Vinisfera

Winnica Koniusza

Winnica Koniusza położona jest na północny-wschód od Krakowa, na obszarze Płaskowyżu Proszowickiego. Znajduje się w miejscowości Łyszkowice. Winnica rośnie na wysokości 290 m.n.p.m., na stoku o wystawie południowo-zachodniej. Nasadzenie to głównie hybrydy odmian białych takich jak: bianca, seyval blanc, johanniter, solaris, muscat oraz czerwonych: rondo, regent, marechal foch, leon millot.

Winnica Koniusza położona jest na północny-wschód od Krakowa, na obszarze Płaskowyżu Proszowickiego. Znajduje się w miejscowości Łyszkowice. Winnica rośnie na wysokości 290 m.n.p.m., na stoku o wystawie południowo-zachodniej i nachyleniu od 5 do 15% w kierunku południowym. Ziemia pod winnicą to less o miąszności 0,6 do1,5m na podłożu rumoszu kalcytu.


Winnica Koniusza

Jak mówi właściciel winnicy Andrzej Płyś: „Przygoda i fascynacja uprawą winorośli zaczęła się kilkadziesiąt lat temu w moim rodzinnym domu, a jej finał nastąpił kilkanaście lat temu, gdy kupiliśmy zrujnowane gospodarstwo rolne. Nie chcieliśmy uprawiać warzyw ani zbóż, co robią wokół nas okoliczni rolnicy, tym bardziej, że mieszkamy w mieście a siedlisko i zaplecze gospodarcze było w budowie. Decyzja o założeniu winnicy zapadła po udziale w Programie Małopolskie Winnice 2000 organizowanym przez MARR w latach 2006, 2007”.

Obszar winnicy, od uprawy pilotażowej nasadzonej w roku 2006, jest corocznie powiększany
i aktualnie wynosi około 65 arów. Docelowo powinno być 2,5 ha. Nasadzenie to głównie hybrydy odmian białych takich jak: bianca, seyval blanc, johanniter, solaris, muscat oraz czerwonych: rondo, regent, marechal foch, leon millot.
Winnica leży przy Szlaku Kościuszkowskim oraz Szlaku Architektury Drewnianej.
Zapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT