Vinisfera

Trzy oblicza tokaju

Przedstawiamy trzy różne rodzaje tokajów z oferty Salonu Win Karpackich. Pierwszy – mniej typowy, naturalny, z biodynamicznych upraw winiarni Pendics, drugi – z winiarni Portius, jest bardziej klasyczny, pokazujący nowoczesną twarz tokajskiego winiarstwa, trzeci (z winiarni Tokaj & Co), pozwala przyglądnąć się jak wypadają wina po słowackiej stronie regionu. 


Salon Karpackich Win
zakotwiczony jest przy Dworze Kombornia Hotel & SPA. Jakiś czas temu
informowaliśmy o uruchomieniu tego przedsięwzięcia. Omówiliśmy również pierwszą partię win z oferty tego importera (notki znajdują się tutaj).

Dziś przedstawiamy kolejną serię win z portfolio Salonu Karpackich Win. Są to trzy różne rodzaje tokajów. Pierwszy – mniej typowy, naturalny, z biodynamicznych upraw winiarni Pendics, drugi – z winiarni Portius, jest bardziej klasyczny, pokazujący nowoczesną twarz tokajskiego winiarstwa, trzeci – z winiarni Tokaj & Co, pozwala przyglądnąć się jak wypadają wina po słowackiej stronie regionu. 

(4) Hárslevelű 2011 Kincsem dűlő, Tokaj Portius, Tokaj, Węgry, 12%
Importer: Karpacki Salon Win
Tokaj półsłodki. Dominują tu nuty owocowe (brzoskiwnia, morele, gruszki). Jest to tokaj aromatyczny, przyjemny i soczysty. W ustach pokazuje również sporo gęstej, dojrzałej, owocowości i gładkiej, gruszkowo-brzoskiwniowej słodyczy. Wino przyjeme, zbalansowane i bardzo przystępne. Również cenowo.
Cena: 38 zł

(4) Hárslevelű dry 2012, Kincsem dűlő, Tokaj Portius, Tokaj, Węgry, 15%
Importer: Karpacki Salon Win
Styl ziołowo-owocowy, lekko tropikalny. Wino utrzymane w kilmatach przystępnie zrobionego harslevelu – wyraziście korzenne, z akcentami śmietany i ziół. Całość atrakcyjna, lekko pieprzna, trzyma poziom i charakter. Wysoki alkohol jest właściwie niezauważalny. Finisz lekko pestkowy. Wino świetne do jedzenia, np. królika duszonego w śmietanie.
Cena: 49 zł

(4+) Tokaj Forditas 2005, Tokaj & Co, Tokaj, Słowacja, 11%
Karpacki Salon Win
Forditas to coraz rzadziej spotykany typ tokaju. Wykorzystuje się tu wytłoczyny pozostałe po tokaju aszu, zalewając je ponownie bazowym winem. To wydanie wina jest przyjemne, łagodne, z bardzo delikatnym cukrem resztkowym i odświeżającą kwasowością. Aromaty i smaki karmelu z mlekiem, orzechów, korzeni, suszonych fig. Całość lekka, przystępna, nieskomplikowana, ale przyjazna i miła podniebieniu.
Cena: 59 zł

(4-) Tokajské samorodné sladkie 2006, Tokaj & Co, Tokaj, Słowacja, 12%
Importer: Karpacki Salon Win
Tokaj mniej skoncentrowany niż wersje węgierskie, ale ma przyjemne aromaty orzechów, suszonej skórki pomarańczy, suszonych jabłek, herbaty. Nie znajdziemy tu madziarskiej głębii, struktura jest tu bardziej zwięzła, chuda, ale jest też trzymająca poziom owocowość i całkiem atrakcyjne miodowe tło. Wino ma przyjemną lekkość, ten brak przeciążenia cukrem i smakami dobrze mu robi.
Cena: 49 zł

(4+) Muskotaly 2011, Pendits Wille-Baumkauff, Tokaj, Węgry 13%
Importer: Karpacki Salon Win
Pendics od 2011 jest winiarnią prowadzoną biodynamicznie, należącą do stowarzyszenia Demeter. Tu otrzymujemy wytrawną wesję muscata. Jego styl jest ciekawy, nieoczywisty, ziemisto-owocowy. W aromatach słoma, zioła, ser, pestki. W ustach wypada z charakterem, bez „sztucznych” aromatów muscata. Jest lekko ziemisty, z typową dla wielu naturalnych organicznych win, nutą „polną”, warzywną. Dla wszystkich zafascynowanych winami naturalnymi. I nie tylko dla nich. Warto poznać to nieco inne oblicze tokaju. Plusy za bezkompromisowe podejście. Cena: 69 zł

(4) Dialog Furmint-Muscat Cuvée 2009, Pendits Wille-Baumkauff, Tokaj, Węgry 14%
Importer: Karpacki Salon Win
Aromatyczny, gruszkowo-pigwowy, z numatmi ziemi, gliny i ziół. W smaku żywiczny, z selerowo- pietruszkowym tonem, który spotkać możemy w winach biodynamicznych. Poza tym biały pieprz, sucha skórka z cytryny, grejpfrut w finiszu. Wyważona, całkiem udana kompozycja. Dialog miedzy dwiema odmianami okazał się całkiem sensowny.
Cena: 69 zł


Pełna gama win z winiarni Pendics dostępna jest w ofercie krakowskiego importera Krakó Slow Wines / Lipowa 6F.


Mariusz Kapczyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące
(3) – całkiem niezłe, przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT