Vinisfera

Nowa fala kalifornijskich win

Chardonnay i Cabernet Sauvignon rozsławiły Kalifornię, lecz prawdziwi znawcy win dobrze wiedzą, że Złoty Stan ma do zaproponowania znacznie bogatszą paletę odmian, które z rocznika na rocznik zyskują na prestiżu.

(Informacja prasowa)

Chardonnay i Cabernet Sauvignon rozsławiły Kalifornię, lecz prawdziwi znawcy win dobrze wiedzą, że Złoty Stan ma do zaproponowania znacznie bogatszą paletę odmian, które z rocznika na rocznik zyskują na prestiżu.
Świetnym przykładem jest Pinot Noir. Sprzedaż win kalifornijskich z tej odmiany, zarówno na rynku amerykańskim jak i światowych, rośnie w tak szybkim tempie, że zaczyna powoli brakować surowca. Odmiana pinot noir jest wrażliwa na zmienne warunki pogodowe, bywa kapryśna lecz jej nowe nasadzenia bliżej wybrzeży Pacyfiku
w północnej i centralnej Kalifornii oraz w chłodniejszych regionach Stanu-Craneros czy dolina Russian River- uzyskują bardzo wysoką jakość. To właśnie tam powstaje stylowe, eleganckie kalifornijskie Pinot Noir, które zdobywa uznanie najbardziej wybrednych koneserów i niejednokrotnie dystansuje burgundzkie specialte d’la maison.
Podobnie  Pinot Grigio z Kalifornii cieszy się coraz większą estymą. Wina, które powstają z tej odmiany mogą być niezwykle różnorodne w stylu, na modłę alzacką złożone i bogate lub po włosku ujmujące owocową świeżością. Wina w stylu alzackim
w Kalifornii często opatrywane są nazwą Pinot Gris. Zaletą tych wspaniałych białych win jest także ich satysfakcjonujący stosunek jakości do ceny.
Wielkie odmiany doliny Rodanu także odnalazły swoją drugą ojczyznęw Kalifornii.
Jednym z pionierów tego winiarskiego trendu jest nietuzinkowa osobistość kalifornijskiego winiarstwa- Randall Grahm z winnicy Bonny Doon, stojący na czele aktywistów Rhone Rangers.
Od końca lat 80 tych  Bonny Doon specjalizuje się w Syrah a ostatnio do jej “francuskiej kolekcji” dołączyły także nasadzenia Rousanne,Grenache i Viognier. Ten ostatni szczep to jeden ze spektakularnych kalifornijskich sukcesów w winiarskim świecie. W roku 1968 szczep ten niemal zniknął z upraw po obu stronach Atlantyku (jedynie we Francji ostała się, zaledwie 15-sto hektarowa- plantacja Viognier) W tej chwili,w Kalifornii, Viognier obrasta już ponad 1000 hektarów winnic.
Ale to jeszcze nie wszystko. Nowa, wiele obiecujacą  fala win ze Złotego Stanu dopiero nadciąga.
Dzięki różnorodności kalifornijskich terroir tamtejsi winiarze rozszerzają swoje uprawy o kolejne odmiany. Powracają chociażby do  hiszpańskich korzeni kalifornijskiego winiarstwa. Nic dziwnego, przecież to właśnie hiszpańscy misjonarze, przybyli z Meksyku pod koniec XVIII wieku, sadzili i pielęgnowali pierwsze winnice na ziemiach tego regionu Ameryki Północnej. Przykładem mogą być Albariño (rozpowszechnione w północno-zachodniej Hiszpanii, zdj. obok) czy słynne Tempranillo, duma regionu Rioja, oba szczepy doskonale sprawdzające się w Kalifornii. Równie udanie adaptują się także Verdelho i Madeira.
Kolejni “imigranci”, którzy odnoszą sukcesy na kalifornijskim gruncie to znani Włosi – Sangiovese, Nebbiolo, Dolceto, Barbera i Vermentino
Jak widać, stary slogan z czasów zdobywców Dzikiego Zachodu “Go West young boy, go west!” nadal jest aktualny a Kalifornia może być Ziemią Obiecaną nie tylko dla wielkich odmian win, ale także ich konsumentów.
 
Oto kilka godnych uwagi win powstałych z nowych kalifornisjkich odmian.

Pinot Grigio/Gris: Loredona, Mirassou, Robert Sinskey, Fetzer.
Roussanne: Alban, Bonterra, Zaca Mesa.
Grenache: Bonny Doon, Cline Cellars Cashmere, Tablas Creek.
Viognier: Clay Station, Calera, Halter Ranch.
Albariño: Havens, Bonny Doon Ca’ del Solo, Bokish.
Tempranillo: Christine Andrew, Clos du Bois, Viader.
Verdelho: Dancing Coyote, Morgan, Stevenot.
Vermentino: L’Uvaggio d’Giacomo, Mahoney, Tablas Creek.
Barbera: Eberle, Shenandoah Vineyards,  Montevina.
Sangiovese:  Seghesio, Valley of the Moon, Ferrari-Carano.
Dolceto: Bargetto, Enotria, Pietra Santa.

***********************
Informacja prasowa:

Tratoria – DOM PR
tel./fax (+48 22) 845 69 87
mobile (+48) 0509 538 450
www.tratoria.pl
www.california-wines.org

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT