Vinisfera

Wina z Winnicy Wieczorków

Winnica Wieczorków z Małopolskiego Przełomu Wisły, jest prowadzona przez Pawła Wieczorka, liczy 1,5 hektara (z czego na razie w pełni owocuje 0,5 ha). Winnicę założono w 2005 roku. Uprawia się m.in. jutrzenkę, rondo, siberę, biancę, seyval blanc, hibernal. Wina w tym roku trafiły do sprzedaży.
   
Winncę Wieczorków znam i obserwuję od dawna. Ta winnica z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły, prowadzona przez Pawła Wieczorka, liczy 1,5 hektara (z czego na razie w pełni owocuje 0,5 ha). Winnicę założono w 2005 roku. Uprawia się, m.in. jutrzenkę, rondo, siberę, biancę, seyval blanc, hibernal. Winnica Wieczorków ma dwie lokalizacje: we wsi Borek w Dolinie Wisły oraz we wsi Rzeczyca, na łagodnych pagórkach okolic Kazimierza nad Wisłą.

Ucieszyłem się, kiedy dotarła do mnie wiadomość, ze Winnica Wieczorków ruszyla z oficjalną sprzedażą wina. W ofercie znalazły się dwa – białe i czerwone, z rocznika 2015 . Cena detaliczna tych win wynosi 40 zł. My spróboaliśmy dodatkowo, dla porównania, dwóch win z innych roczników. Warto jeszcze dodać, że Winnica Wieczorków należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

(4+) Cuvee 2015, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%

Aromaty świeże i owocowe, głównie jabłkowe, ale jest też żwawa nuta białej porzeczki, niedojrzałego agrestu. W ustach kwasowe, prostolinijne równe. Tutaj też jest jabłkowo, pojawia się troszkę grejpfrutowych pestek, polnych kwiatów, ziół. Smaczne, odświeżające wino. 
 
 
(3+) Cuvee 2013, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
Wino wydaje się bardziej kościste, szczupłe, szorstkawe, i jeszcze trochę „zielone”. W ustach kamienne, jabłkowe. Kwasowość jest ciągle wyraźna, ale już nieco zmiękczona przez czas. Balans nieco zachwiany. Więcej tu jednak dzikości, ziołowości i warzywno-roślinnej nuty. 
 
(4+) Ro…do 2015, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
100% rondo. Wino soczyste. Aromaty leśne, są jeżyny, maliny, ściółka, dym. W ustach wytrawne, zdominowane przez wyraziste tonacje wiśniowo-pestkowe, jeżynowe plus skóra, pieprz, jałowiec. Jest tu przyjemna kwasowość, Treściwe, ale niezbyt ciężkie wino. Ma przyjemną owocowość. A czas jeszcze dobrze nań wpłynie.Wina dostępne w butelkach 357 ml – jako propozycja dla gastronomii czy wersja prezentowa.
 

(4+) Ro…do 2014, Winnica Wieczorków, Małopolski Przełom Wisły, Polska, 11%
Wino dojrzałe, dotarte, przyjemnie syropowo-gęste, ciekawie  podkręcone malinową materią. Poza tym jest tu trochę tytoniu, pieprzu, pieczonych kasztanów. Dojrzałe, już wchodzące w fazę gładkich tanin, w końcówce delikatne i wyważone. Smaczne. 

Kontakt:

Winnica Wieczorków
Paweł Wieczorek
Borek 56, 26-920 Gniewoszów
(woj. mazowieckie, pow. Kozienice,)
Tel. kom. 798 837 577

Mariusz Kapczyński

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT