Vinisfera

Notatki z kieliszka (14)

Kolejna porcja ocenionych win – może znajdziecie tu coś dla siebie? Analizie poddaliśmy butelki z oferty następujących firm: Adex Wina, Prados, MJA Distribution, Vinarin, były też wina rumuńskie, które nie mają importera oraz akcent polski.


Kolejna porcja ocenionych win – może znajdziecie tu coś dla siebie? Analizie poddaliśmy butelki z oferty następujących firm: Adex Wina, Prados, MJA Distribution, Vinarin, były też wina rumuńskie, które nie mają importera oraz akcent polski.

AdexWina to nowe przedsięwzięcie. Stacjonujący w  Częstochowie importer, skoncentrowany jest na winach włoskich pochodzących głównie z małych, rodzinnych winiarni. Oto niektóre wina z portfolio.

(4+) Soave Superiore 2009, Villa Erbice, DOCG Soave Sup., Verona, Włochy, 13%

Importer: AdexWina
Delikatne, przyjemnie skrojone wino. Ma ładny charakter i ciężar. W aromatach i smakach sporo się dzieje, jest tu ładna faktura i owocowość (gruszka, zapiekane jabłko) a także akcenty ziół, polnych kwiatów, wosku. Jest też nuta lekko maślana, dobrze podbita kwasowością, w tle delikatna nuta waniliowa i alkoholowa, pikantna (biały pieprz). W sumie zgrabne i wyważone wino. Równe i długie. Pije się z przyjemnością.
Cena: 42 zł


(3+) Granetto Pinot Grigio 2010, Azienda Agr. Corte Moschina, IGT Verona, Włochy, 12.5%

Importer: AdexWina
Bardzo w stylu tej odmiany. Trochę jabłka, gruszki, ale i pestek, ogryzka, nuty woskowej i lekko zielono-herbacianej.  Wino w sumie wyważone, dość proste i świeże. Wykonane solidnie, zachowuje przyzwoity styl.
 Cena: 34 zł

(4) Greco Bianco 2010, Statti Cantine a Frantoio, IGT Calabria, Włochy, 13%
Importer: AdexWina
Win kalabryjskich w Polsce nie ma zbyt wielu, dlatego warto spróbować nowości z tego zakątka Włoch. Tu mamy do czynienia z klasyczną rdzennie włoska białą odmianą występującą głównie na południu tego kraju. Wino jest przyjemnie skonstruowane. Aromaty i smaki zbudowane są na nucie orzechów laskowych, dojrzałej antonówki, rumianku, siana, polnych kwiatów i wosku. Jest pełne, krągłe, dość gęstej budowy, krzepkie, z lekką taniną. Finisz ziołowy (delikatny biały pieprz, żywica), smaczny, podkreślony wytrawną skórką dojrzałego jabłka. Uczciwie wykonane wino, z charakterem.
Cena: 53 zł

(4) Valpolicella Superiore Ripasso „Cilcilio” 2009, Degani Vini,  DOC, Włochy 14%
Importer: AdexWina
Kupaż corviny 50%, rondinelli 40% i innych. Wino na swój sposób zwierzęce, rustykalne (grzyby, podwórko, warzywa) i pełne wiśniowego rejestru. Wino o przyzwoitej, zdrowej materii, zachowujące gęstość i intensywność. Dość zgrabne, żywe, względnie transparentne. Akcenty ściółki, owoców leśnych, jest lekko ziemiste, pyliste, ma sporą goryczkę i taniny. Ma dobry kwasowy nerw. Można podać do grzybów zapiekanych z serem.
Cena: 52 zł


(4+ ) Mascaro 2007, Pianadeicieli Azienda Vitivinicola, IGT Sicilia, Włochy, 14.5%

Importer: AdexWina
Solidnie wykonana mieszanka caberneta 40%, merlota 30% i nero d’avola 30%. Wino jest  przyjemnie owocowe, soczyste, z kwasowym nerwem. Jest tu porcja wiśni, pestek, troszkę dymu, jest lekko chropawe, zaczepne, co rusz ujawnia się kwasowość, jędrność świeżego owocu. Poza tym nuty żwiru, gumy, apteki, aptecznego syropu i gorzkiej czekolady.  Wyważone, dobrze i czysto skrojone. Dobrze zbalansowane mimo wysokiego alkoholu. Dobre, gastronomiczne wino.
Cena: 43 zł


(3+) Nero d`Avola 2009, Pianadeicieli Azienda Vitivinicola, IGT Sicilia, Włochy 14%

Importer: AdexWina
Pełny, soczysty owoc, lekkie alkoholowe tło i garbniki – utrzymane w wyrazistym stylu tej odmiany. Sporo tu wiśni, jeżyn, owoców leśnych. W tle lekko dymne, czekoladowe rejestry. Postawne, soczyste wino, z nie najgorszym wykończeniem – lekko ziemistym, fiołkowym oraz delikatną chropowatością garbników. Dobry towarzysz codziennych posiłków.
Cena: 39 zł

Kolejny set win pochodzi od powracającego na rynek importera Prados (pisaliśmy o tym i ocenialiśmy wina tutaj). Na szczególną uwagę zasługują tu dwa wina słoweńskie

(5-) Stara Brajda Bela 2008, Stojan Ščurek, ZGP Goriška Brda, Słowenia, 13.5%
Importer: Prados
Świetny kupaż, rzadkich odmian: rebula, pikolit, pika, glera, tržarka i malvazija. Wino wypada fajnie, intensywnie i czysto. W ustach ładne, ekstraktywne, pełne i dojrzałe, z głęboką strukturą. W aromatach i smakach jest gruszka, jabłko, glina, nuty pieprzne, olej słonecznikowy (w budowie też jest lekko oleiste). Finisz ekstraktywny, złożony,  lekko pestkowy. Wyważone, solidne wino, z dobrą podstawą, które długo i przyjemnie się rozwija. Dobre użycie beczki, znać tu zaledwie jej dobry akcent. Wino jest intensywne, ziołowe , powłóczyste, z dobrym garbnikiem Trwałe i długie. Świetna jakość. Lubię taki styl. Sama przyjemność picia.
Cena: 87 zł

(4-) Rubino del Cerro Lambrusco, Venturini Baldini, Emilia-Romania, Włochy, 11.5%
Importer: Prados
Metodą charmata zwinifikowane odmiany lambrusco i bonarda. Sporo tu pestkowej i świeżej wiśni, Są czereśnie, jeżyny, jest świeżo, najbardziej ujawnia się surowy, świeży owoc leśny, jest gęsto konfiturowo. Faktura jest gęsta, żywa, garbnikowa, z dobrą pienistością. Tonacje kawy, karmelu, mokrego drewna. Na pewno inne niż wodniste i płaskie, licznie zalewające rynek lambrusco. To wydanie jest przyjemne, owocowe i lekko zaczepne. Wypada orzeźwiająco, nieco zadziornie – bardzo dobrze sprawdza się z jedzeniem. Do pasztetu z dziczyzny z żurawiną – sprawdziło się wybornie. Śmiało polecam to połączenie.
Cena: 48 zł

(4) Carnuntum Cuvee 2010, Netzl, Carnuntum, Austria, 13.5%.
Importer: Prados
Kupaż zweigelta, blaufrankisch i merlota. Wino owocowe i niezbyt nachalne. Utrzymane w regionalnym stylu, choć typowa ekspresja bardziej jest tu utrzymana na wodzy – wino jest dość umiarkowane i nie „przegrzane” alkoholem. Są owocowe i leśne (poziomki, maliny, jeżyny, trochę borówek), akcent korzeni i ziemi. Wino w finale tytoniowe i lekko pikantne, poza tym jest ładnie podkreślająca całość nuta czerwonego pieprzu. Wino wyważone, smaczne. Solidna, porządnie wykonana robota.
Cena: 33 zł


(4+) Chardonnay 2007, Ivan Batić, Vipavska Dolina, Słowenia 14%

Importer: Prados
Biodynamiczne, bardzo fajnie zakręcone wino, z charakterystycznej „zakręconej” butelki, której trudno nie poznać. Stylistycznie jest nieźle. Barwa nasycona, klasycznie słomkowa. Aromaty i smaki gładkie, lekko orzechowe, wybrzmiewające niską kwasowością, suchymi liśćmi, gliną. Gładkie, z charakterystycznym ,niby-gliniastym tłem, utrzymane w nieco oldskulowym stylu, lekko korzenne, pigwowe. Poza tym, są też nietypowe klimaty: stara polepa w stodole, olej słonecznikowy. Jest fajny korzenny finisz, trochę kwiatów polnych, piasku, suchego drewna. Fajne, naturalne i rasowe wino do dłuższego popijania. Ja lubię takie historie. Warto je poznać.
Cena: 85 zł

Różne wina z oferty firmy MJA Distribution

(3-) Perla Nera 2006, Plantaze, Podgorica, Macedonia, 12%
Importer: MJA Distribution
Połączono tu dwa charakterne szczepy klasyczny macedoński vranac 50%  oraz 50% Sarah. W efekcie otrzymano wino suche, lekko ziemiste, niepełne lekko pyliste. Są pestki, wiśnie, owoc leśny. Proste wino, macedońskie smaki – do picia.
Cena: 33 zł

(3+) Crnogorski cabernet 2008, Plantze, Podgorica, Czarnogóra, 13.5%
Importer: MJA Distribution
Dużo owocu, z ziemistym podbiciem. Wino lekko chropawe, pestkowe, sporo podsuszanych owocowych skórek. Poza tym – pikantne, ziemiste, jest suszona papryka i pomidory, jeżyna owoce leśne. Wino wykonane dość solidnie, owocowe, ale bez wyjątkowych rejestrów. Do codziennych posiłków.
Cena: 33 zł

(3+) Domaine de Familongue 2008, Terrasses du Larzac, Coteaux du Languedoc, Francja
Importer: MJA Distribution
Dość gładkie przystępne, nieco ziemiste i piwniczne. Bez specjalnie wyrafinowanych rejestrów, ale spełnia oczekiwania w stosunku do owocowego, stylistycznie przystępnego wina. Nieagresywne taniny, malina, owoce leśne. Nie ma tu zbyt wiele wyjątkowych rejestrów. Ot, ziemista, owocowa Langwedocja lekko obłaskawiona. Pije się.
Cena: 33 zł

(3) La Putere Merlot 2008, Recas, Recas, Rumunia, 13%
Importer: MJA Distribution
Rumuńskie, proste wydanie merlota. Jest owocowy, leśny, lekko korzenny. Jest tu trochę owocowości, likieru, alkoholu, nuty ściółki. Zrobione porządnie, ale bez fajerwerków czy wyjątkowych rejestrów. Jest zwyczajnie – korzennie, owocowo, z lekko korzennym tłem. Typowy merlot w rumuńskim wydaniu, nieco pylisty, ziemisty i korzenny. Wino w charakterystycznym, owocowym wymiarze, zadowoli miłośników tej odmiany, no i cenę ma przystępną.
Cena: 26 zł

(3-) Alazani Valley, Tifilisi Marani, Kahetia, Gruzja, 11%
Importer: MJA Distribution
Wino półsłodkie, wyprodukowane z saperavi. Aromaty owocowe, ziemisto-leśne. Brak mu trochę charakteru, pełniejszej przejrzystości i wyrazistości. Wino jest niezbyt silnej konstrukcji, w nieco bladej tonacji. Jednak ta właśnie cecha może paradoksalnie zjednać mu początkujących miłośników wina. Finisz jest tu delikatnie chropawy, malinowy. Można nie lubić takiego półsłodkiego stylu, ale jest on tradycyjnie gruziński, wpisany w winiarska kulturę tego kraju.
Cena: 32 zł

Vinarin to kolejny, nowy gracz na rynku wina. Oto kilka degustowanych przez nas propozycji z portfolio firmy.

(3) Monastrell Trapio 2006, Bodegas La Purisima, DO Yecla, Hiszpania, 15%
Importer: Vinarin
Wino pełne ciepłego, dojrzałego owocu (jeżyna, czereśnie). Jest gęste, korzenne, z mocną strukturą i likierowym podbiciem (alkoholowa nuta). Smaki mocno owocowe, gęste, rozgrzewające. W sumie jako całość to jest dość „gorące” wino. Finisz: kawa tytoń, spalone drewno, toffi, czekolada. Intensywne, treściwe i ściągające.
Cena:

(3+) Pinot Noir  2010, Domaine de `l`Echelette, AC Bourgogne, 12.5%
Importer: Vinarin
Owocowe, proste dość delikatne. W aromatach są maliny, kompot wiśniowy, pestki i drewno (dobre taniny).  Umiarkowana ekspresja, „chłodne” owocowe klimaty (owoce leśne, maliny) oraz lekko korzenne. Wino umiarkowane, w przyzwoitym tonie. Pije się je gładko, da się odnotować charakterystyczne, lekkie pinotowe rejestry. Wino w podstawowym wymiarze jakości, ale to dość przyzwoite wykonanie.
Cena:


(3) Rosso 2010, Marsadri, DOC Garda Classico, Lombardia, Włochy, 12.5%

Importer: Vinarin
Mariaż marzemino, gropello, barbery i sangiovese dał tu wino niezbyt nachalne, lekkie, utrzymane w wiśniowo-czereśniowych klimatach. Jest lekko ziemiste, niezbalansowane, utrzymane w dość masowym stylu, lekko pyliste. Do popijania na co dzień. Sporo tu wiśniowego kompotu, lekkie wydanie leśnych owoców. Prostota.
Cena:


Wina rumuńskie od potężnego producenta – Domenile Samburesti, który przymierza się do wejścia na polski rynek. Czy tak będzie? Okaże się. My próbowaliśmy dwóch win.

(3) Chardonnay 2010, Domenile Samburesti, DOC Samburesti, Rumunia, 13%

Importer: brak
Wino wypada czysto, prosto, jabłkowo (papierówka), jest też lekka wanilia i bardzo delikatna słodycz. W sumie dość czysto, świeżo, miękko i dojrzale. Dość gęste, proste owocowe wino, ma lekki smak drożdżówki z jabłkiem i masą bananową. Łatwe, przystępne wino, zachowujące przyzwoity charakter.
Cena:

(4-) Cabernet Sauvignon 2002 Private reserve, Chateau Valvis, Domenile Samburesti, Dealurile Olteniei, 13%
Importer: brak
Wino rozwinięte, dojrzałe. W aromatach nieoczywiste, ziemiste, żwirowe, jest też czarna porzeczka, wiśnia, pestka, pieczone kasztany. Trzyma przyzwoitą kwasowość, jest przy tym lekko niesforne i nieokrzesane. Wyewoluowało w lekko pikantne tonacje, podwędzane, dymne. Taki ugładzony przez czas i ujarzmiony w butelce „dzikus”. W finale skóra, pieprz. Nie wszystkim się może spodoba, ale charakteru nie można mu odmówić.
Cena:

A to Polska właśnie…

(4-) Chardonnay 2008, Winnica Adoria, Zachowice, dolnośląskie, Polska, 12%

Na koniec polski akcent. Lubię otwierać starsze roczniki polskiego wina, to dobry czas weryfikacji ich wykonania i potencjału winnicy. W akcji „sprawdzam” tym razem udział wzięło chardonnay z Winnicy Adoria. Wino przynosi miłe zaskoczenie (opisywałem je prawie rok temu tutaj https://www.vinisfera.pl/wina,948,270,0,0,F,news.html). Wino ujawnia przyjemne, delikatne aromaty  rumianku, kwiatów polnych, jabłka, gruszki, zielonego banana oraz ułamek wanilii. Jest świeże, ma niezłą kwasowość i czysty styl. Struktura jest może nieco zbyt szczupła, ale mimo to jest to smaczne, cały czas świeże i zbalansowane chardonnay. Ma przyjemny charakter i sporo kwiatowego rejestru. Czyste i porządne wykonanie. Fajna obietnica na przyszłość.
Cena: 49 zł

c.d.n.


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT