Vinisfera

Srebrna Góra. Na skale

Nowa partia win z Winnicy Srebrna Góra, z rocznika 2018. Pięć etykiet, które trafiły niedawno do sprzedaży. Zawsze z niecierpliwością oczekuje się tych nowych „serii”, roczników, nowych blendów i propozycji w portfolio. Podstawowe pytanie brzmi – udało się, czy raczej nie? Niepewnych od razu uspokajam – propozycje ze Srebrnej Góry z pewnością Was nie zawiodą.

Oto nowa partia win z Winnicy Srebrna Góra, z rocznika 2018. Pięć etykiet, które trafiły niedawno do sprzedaży. Zawsze z niecierpliwością oczekuje się tych nowych „serii”, roczników, nowych blendów i propozycji w portfolio. Podstawowe pytanie brzmi – udało się, czy raczej nie? Niepewnych od razu uspokajam – propozycje ze Srebrnej Góry z pewnością Was nie zawiodą.

Warto wspomnieć, że z nową edycja win dokonano liftingu etykiet. Tak piszą właściciele SG: Prezentujemy nowe etykiety – jeszcze mocniej powiązane z wyjątkowym miejscem, gdzie tworzymy nasze wina. W winiarstwie „terroir” czyli „siedlisko” to słowo klucz. To unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych, nadający winu ściśle określony i niepowtarzalny charakter. Jednym z jego głównych elementów jest gleba. W dużej mierze właśnie dzięki niej Srebrna Góra jest znakomitym miejscem do uprawy winorośli. Tło grafiki etykiet stanowi fragment jurajskiej skały wapiennej, jeden z ważniejszych elementów-symboli naszej winnicy.

Kolorystyka nowych etykiet jest zbliżona do poprzednich serii. Wina podstawowe mają jasne, białe tła, pozycjonują się w grupie win lżejszych, łatwiejszych w odbiorze. W winach premium, jednoszczepowych, pozostał kolor niebieski (zmieniło się tylko nasycenie barwą). Najszlachetniejsze wina mają etykiety czarne. I tak samo jak przy niebieskich – logo „złote” oznacza wino czerwone, a srebrne – wino białe.
Wróćmy jednak do tego, co najważniejsze – do zawartości butelek. A ta prezentuje się bardzo solidnie i równo.

* podane ceny – sugerowane detaliczne brutto

(4+) Cuvee blanc 2018, Winnica Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 12%
Bardzo zgrabny kupaż odmian: seyval blanc, hibernal, johanniter i solaris. W aromatach i smakach mamy sporo jabłka (papierówka, szara reneta) oraz białych porzeczek, cytryny, agrestu. Wino jest lekkie, kwasowe, ma trochę akcentów ziołowych i grejpfrutowych pestek. Jest soczyste, żwawe, przez co przyjemnie odświeżające. I już wiecie jakie wino otwierać podczas letnich upałów…
* Cena: 45,00 zł

(4) Cuvee Rose 2018, Winnica  Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 11,5%
Kupaż zweigelta, cabernet cortis. Wino ma kolor rabarbarowego kompotu i sporo podobnych klimatów w aromatach i smaku. Jest świeże, o dobrej podszczypującej kwasowości. Ma solidny owocowy kościec, choć jest to wino dość lekkie. W ustach przystępne, gładkie (lekko zmiękczone resztkowym cukrem do półwytrawnego rejestru). Sporo tu akcentów malinówek, truskawek, jogurtu poziomkowego. Wypada przystępnie i pozytywnie prosto.
Cena: 45,00 zł

(4+) Gewurztraminer 2018, Winnica  Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 13%
Jak na tę odmianę przystało – w aromatach jest to gewurz korzenny, ziołowy, lekko miodowy z akcentami suszonego jabłka, moreli, gruszek i miodu. W ustach wytrawny, pełen nut korzennych, pestkowych, lekko ziołowych. Wino o intensywnym smaku, oleiste, o gładkiej fakturze. Finisz intensywny, wyrazisty, korzenny i pieprzny (zielony i biały pieprz). Bardzo gastronomiczne wino. 
Cena: 55,00 zł


Nowa seria win ze Srebrnej Góry

(4) Pinot Noir 2018, Winnica  Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 13,5%
Szczupły i lekki pinot w przystępnym, czytelnym wydaniu. Aromaty głównie owocowe, skromne, niezbyt głębokie (truskawka, żurawina, kompot wiśniowy). Wino gotowe do picia, ale jeszcze we wczesnej fazie świeżości, przez co wydaje się lekko nieokrzesane, wątłe. Czas będzie mu sprzyjał, wydaje mi się, że z każdym miesiącem nabierać będzie złożoności, finezji. Co nie zmienia faktu, że wino już daje sporą przyjemność w degustacji.
Cena: 55,00 zł

(4) Cabernet Cortis 2018, Winnica  Srebrna Góra, Małopolska, Polska, 13%
Dość intensywny i bogaty konglomerat aromatów i smaków ziołowo-pieprzno-owocowych. Wyczuć można wiśnię, jeżyny, smażonego bakłażana, suszone pomidory, zioła, wiśniowe pestki. Sporo w nim tanin, pieprzu, lekkiej ziemistości i sporo nut paprykowych. Ma solidne taniny, i lekko dymną końcówkę. Cóż, cortis taki po prostu już jest – charakteru mu na pewno nie brakuje. Jak dla mnie, wino dobre do łączenia z jedzeniem – idealnie pasuje mi tu zupa gulaszowa, ale przekąski na bazie jamon, kumpiaka czy innych wyrazistych suszonych wędlin z pewnością też się sprawdzą.
Cena: 59,00 zł

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT