Vinisfera

Winnica Uroczysko

 Jest to bez wątpienia przepięknie położona winnica. Trzeba przyznać, że właściciel – Andrzej Haus – dokonał bardzo starannego wyboru lokalizacji. Winnicę założono w 2011. Usytuowana jest w niedaleko Zakliczyna, na południowym zboczu, około 100 metrów powyżej wstęgi przepływającego przez dolinę Dunajca.

 

Jest to bez wątpienia przepięknie położona winnica. Trzeba przyznać, że właściciel – Andrzej Haus – dokonał bardzo starannego wyboru lokalizacji. Ma w materii upraw niezłe doświadczenie, był bowiem w przeszłości profesjonalnym sadownikiem.


Widok na dolinę Dunajca (fot. Winnica Uroczysko)
 

Winnicę założono w 2011. Usytuowana jest w Janowicach niedaleko Zakliczyna, na południowym zboczu, około 100 metrów powyżej wstęgi przepływającego przez dolinę Dunajca.
Powierzchnia winnicy to 0,8 hektara, uprawia się w niej różne odmiany, zarówno hybrydy jak i vitis viniferę. Jest więc i jutrzenka, i hibernal, seyval blanc oraz traminer i pinot gris. Rosną, dobrze sprawdzone w polskich winnicach rondo i regent, cabernet cortis, cabernet cantor, ale też zweigelt i pinot noir. Lokalizacja jest przewiewna, ma dobre nasłonecznienie, odpowiednie temperatury, słowem – wszystko, co sprzyja dobremu dojrzewaniu owoców. 


Panorama rozciągająca się z winnicy (fot. Winnica Uroczysko)
 

Uwagę zwraca sposób prowadzenia winnicy, w Polsce dość rzadko spotykany. Winorośl posadzona jest gęsto (1,2 na 0,8 metra) i uprawiana jest „na głowę” (system gobelet), każda roślina prowadzona jest przy osobnym paliku. Ponieważ zbocze jest silne nachylone, właściciele zdecydowali się na taki „dawny” sposób uprawy – nie jest tu możliwa mechaniczna obróbka winnicy, nie doprowadza się tym samym do nieporządanej erozji gruntu.


Winnica prowadzona „na głowę” (fot. Winnica Uroczysko)

Miejsce ma zachwycającą panoramę, pozostaje tylko czekać aż powstaną tu, zapowiadane przez właściciela, winiarnia oraz pensjonat.
Kontakt:
Winnica Uroczysko
Andrzej Haus
Janowice k. Zakliczyna
33-115 Janowice
e-mail: winnicauroczysko@gmail.com
Profil na facebooku – tutaj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT