Vinisfera

Somló – pijcie wulkan póki gorący cd.

Win z Somló nigdy za mało. Staramy się, by ten maleńki węgierski region winiarski Czytelnikom Vinisfery przybliżyć. (fot. Nagy Gábor)

Win z Somló nigdy za mało. Staram się jak mogę, by ten maleńki węgierski region winiarski Czytelnikom Vinisfery przybliżyć.

Mamy wakacje – warto tam pojechać, poczuć magię tej niezwykłej góry. Bardzo polecam, bo miejsce jest wyjątkowe.
Na Somló działają niewielcy producenci, zdarza się (zwłaszcza poza weekendem), że nie są obecni na miejscu. Znakomitym rozwiązaniem w takim wypadku będzie wizyta w, prowadzonym przez Evę Cartwright, wine-barze, sklepie, restauracji w jednym czyli – Somlói Borok Boltja (tę uroczą miejscówkę, ze wspaniałym widokiem na podnóże Góry opisywałem już tutaj). Znajdziecie tam dobrą selekcję win z prawie pięćdziesięciu winiarni Somló, coś przekąsicie, zrobicie dobre zakupy. Jest w czym wybierać – oferta zawiera wina od najprostszych po najbardziej wyrafinowane, specjalne selekcje.


Tak wygląda to miejsce. Warto tu posiedzieć, spróbować szomlońskich win (fot. Gabor Nagy)

(3+) Olaszrizling „Selection” 2017, Csordas Fodor,  Somló, Węgry, 12%
Aromaty gładkie i miękkie. Jest siano, jabłko, pestki grejpfruta. W ustach kwasowe, trochę chropawe, ale też i trochę nierówne. W sumie jest przystępne, miękkie, owocowe (dojrzała gruszka, papierówki, morele), jest też kwiat lipy, rumianek, zioła, trochę alkoholu i nuta cementu w tle. Nieskomplikowane. Finisz trochę palący, alkoholowy.
Dostępne tutaj.

(3+) Olaszrizling 2017, Pinceszet Forras, Somló, Węgry, 13,5%
Wino trochę w swej materii nietransparentne. Jest pieprzne i korzenne (biały pieprz, kminek), wyłapiecie tu również miód, piasek, suche liście, siano, pestki jabłkowe, akcent alkoholu i goryczki. Jest to „olasz” zbudowany trochę za płasko, za mało tu nerwu, wulkanicznej energii. Jest to propozycja raczej dla miłośników win poukładanych, spokojnych i nieskomplikowanych. Choć jest dość smaczne, to chciałoby się, aby było mocniej zakotwiczone w stylu Góry.
Dostępne tutaj.

(4) Hárslevelű 2016, Apátsági Pince, Somló, Węgry, 12%

Aromaty i smaki stateczne i „miękkie”. Wyczuć można siano, opadłe liście, suszoną skórkę cytryny, skórkę z jabłka i pestki, akcenty miodowo-propolisowe. Wino niezbyt ciężkie, o umiarkowanej kwasowości. Ma dobrą strukturę, gładki profil tanin oraz korzenno-pieprzną końcówkę.
Dostępne tutaj.

(5-) Olaszrizling 2017, Clements, Somló, Węgry, 13%
Aromaty wyważone i zachęcające – jest papierówka, pigwowiec, jesienne liście, suszone kwiaty, zapałki, siano. W ustach wytrawne, bardzo delikatne, o przyjemnej kwasowości i „chłodnej” ekspresji owocu (moreli, jabłek, gruszek) oraz pestek jabłkowych i wosku. Są też przyjemne akcenty lekko śmietankowe, mineralne, słonawe i pieprzne. Bardzo wdzięczące się podniebieniu wino. Jest w nim zwięzłość, kruchość i elegancja. Pełny urok delikatności i młodości. Podejrzewam, a nawet jestem pewien, że z wdziękiem będzie się starzeć. Trzyma charakter Somló.
Dostępne tutaj.

(4+) Olaszrizling 2017, Vándor Pince, Somló, Węgry, 12%
Przejrzysty, korzenno-mineralny olaszrizling. Tworzy bardzo ładny owocowy miszmasz (morele, brzoskwinia, cytryna) z akcentami ładnie wskazującymi na wulkaniczny styl – propolis, zapałki, słoma, glina, owczy ser, biały pieprz i ten charakterystyczny, korzenno pieprzny i mineralny nerw w tle. Wino kwasowe, raczej delikatne, o szczupłej konstrukcji.
Dostępne tutaj.


(4+) Srétes 2016, Barcza Bálint, Somló, Węgry, 13%

Szomlońskie cuvee niosące aromaty dojrzałej gruszki, jaśminu, rumianku, słomy i siana. W smaku rejestry suszonych jabłek, wanilii, akacjowego drewna, kwiatów lipy, mieszanki suszonych ziół, kruszonki. Wino dość miękkie, wydaje się delikatnie złagodzone resztkowym cukrem. Finisz gładki lekko alkoholowy, ale podbity mineralnym akcentem.
Dostępne tutaj.

(4+) Cuvee 2016, Kőfejtő (Tóth es Fiai Csaladi Pince), Somló, Węgry, 12,5%

Furmint i harslevelu w dość zgrabnym wydaniu. Aromaty i smaki tworzy lekka kompozycja świeżych egzotycznych owoców z rejestrami korzennymi oraz nutami zapałek, jesiennych liści, jabłkowych pestek, propolisu. Jest atrakcyjne, gęste i pieprzne. W tle skórki z jabłka i mandarynek, korzenie oraz zioła. No i jest szomloński „siarkowo”-wulkaniczny rys.
Dostępne tutaj.

(4) Juhfark 2017, Szalai Pince, Somló, Węgry, 12,5%
Korzenny, lekko „piaskowy” juhfark. Są suche liście, siano, pigwa. W ustach dość gładkie, wypada lekko. Jest sucha glina, zapałki, opadłe liście, pestki z jabłka. Ma fajną strukturę, lekką mineralność, długi, świeży, lekko korzenny posmak. Nieźle jak za bardzo przystepną cenę.
Dostępne tutaj.

(4+) Juhfark Bazaltkor 2017, Somló, Węgry, 12%
Wino to efekt współpracy trzech winiarni: Barcza Pineszet, Kőfejtő Pince i Somloi Vandor Pince. Owoce tego juhfarka pochodzą z trzech róznych lokalizacji, dojrzewało eksperymentalnie w trzech różnych rodzajach beczek z dębu węgierskiego. Wina próbowałem na różnych etapach dojrzałości – ładnie się rozwija. Wyczuć można pestki słonecznika, słomę, olej rzepakowy, glinę, biały pieprz. Jest to juhfark bardzo „słoneczny”, dojrzały, przyjemny w piciu, z rejestrami owoców tropikalnych i mineralnością wulkanu. Wino wypada dojrzale poważnie i elegancko. Trochę dzikie, ale wyraziste, z pewną dozą elegancji.
Dostępne tutaj.

(5-) Juhfark premium 2017, Tornai, Somló, Węgry, 13%
Jeśli kojarzycie tego producneta jako jednego z największych na Somló i oferującego tylko wina masowe – jesteście w grubym błędzie, Tornai ma do zaoferownia rzeczy naprawdę doskonałe. Ten juhfark świetnie czaruje winiarskim klimatem Góry – minerałami, krzemieniem, morskim piaskiem, owczą wełną, starymi deskami. Ma dojrzałość, strukturę i sycącą podniebienie tłustość materii. W tle lekko warzywny ton a całość solidnie podbita jest kwasowością. Finisz słonawy, lekko kamienisty. Świetna ekspresjia terroir. Warto.
Dostępne tutaj.


(4+) Juhfark 2013, Morton, Somló, Węgry, 12%

Wino paradoksalnie łączące w sobie cechy wina z jednej strony rozwiniętego, dojrzałego, z drugiej – żwawego i młodego. Przy tym wieku ma w sobie zaskakujacą świeżość i wartki charakter. Wyczuć można agrest, gruszkę, biały pieprz, papierówkę, białą porzeczkę, lekką korzenność. W ustach wypada w sumie lekko, ma pieprzność, jest delikatnie oleiste. Ładnie wykończony, długi finisz.
Dostępne tutaj.



Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT