Vinisfera

Michael Jackson i „Piwo”

Zaproponowany Czytelnikom przez wydawnictwo Hachette przewodnik „Piwo” (Kolekcja Wiedzy i Życia), to jedna z ostatnich sygnowanych przez Michaela Jacksona książek. To nazwisko ma swoją wagę i nie myślę tu wcale o muzyce pop. Ten znany krytyk i dziennikarz poświecił swoje zawodowe życie piwu i whisky – stał się w tej materii nieocenionym doradcą i światowej klasy autorytetem.

Zaproponowany Czytelnikom przez wydawnictwo Hachette przewodnik „Piwo” (Kolekcja Wiedzy i Życia), to jedna z ostatnich sygnowanych przez Michaela Jacksona książek. To nazwisko ma swoją wagę i nie myślę tu wcale o muzyce pop. Ten znany krytyk i dziennikarz poświecił swoje zawodowe życie piwu i whisky – stał się w tej materii nieocenionym doradcą i światowej klasy autorytetem.
Zasłynął w latach 70. dzięki książce „The World Guide To Beer” (książka, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków, stała się już klasykiem). Jackson dokonał w niej kategoryzacji i opisów różnych rodzajów piw z całego świata. Jackson zawsze traktował i opisywał piwo jako część kultury i w kulturowym kontekście każdego rejonu je opisywał.
Uważany za jednego z najpoważniejszych autorów w branży, Jackson wykonał gigantyczną pracę na rzecz popularyzacji kultury browarniczej. Przez ponad 30 lat swojej kariery napisał 15 książek o piwie. Był królem degustacji – cenił  indywidualny charakter piwa i niepowtarzalność stylu. Przez  „The Wall Street Journal” Jackson nazwany został „największym światowym krytykiem piwa”.
Jego sława i książki docierają do nas pomału. W Polsce ukazały się wcześniej inne dzieła Jacksona – w 1994 roku ” Piwa. Przegląd gatunków” i „Tyskie vademecum piwa” z 2007 roku (jego ostatnie dzieło). Z tym większą satysfakcją należy odnotować książkę „Piwo” wydaną przez Hachette.
„Piwo” jest dobrze wydane pod względem jakości. Dobry papier, opracowanie graficzne, poręczny format, klarowny wywód i jasny podział książki czynią ją bardzo wygodnym piwnym bedekerem. Duża ilość zdjęć (typowa dla całej serii) stanowi dodatkową, atrakcyjną okrasę książki. Czytelnicy znajdą tu nie tylko odpowiednio „geograficznie” opisane piwa, ale także wprowadzający do zagadnienia wstęp dotyczący produkcji złocistego trunku.
Jackson, jak zawsze, pisze ze swadą, nie ogranicza się do suchych informacji, bierze pod uwagę wielość kontekstów składających się na charakter danego piwa. Lekturę można sprawiać dowolnie – czytać ciągiem lub po prostu na wyrywki, można szybko sprawdzić, które piwa najlepiej reprezentują swój kraj/region czy dany styl, ale kto potrzebuje szybkiego „podglądu”, których piw spróbować podczas wakacyjnych wypraw – też ma jak znalazł.
Pierwsze rozdziały książki poświęcone są tematom wprowadzającym – powstawaniu piwa, łączeniu go z jedzeniem, odpowiednim podziałom i klasyfikacji. W większości opisanych miejsc i browarów znajduje się miejsce łyk historii, kontekst rynkowy i sam opis piwa. Jackson koncentruje się głównie na Europie (Czechy, Niemcy, Anglia, ulubiona Belgia, ciekawe omówienie Europy wschodniej), ale są i USA i trochę o Oceanii i Azji. Generalnie Jackson koncentruje się na klasykach gatunku, piwach wartych uwagi ze względu na stylistykę powstawania, czy najbardziej znanych. Swoje akcenty ma również Polska. Kto chce sprawdzić, które z piw wziął pod uwagę słynny krytyk, tego zachęcam do lektury książki.
Ostatnie kilka stron „Piwa” to niewielki słowniczek oraz bardzo poręczny w takim wydawnictwach indeks. To kompendium – rzeczowa i kolorowa i przebieżka po piwach i browarach świata, interesująco wzbogaca nasz piwny rynek wydawniczy. Wiele wskazuje na to, że nie będzie to jedyna propozycja Hachette związana z piwem. Czekamy na więcej.

Michael Jackson, Piwo, Warszawa 2009, Hachette, str. 228, cena: 69.90 zł
Książka jest do kupienia tutaj.

M.K.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT