Vinisfera

René Geoffroy – z klasą

Niedawno z wizytą w Polsce zawitali właściciele szampańskiej posiadłości René Geoffroy. 21 maja odwiedzili Krakow, dzień później – Warszawę. Była to znakomita okazja, by odświeżyć sobie wina z tej winiarni.

Niedawno z wizytą w Polsce zawitali właściciele szampańskiej posiadłości René Geoffroy. 21 maja odwiedzili Krakow, dzień później – Warszawę. Była to znakomita okazja, by odświeżyć sobie wina z tej winiarni.
Korzenie domu szampańskiego René Geoffroy sięgają XVII wieku. Winiarnia znajduje się w sercu słynnej szampańskiej wioski Aÿ. Winiarnia przechodziła z pokolenia na pokolenie, dziedziczono w ten sposób ziemię i bezcenną wiedzę. Od początku jest to przedsięwzięcie całkowicie rodzinne. Należące do rodziny winnice (których powierzchnia wynosi 14 hektarów), położone są na wzgórzach Cumières i Hautvillers. Uprawiane odmiany winorośli to 42% pinot noir, 39% pinot meunier i 19% chardonnay. Najstarsza winnica została zasadzona niemal 100 lat temu, w 1926 roku; średnia wieku wszystkich upraw wynosi średnio 20 lat. Winnice są w trakcie procesu konwersji na uprawy organiczne. Dominują gleby kredowe (dla chardonnay), wapień gliniasty (dla pinot meunier) oraz bardziej gliniaste (pinot noir).


Prace w winnicach René Geoffroy

Stylistycznie Geoffroy kładzie nacisk na świeżość, kwasowość (wina nie przechodzą fermentacji malolaktycznej). Wina dojrzewają częściowo w dębowych beczkach, a następnie w butelkach w głębokich piwnicach winiarni (położonej na głębokości 15 metrów). Produkcja wynosi około 120 tysięcy butelek rocznie.
Nie są to tanie wina, ale jeśli chcecie spróbować naprawdę dobrych rzeczy, ukoronować wyjątkową chwilę – macie jak znalazł. Są to bowiem szampany, które degustuje się z prawdziwą przyjemnością. W Polsce ich dystrybutorem jest Vinoteka 13.

Kontakt:
Kraków:
Pasaż Rynek Główny 13
t: 12 617 02 50
m: vinoteka@vinoteka13.pl

Warszawa:
DH Vitkac Bracka 9
t: 22 310 73 71
m: bracka@vinoteka13.pl

(5-) Rose de Saignee Brut, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Vinoteka13
Pinot noir. Kolor dość intensywny, malinowy. Aromaty i smaki są przyjemne, finezyjnie złożone. Są  maliny, róże, jogurt z truskawkami, czerwony pieprz. Wino przyjemne i zachęcające, o uwodzicielskim owocu, przyjemnych niuansach kwiatowych. Jego faktura jest złożona a wszystkie elementy są poukładane jak trzeba – każdy z nich dobrze gra swoją rolę. Jest więc odpowiednia kwasowość, drobne, wytrwale pracujące bąbelki, ładnie złożony owocowy sznyt. To urocza świeżość w kolorze różu, bardzo zgrabnie wykonana i zamknięta w butelce. Warto ją uwolnić z wielkim pożytkiem dla świata i Waszego podniebienia.
Cena: 199,00 zł

(5-) Purete brut nature, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Vinoteka13
Szampan oparty na głębokich, dymno-chlebowych, drożdżowych i delikatnie piwnicznych rejestrach, oraz nutach starej beczki, siana, suszonych ziół. W ustach wytrawny, żywy, przede wszystkim zaskakuje tu przyjemna, rozłożysta faktura oraz niebywała, świetnie wpasowana w strukturę wina, kwasowość. Jest odświeżająca, trzyma całość wina w pionie i nadaje odpowiedni rygor smakom. Są akcenty jabłka, mirabelek, białej porzeczki. Uroku dodaje lekka, smużąca po podniebnieniu nuta drożdżowa, chlebowa, lekko ziołowa. Wino ma lekką pestkowość i goryczkę oraz owoce tropikalne w tle. No i ta długo nieustepująca w smaku, przyjemna nuta chlebowa…
Cena: 185,00 zł

(5) Empreinte Millesime brut 2012, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Wino delikatne, o zachęcających aromatach (nuty brioszki, świeżego ciasta z jabłkami, masła). W ustach finezyjne, o przyjemnej, żywej pienistości. W ustach rejestry mieszanki owoców cytrusowych, chleba, ziół. Wino o przyjemnej, kremowej fakturze, ale mocno podbitej kwasowym nerwem. Końcówka – jak w przypadku większości win z Geoffroy – długa, podszczypująca podniebienie solą i mineralnością. Zgrabne wino. 
Cena: 215,00 zł

(5) Expression brut, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Vinoteka13
50% pinot  meunier, 40% pinot noir i chardonnay. Dosage 6 g/l. Wuczujemy świeże bułki, skórkę z chleba, beczkę (dym, wędzone masło, stare meble, pestki) oraz słomę, pestki słonecznika, skórkę z pigwowca. Jest to wino ekstraktywe, urzekajaco dojrzałe (ech, te nuty spieczonej skórki z bułki, drożdzy, brioszki, kruszonki…).  Jest przy tym rozłożyste, kwasowe, z delikatnymi nutami drożdzowymi. Ma eleganckie, owocowe wykończenie.
Cena: 179,00 zł

(5+) Volupte Millesime brut 2007, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Vinoteka13
80% chardonnay, 10% pinot noir oraz 10% pinot meunier. Dosage 2 g/l. Już z pierwszym łykiem szybko uświadomicie sobie z jak cennym płynnym kruszcem macie do czynienia. Szampan wypada dojrzale, elegancko, statecznie. Owocowe rejestry głębokie i miekkie. Bardzo eleganckie musowanie. Pojawiają się akcenty delikatnie dymne, przypominające równiez nuty tytoniu lub humidoru, drzewa balsamicznego. Jest też soczysta gruszka, jesienny sad, opadłe liście, jabłka. Przy tej dojrzałości prezentuje świetną pienistość – drobne, eleganckie i dobrze pracujące bąbelki. W tle zagniecione świeże ciasto drożdżowe, odrobina żywicy, apteki, wanilii. Wino zbalansowane, ładnie dojrzałe i bardzo atrakcyjne. 
Cena: 245,00 zl

(5) Volupte Millesime brut 2011, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12,5%
Importer: Vinoteka 13
Urzekające owocowe aromaty plus nuty drożdżowe oraz miękkie, dojrzałe maślano-bułczane rejestry. Sporo nut pieczonego jabłka, siana, ziół. Wszystko konsekwentnie spięte mineralnością i słonawym akcentem w posmaku. Finisz długi, mineralnie „kamienny”. Wino ma gładką materię, trzyma świeżość, solidną kwasowość. Zbalansowane i transparentne. Czysta przyjemność picia.
Cena: 289,00 zł

(5+) Cuvee millesime extra brut 2004, René Geoffroy, AOC Champagne, Francja, 12%
Importer: Vinoteka13
71% chardonnay, 29% pinot noir, dosage 2g/l. Co tu dużo gadać – to stateczne, dojrzałe wino, pięknie ukazujące dostojny charakter i dojrzały styl. Gdybyście tylko widzieli jak w tym winie pieknie i elegancko prezentują się drobne i żywe bąbelki. Są obfite, drobne, pracujące mocno lecz dyskretnie. Jest bogato – wyczuć można słomę, dojrzałą gruszkę, pigwę, stare meble, dym, karmel, masło, czerstwe bułki, olej z orzechów, ziarna słonecznika. Ma kremowość, lekką ziołowość, styl jest stateczny i dojrzały. Klasa.
Cena: 355,00 zl

Mariusz Kap©zyński

Punktacja:
(6) – wybitnie, prawdziwe arcydzieło
(5) – bardzo dobre, wino z dużą klasą
(4) – dobre, interesujące wino
(3) – przyzwoite
(2) – słabe
(1) – omijać z daleka, wino z wyraźnymi wadami
(- lub +) oznacza odjęcie/dodanie nieznacznych „półpunktów”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT