Vinisfera

Winnica Przybysławice

Winnica położona jest na zboczu o południowej ekspozycji, w miejscowości Przybysławice, około 8 km na północ od granic Krakowa. Ulokowana na wysokości 320-325 m.n.p.m., w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego na południowym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Winnica położona jest na południowym zboczu, w miejscowości Przybysławice, około 8 km na północ od granic Krakowa. Ulokowana na wysokości 320-325 m.n.p.m., w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego na południowym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z górnej części winnicy rozpościera się widok na panoramę Krakowa, a w niektóre dni, gdy wiatry przewieją małopolski smog, widać wzgórza Beskidu Wyspowego i Tatry.

Oddajmy głos właścicielowi, Marcinowi Litwie:
„W 2011 i 2012 roku podróżowałem po Toskanii i Abruzji we Włoszech. To było to! Tamtejsze widoki zapadały mi w pamięć i tak pojawił się pomysł na własną winnicę. Decyzja o założeniu zapadła wiosną 2013 roku. Po wstępnym przygotowaniu gleby, wiosną 2014 roku posadziłem ok 1200 krzewów winnej latorośli. Wybrałem odmiany: Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Rondo, Cabernet Cortis na wina czerwone i Solaris, Seyval Blanc, Johanniter i Hibernal na wina białe.
W wyniku pierwszych doświadczeń z uprawą i próbami zrobienia wina, doszedłem do przekonania, że odmiany LM, MF i Rondo nie do końca mi odpowiadają – zostały wykarczowane. W zamian, w 2019 dosadziłem Souvignier Gris. Aktualnie uprawiam 1200 krzewów winorośli, ale w najbliższym czasie planuję małe dosadzenie, tak aby osiągnąć pułap 2000 sztuk (ok 0,5ha).
Jestem członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej, Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy i absolwentem pierwszego rocznika Podkarpackiej Akademii Wina.

Nie stosuję herbicydów, a dzięki wybraniu odmian hybrydowych w większym stopniu odpornych na choroby grzybowe i niskie temperatury, mogę ograniczyć opryski do niezbędnego miniumum. Nie mam certyfikatu uprawy ekologicznej, ale wino produkuję ze starannością, w naturalny sposób, bez zbędnych dodatków pochodzenia zwierzęcego.
Ręczna uprawa i zbiór owoców w towarzystwie rodziny i przyjaciół, to moje przywiązanie do tradycyjnego rolnictwa, pozwala także na większą kontrolę nad uprawą, zbiorem i dalej nad produkcją wina.”

Kontakt:
Winnica Przybysławice
Marcin Litwa
ul. Zamkowa 28
32-088 Przybysławice
info@winnicaprzybyslawice.pl
tel. 502 450 092

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT