Vinisfera

Winnica Słońce i Wiatr

Warto mieć tę winnicę na oku, tym bardziej, że już oficjalnie zaczęła sprzedaż wina. Winnica Słońce i Wiatr to dwa hektary upraw. Winnice składają się z trzech parcel – wszystkie one ulokowane są po północno-wschodniej stronie, kilkanaście kilometrów od Krakowa.

 

Warto mieć tę winnicę na oku, tym bardziej, że już oficjalnie zaczęła sprzedaż wina. Winnica Słońce i Wiatr to dwa hektary upraw. Winnice składają się z trzech parcel – wszystkie one ulokowane są po północno-wschodniej stronie, kilkanaście kilometrów od Krakowa. Dlatego nie powinno dziwić, ze winnica ta należy do Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej – grupujących kilka bardzo dobrze zorganizowanych i częściowo oficjanie funkcjonujących już (lub lada moment) na rynku winnic (np. Winnica Krokoszówka Górska, Winnica Amonit, Winnica Kresy).


 

Pierwszą, 0,5-hektarową parcelę założono w 2011 roku w Smardzowicach (przy granicy z Ojcowskim Parkiem Narodowym), na wiosnę 2014 dosadzono kolejne 1,5 ha w Szczodrkowicach i Iwanowicach. W winnicach rosną klasyczne dla obecnego polskiego winiarstwa odmiany, białe: solaris, seyval blanc, dla czerwonych rondo, regent i leon millot, marechal foch, regent, cabernet cantor i cabernet cortis.

Pamiętam spotkanie z winiarzami Jury Krakowskiej w ramach cyklu spotkań Podwieczorek na dwa kieliszki, opiekująca się Winnicą Słońce i Wiatr, Katarzyna Fluder (na zdj. powyżej) podkreślała bardzo naturalne i proekologiczne podejście do prowadzenia winnic i produkcji win (nie stosowanie herbicydów, tylko naturalny nawóz, maksymalne zminimalizowanie oprysków fungicydami, etc.).

Uważna praca i pieczołowite zajęcie się uprawami przyniosły efekty, z którym możemy pomału się zapoznawać.
Pierwsze, debiutanckie wina Winnicy Słońce i Wiatr do oficjalnej sprzedaży trafiły na rynek na wiosnę 2016 roku.
 
Kontakt:
Winnica Słońce i Wiatr
Świńczów 69
32-043 Skała
tel: 882 729 486

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vinisfera
Przewiń do góry

Jeżeli chcesz skorzystać z naszej strony musisz mieć powyżej 18 lat.

Czy jesteś osobą pełnoletnią ?

 

ABY WEJŚĆ NA STORNĘ

MUSISZ MIEĆUKOŃCZONE

18 LAT