Vinisfera

Urodziny Rieslinga

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, Riesling, obchodzi 13 marca 2021 swoje 586. urodziny.

Informacja prasowa

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, Riesling, obchodzi 13 marca 2021 swoje 586. urodziny. W tym dniu w 1435 w roku po raz pierwszy w dokumencie wymieniona została ta odmiana winogron.
13 marca 1435 roku Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV. z Katzenelnbogen, zakupił sześć sadzonek „Riesslingen”, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim, (jest to miasto położone niedaleko Frankfurtu, w którym obecnie budowane są samochody Opla). W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo „Riesling”. Dlatego też możemy z tego powodu twierdzić, że 13 marca to dzień urodzin Rieslinga. Oryginalny dokument brzmiał:  „Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten ” – „zakup 6 sadzonek za cenę wynoszącą 22 szylingi”.

Jeśli jest jakieś jedno wino, które uosabia wina z Niemiec, to bez wątpienia jest to Riesling!
Obecnie Riesling jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach na powierzchni 24.049 hektarów blisko 40 procent wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat, Mozela i Hesja Nadreńska są trzema największymi na świecie regionami upraw Rieslinga, odpowiednio 5.865, 5.435 i 4.855 ha.
Wybór Rieslingów jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie poziomy jakościowe oraz kierunki smakowe. Obok nieskomplikowanych win na co dzień, z odmiany tej produkowane są wina jakościowe z wyróżnikiem. „Typowy” Riesling ma barwę jasnożółtą, przechodzącą w zielonkawo-żółtą, nos zdominowany jest przez brzoskwinię lub jabłko, a na podniebieniu wyczuwalną rasową kwasowość.
Poza wszechstronnością w połączeniu z jedzeniem, Riesling może być najbardziej znany z odzwierciedlania smaku terroir, w którym jest uprawiany. Ciężkie gleby gliniaste akcentują aromaty cytrusów, kolorowy piaskowiec nadaje winom niuans moreli, a gleby łupkowe podkreślają nuty mineralne, niekiedy przywodzące na myśl krzemień. Rieslingi świetnie znoszą starzenie. Dojrzałe rozwijają charakterystyczna, szlachetną nutę nafty, która sprawia największą rozkosz koneserom.

Dziś Riesling znów przeżywa prawdziwy renesans. Oferta win z Niemiec znacznie zyskała na jakości, a z tak głębokimi korzeniami przewidujemy, że Riesling przetrwa przez kolejne tysiąclecie lub dwa.

Niemiecki Instytut Wina
c/o Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

ul. Miodowa 14
00-246 Warszawa
Anna Gmurczyk
Tel.: 0048-22-5310623
info@winaniemieckie.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT