Konwentów Polskich Winiarzy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 1 czerwca br.

E-mail: konwent@instytutwina.pl. Wyjątkowo, po raz ostatni, przyjmujemy także zgłoszenia przysyłane tradycyjną pocztą na adres: 02-726 Warszawa, ul. Skrzetuskiego 27A.
Wszelkich wyjaśnień udziela sekretarz Konwentu Katarzyna Niemyjska, tel.: 0502-523-227, e-mail: konwent@instytutwina.pl
Informacje o winnicach i producentach win biorących udział w IV Konwencie Polskich Winiarzy zostaną umieszczone w specjalnej, osobnej publikacji przygotowywanej  przez redakcję „Magazynu WINO” i Polski Instytut Winorośli i Wina. Będzie to najbardziej kompetentny przewodnik po polskich winnicach. W związku z tym uprzejmie prosimy o możliwie najszersze rozpropagowanie IV Konwentu Polskich Winiarzy w naszym środowisku. Mimo iż posiadamy już adresy ponad 300 polskich winnic, na pewno nie dotarliśmy do wszystkich.

Tomasz Prange-Barczyński   
                              Roman Myśliwiec
Redaktor „Magazynu WINO”                                Prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina

PROGRAM IV KONWENTU POLSKICH WINIARZY

Sobota, 20.06.2009
Od 10.00 – rejestracja i zakwaterowanie uczestników,
11.00–11.30 – uroczyste rozpoczęcie konwentu,
11.30–13.30 – degustacja win zgłoszonych przez uczestników Konwentu, cz. I,
13.30–15.00 – przerwa obiadowa,
15.00–18.00 – degustacja win zgłoszonych przez uczestników Konwentu, cz. II,
20.00 – impreza integracyjna w ogrodach zamkowych, nocne zwiedzanie galerii muzeum

Niedziela, 21.06.2009
10.00–10.45 – prezentacja firmy Scharfenberger, producenta pras i innego sprzętu do produkcji wina,
11.00–14.00 – seminarium poświęcone podsumowaniu pierwszego roku komercyjnej produkcji polskiego wina (na zakończenie seminarium rozstrzygnięcie konkursu na największy absurd prawny polskiego winiarstwa),
14.30–16.30 – seminarium – komentowana degustacja win z wybranych, obiecujących odmian winorośli (propozycje nowych win i alternatywnych odmian winorośli),
10.00–17.00 – kiermasz winiarski na dziedzińcu Zamku Królewskiego, prezentacje winnic biorących udział w Konwencie (na stoiskach),
17.00 – zakończenie konwentu.

Informacje praktyczne
IV Konwent Polskich Winiarzy odbędzie się 20-21 czerwca (sobota-niedziela) 2009 roku na zamku w Niepołomicach koło Krakowa.
a) Zgłoszenie oraz wszystkie wymagane dokumenty należy przesłać drogą elektroniczną na adres sekretariatu Konwentów, e-mail: konwent@instytutwina.pl . Wyjątkowo (po raz ostatni) w tym roku dopuszczamy zgłoszenia zwykłą pocztą na adres: 02-726 Warszawa, ul. Skrzetuskiego 27A. Wszystkie zgłoszenia należy dostarczyć do dnia 1 czerwca br.
b) Po weryfikacji zgłoszeń do dnia 10 czerwca uczestnicy będą mogli uzyskać informacje o zakwalifikowaniu i udziale w IV Konwencie drogą telefoniczną lub e-mailową.
c) Na 5 dni przed Konwentem, czyli od dnia 15 czerwca br. należy dostarczyć zgłaszane wina osobiście lub pocztą do: Sabina Ćmak, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach, ul. Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice (tel. pani Ćmak: 0691-242-667).

Przebieg spotkania
Organizacja i przebieg IV Konwentu Polskich Winiarzy:
a) W Konwencie biorą udział wyłącznie zaproszeni winiarze, przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z winem, przedstawiciele mediów oraz przedstawiciele państwowych instytucji,
b) Obrady Konwentu prowadzą organizatorzy.
c) IV Konwent składać się będzie z 5 odrębnych części:
1) Zamknięta degustacja zgłoszonych win, wyłącznie w ścisłym kręgu uczestników IV Konwentu, czyli właścicieli winnic i producentów. Podczas degustacji wina będzie pokazana na ekranie jego fiszka. Członkowie panelu degustacyjnego będą szczegółowo omawiać wszystkie parametry degustowanego wina. W czasie degustacji winiarze będą mogli skomentować swoje wina i odpowiedzieć na pytania panelu degustacyjnego i pozostałych winiarzy.
2) Konferencja prasowa prowadzona przez organizatorów Konwentu.
3) Otwarta prezentacja winnic i win uczestników Konwentu. Każdy z uczestników Konwentu zainteresowanych przedstawieniem swoich win będzie mógł je zaprezentować szerokiej publiczności na swoim własnym stoisku. Te wina nie będą podlegały ocenie panelu degustacyjnego i nie zostaną uwzględnione w pokonwentowej publikacji.
4) Nieformalne spotkanie winiarzy i sympatyków winiarstwa.
5) Seminaria, na których specjaliści będą omawiali problemy współczesnego winiarstwa ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji zmian prawnych wprowadzonych w zeszłym roku.
   
Degustacja
Charakterystyki przysłanych na IV Konwent Polskich Winiarzy win będzie dokonywał panel degustacyjny organizatorów Konwentu. Organizatorzy zastrzegają sobie  możliwość dodatkowej „kontrolnej” weryfikacji przysłanych win. W przypadku wątpliwości panelu degustacyjnego organizatorzy zastrzegają sobie:
a) możliwość żądania dodatkowych szczegółowych informacji technicznych,
b) przeprowadzenie rozmowy z osobą prowadzącą winifikację,
c) laboratoryjną analizę przysłanej próbki wina,
d) sprawdzenie całej partii wina na miejscu produkcji,
e) w przypadku poważnych uzasadnionych wątpliwości odrzucenie wina z oceny.
   
Informacje o zakwaterowaniu
Wszystkich informacji na temat IV Konwentu Polskich Winiarzy udziela sekretarz Konwentów: Katarzyna Niemyjska, tel. 0502-523-227, e-mail: konwent@instytutwina.pl . Tam też należy przesyłać wymagane dokumenty. Wyjątkowo w tym roku (po raz ostatni) dokumenty i zapytania można przesyłać zwykłą pocztą na adres: 02-726 Warszawa, ul. Skrzetuskiego 27A.
Noclegi w cenie 90 zł od osoby za dobę można zarezerwować w Hoteli NOVUM (300 m. od miejsca degustacji). W sprawie noclegu w hotelu NOVUM trzeba się kontaktować z panem Jakubem Gwoździem, tel. (012) 279-89-14 lub 0-607-237-647, a najlepiej mailowo biuro@hotelnovum.pl i w nagłówku wiadomości podać hasło „konwent” (przez telefon też podać hasło „konwent”). W cenie jest śniadanie w formie bufetu, parking i internet. Należy jak najszybciej dokonać rezerwacji – liczba miejsc jest ograniczona. W pobliży Niepołomic jest także kilka innych hoteli.

Regulamin IV Konwentu Polskich Winiarzy
Niepołomice, 20-21 czerwca 2009 r.

Organizatorzy
Polski Instytut Winorośli i Wina i „Magazyn WINO”
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Niepołomice i Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach

Cel
1. Celem organizowanego wspólnie przez redakcję IV Konwentu Polskich Winiarzy jest:
a) degustacja i ocena win (bez klasyfikacji) wyprodukowanych przez polskich winiarzy z winogron zebranych we własnych winnicach,
b) inwentaryzacja polskich winnic oraz próba określenia terroir,
c) stworzenie płaszczyzny do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń i porównania swoich win,
d) przedstawienie opinii społecznej barier formalnych blokujących rozwój polskiego winiarstwa.
e) Organizatorzy zadbają o szeroki udział mediów (prasa, radio, telewizja) w IV Konwencie Polskich Winiarzy. Przysłane na Konwent materiały  będą ogólnie dostępne na stronie internetowej PIWiW. „Magazyn WINO” razem z PIWiW wydadzą  osobną ilustrowaną publikacją dołączoną do „Magazynu WINO” zawierającą dane o wszystkich winnicach i winach biorących udział w IV Konwencie Polskich Winiarzy.
f) winiarze, którzy przedstawią wina do oceny otrzymają certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w IV Konwencie oraz w trzech poprzednich konwentach.

Warunki uczestnictwa
2. Warunkiem uczestnictwa w IV Konwencie Polskich Winiarzy jest:
a) zaakceptowanie zasad niniejszego Regulaminu,
b) posiadanie minimum 5 arów winnicy (minimum 300 krzewów winorośli) przeznaczonych do produkcji wina),
c) przesłanie na adres Sekretariatu Konwentu wypełnionej „fiszki ewidencyjnej winnicy” według dołączonego wzoru (poniżej),
d) zgłoszenie 6 butelek wyprodukowanego przez siebie wina z partii minimum 50 litrów, z winogron zebranych we własnej winnicy, obsadzonej winoroślą spełniającą wszelkie wymagania dotyczące odmian, limitów dojrzałości winogron i szaptalizacji, metod produkcji itp., (w przypadku win słodkich minimum wynosi 25 litrów dla win z późnego zbioru, słomkowych, lodowych lub likierowych).
e) UWAGA: do degustacji win na IV Konwencie można zgłosić najwyżej 4 wina, (w dowolnym gatunku),
f) dołączenie do każdej butelki zgłoszonej na Konwent „fiszki wina” według wzoru dołączonego do niniejszego Regulaminu – UWAGA: jest to nowa wersja fiszki,
g) dostarczenie maksymalnie 5 fotografii w wersji elektronicznej do planowanego wydawnictwa (fotografie o wymiarach 200 x 150 mm, rozdzielczości 300 dpi) – w przypadku zbyt niskiej jakości nie będą wykorzystane. UWAGA: powyższy wymóg dotyczy tylko winiarzy zgłaszających wina do degustacji.
h) dostarczenie tekstu w wersji elektronicznej o objętości 1000-2000 znaków zawierającego sylwetkę właściciela winnicy, prezentujący winnicę i zamierzenia na przyszłość – UWAGA: ten wymóg dotyczy tylko winiarzy zgłaszających wina do degustacji.
i) Zgłoszenia do udziału w IV Konwencie Polskich Winiarzy wraz z wymaganymi materiałami („fiszka ewidencyjna winnicy”, „fiszki win” oraz materiały do druku (punkty: 2c, 2f, 2g, 2h niniejszego Regulaminu), muszą być przesłane na adres Sekretariatu Konwentu w nieprzekraczalnym terminie do 1 czerwca 2009 roku!

UWAGA: niespełnienie jednego z powyższych warunków wyklucza z udziału w IV Konwencie Polskich Winiarzy (zobacz także „Wyjątki”).
   
Wyjątki
3. W drodze wyjątku do udziału w IV Konwencie Polskich Winiarzy dopuszczone są nowo założone winnice, które jeszcze nie wyprodukowały wina, właściciele muszą jednak  spełniać wszystkie inne warunki udziału w Konwencie: odpowiedni areał i przesłaną w terminie „fiszkę ewidencyjną winnicy”.

Sekretariat Konwentów Polskich Winiarzy
Katarzyna Niemyjska, tel. 0502-523-227,
e-mail: konwent@instytutwina.pl
ul. Skrzetuskiego 27A
02-726 Warszawa

Załączniki:
1. fiszka ewidencyjna winnicy,
2. fiszka wina.

FISZKA EIDENCYJNA WINNICY

1. Nazwa winnicy (ewentualnie razem z plastycznym logo): ……………………….

2. Rok założenia: ……………………………………………

3. Dokładny adres winnicy:
gmina: ………………………………………., powiat: ………………………, województwo: ……………

4. Powierzchnia winnicy (w ha i arach, ewentualne planowane powiększenia):
…………………………………..

5. Lokalizacja – w metrach nad poziom morza, inne ważne uwarunkowania (np. zbiorniki wodne, osłony): ……………………………………………………

6. Kierunek i nachylenie stoku (w %):
………………………………………………………..

7. Typ gleby: ………………………………………………………………………………..

8. Uprawiane odmiany (ilość wszystkich sadzonek i krzaków każdej odmiany): ……………………………..

9. Właściciel winnicy (z podaniem ew. przynależności do organizacji winiarskich, uczestnictwa w programach wdrożeniowych, itp.): …………………………………………………

10. Czy z winnicą jest związana szkółka albo gospodarstwo agroturystyczne, czy planuje się sprzedaż wina, czy produkcja przeznaczona jest na użytek własny, jaką kategorię jakościową planuje się osiągnąć, itp.): ………………………………………………………………………………..

11. Adres do korespondencji, telefon, adres e-mailowy obowiązkowo!:
……………………………………………

12. Rodzaj piwnicy i jej wyposażenie (beczki, kadzie, jakie?):
……………………………………………………….

13. Maksymalnie 5 opisanych zdjęć, w tym: właściciela winnicy, ogólne zdjęcie winnicy ew. piwnicy, plan winnicy, butelek z etykietą, logo:
……………………………………………………………..

15. Tekst o objętości 1000-2000 znaków zawierający sylwetkę właściciela winnicy, prezentujący winnicę i zamierzenia na przyszłość

14.    Wyrażam zgodę na bezpłatne wykorzystanie przez organizatorów Konwentu w planowanym wydawnictwie o polskich winnicach: zdjęć, tekstu, powyższych informacji, adresu winnicy, telefonu i adresu e-mailowego właściciela winnicy.

podpis:……., data: …………………..

FISZKA WINA ZGŁOSZONEGO DO DEGUSTACJI

Fiszka będzie zaprezentowana podczas degustacji wina odbywającego się w ramach Konwentu Polskich Winiarzy. Aby spełniony został edukacyjny cel tej degustacji jej uczestnicy powinni zapoznać się z jak największą ilością danych na temat degustowanych win, dlatego prosimy o rzetelne i w miarę możliwości kompletne wypełnienie poniższego formularza. Fiszkę należy wypełnić i przesłać w formie elektronicznej na adres konwent@instytutwina.pl

I.    DANE OGÓLNE
1.1. Producent:

1.2. Nazwa wina:

1.3. Rocznik:

1.4. Lokalizacja i siedlisko winnicy:
podać miejscowość, powiat, wysokość n.p.m., typ gleby, orientację i nachylenie zbocza oraz ew. inne istotne elementy siedliska

1.5. Odmiana lub odmiany winorośli:

w przypadku kupażu podać procentowy udział poszczególnych odmian
II. PROCES WYROBU
2.1. Data zbioru:

2.2. Stopień dojrzałość winogron:

podać w °Brix, °Oe, °NM, °KMW lub potencjalne stężenie alkoholu

2.3. Wzbogacenie, wzmocnienie, słodzenie lub odkwaszanie:
jeśli przeprowadzono któryś z powyższych procesów podać zastosowane metody, środki i substancje

2.4. Przerób winogron, maceracja:
sposób tłoczenia gron (całe lub  zmiażdżone, z szypułkami lub bez), ew. maceracja (czas trwania, temperatura), użycie enzymów, inne zabiegi

2.5. Przebieg fermentacji alkoholowej:
czas trwania i temperatura fermentacji, użyty rodzaj zbiorników, gatunek i selekcję drożdży

2.6. Inne zabiegi i środki stosowane podczas winifikacji:
podać, jeśli zastosowano filtrację, bentonit lub inne środki klarujące, bakterie kwasu mlekowego, kawałki drewna dębowego (wiórki, listwy) oraz ew. inne zastosowane zabiegi, środki i substancje nie wymienione powyżej

2.7. Przebieg dojrzewania wina:
rodzaj zbiornika (zwłaszcza kontakt wina z drewnem), temperatura, ew. inne zabiegi podczas dojrzewania wina

2.8. Data butelkowania:

III. PARAMETRY ANALITYCZNE WINA
3.1. Rzeczywista zawartość alkoholu w % obj.:

3.2. Całkowita kwasowość w g/l lub pH:

3.3. Zawartość cukru resztkowego w g/l:

PODPIS………………………….                                DATA…………………………

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT