Vinisfera

Winnica „Garlicki Lamus”

„Garlicki Lamus” to kolejna krakowska winnica uniwersytecka (obok należącej do Uniwersytetu Jagielońskiego Winnicy nad Dworskim Potokiem). „Garlicki Lamus” należy do Uniwersytetu Rolniczego i znajduje się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej położonej na terenie Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”.

Garlicki Lamus” to kolejna krakowska winnica uniwersytecka (obok należącej do Uniwersytetu Jagielońskiego Winnicy nad Dworskim Potokiem). „Garlicki Lamus” należy do Uniwersytetu Rolniczego i znajduje się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej położonej na terenie Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”.

Na samy początku warto zapewne niektórym Czytelnikom wyjaśnić pochodzenie nazwy. Otóż określenia „lamus” nie należy rozumieć tu we współczesnym kontekście języka określającym nieudacznika, niedojdę, ofermę… Chodzi o coś innego. Lamus to budynek gospodarczy, który w majątkach dworskich służył do przechowywania cenniejszcyh przedmiotów, albo narzędzi, sprzętu gospodarczego, rolniczego. Współcześnie określa się tym mianem składziki, rupieciarnie, miejsca gdzie przechowuje się rzeczy niepotrzebne (nadające się „do lamusa”). 
Nazwa winnicy „Garlicki Lamus” pochodzi od nazwy zabytkowego z początku XVII wieku budynku. Pierwotnie był on budynkiem bramnym drewnianego dworu. Z czasem został przystosowany do pełnienia funkcji lamusa, a bramę zamurowano. W XIX wieku wzniesiono obok klasyczny dwór, dziś już nieistniejący. W latach 80 -tych budynek został przebudowany i dostosowany do potrzeb administracyjnych gospodarstwa. Funkcję taką spełnia do dzisiaj.
Pierwsze sadzonki w Uniwersyteckiej Winnicy zostały posadzone wiosną 2007 roku i było to zaledwie 250 sztuk w pięciu odmianach: muskat odesski, seyval blanc, jutrzenka, regent i marechal foch. Początkowo ta mini winnica miała być uzupełnieniem kolekcji roślin sadowniczych jaka znajduje się na terenie Stacji Doświadczalnej w Garlicy Murowanej. Gleba na której rośnie winnica to gleba drugiej klasy, brunatna wyługowana, pochodzenia lessowego na skale wapiennej.
Wiosną 2008 roku winnica została powiększona do1 ha powierzchni, na której obecnie rośnie prawie 3000 sztuk krzewów w 15 odmianach.
Winnica „Garlicki Lamus” została zarejestrowana w 2013 roku w Agencji Rynku Rolnego jak również w Urzędzie Celnym. W tym też roku rozpoczęto w niej produkcję wina z przeznaczeniem na sprzedaż (od 2013 roku w winnicy produkowane jest wino pod nazwą handlową „Uniwersyteckie Grono”). Natomiast pierwsza eksperymentalna produkcja wina miała miejsce już od 2009 roku. Winnica ma do dyspozycji doskonale przygotowaną i wyposażoną winiarnię przy al. 29-listopada w której oprócz samej produkcji wina prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu enologii.
Nad całością produkcji zarówno w winnicy jak również w winiarni czuwa dr inż. Przemysław Banach.
Powstały też ciekawe rozprawy i prace akademickie dotyczące tej winnicy. Pisaliśmy już o tym tutaj.

Kontakt:
Winnica Garlicki Lamus
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Al. Mickiewicza 21,
31-120 Kraków

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT